Vesti
Društvo i ekonomija
Ovogodišnja inflacija 11,5 odsto
29.12.2010. 20:00
Izvor: RTS
Ovogodišnja inflacija 11,5 odsto
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku procenjena inflacija u Srbiji u ovoj godini je 11,5 odsto, a stopa nezaposlenosti veća od 19 odsto. Popis stanovništva i poljoprivrede, koji su planirani za sledeću godinu, biće odloženi zbog nedostatka novca u budžetu.
Direktor Republičkog zavoda za statistiku Dragan Vukmirović izjavio je da je procenjena inflacija u Srbiji u 2010. godini 11,5 odsto. Prema procenama Zavoda, rast BDP-a u ovoj godini biće 1,5 odsto.
"Najveći rast, posmatrano po aktivnostima BDP-a, zabeležio je u sektoru saobraćaja, skladištenja i veza, finansijskog posredovanja i industrije, a najveći pad bio je u građevinarstvu, poljoprivredi, sektoru hotela i restorana, države i ostalih usluga", rekao je Vukmirović.
Procene Republičkog zavoda za statistiku pokazuju da je industrijska proizvodnja u 2010. godini imala rast od tri odsto, čemu je najviše doprineo sektor prerađivačke industrije i vađenje rude i kamena.
Procenjeno je da je poljoprivredna proizvodnja u ovoj godini imala pad od 1,7 odsto, a građevinarstvo od 13,6 odsto.
Pad, od 0,4 odsto, imala je i trgovina na malo, dok je trgovina na veliko imala rast od 1,7 odsto.
Ugostiteljstvo je u 2010. zabeležilo pad od 1,9 procenata, a broj noćenja opao je za 4,9 odsto.

Stopa nezaposlenosti 19 odsto
Stopa nezaposlenosti u Srbiji u oktobru iznosila je 19,2 odsto, od čega 18,3 odsto za muškarce i 20,4 procenta za žene, rekao je Vukmirović.
"Stopa nezaposlenosti u našoj zemlji u oktobru bila je na istom nivou kao u aprilu", rekao je Vukmirović i dodao da je u Beogradu iznosila 15,8 odsto, a u Vojvodini 20 odsto.
U regionu Šumadije i zapadne Srbije iznosila je 19,7, a regionu južne i istočne Srbije 21,1 odsto.
Stopa nezaposlenosti u oktobru veća je za 2,6 odsto u odnosu na isti mesec prošle godine.
Stopa zaposlenosti je u tom mesecu iznosila 37,7 odsto, za muškarce 45, a za žene 30,9 odsto i bila je manja nego u aprilu, kada je iznosila 38,1 odsto.
Najveća je bila u regionu Šumadije i zapadne Srbije 39,5 odsto i Beogradu gde je iznosila 38,8 odsto. U regionu južne i istočne Srbije iznosila je 37 odsto, dok je najmanja zabeležena u Vojvodini 35,5 odsto.
Stopa zaposlenosti u oktobru pala je za 3,1 odsto u odnosu na isti mesec 2009. godine, dok je stopa neformalne zaposlenosti manja za jedan odsto.
Neformalna zaposlenost, koja obuhvata rad na crno, u oktobru je iznosila 19,6 odsto i neznatno je manja nego u aprilu, kada je bila 19,8 odsto. Podaci su dobijeni na osnovu ankete 22.523 lica.

Budžet odložio popis
Direktor Republičkog zavoda za statistiku Dragan Vukmirović, izjavio je da je planirani popis stanovništva i popis poljoprivrede odložen zbog nedostatka novca u budžetu i samanjenja sredstava iz predpristupnih fondova.
"Suočeni sa nedostatkom sredstava, bili smo prinuđeni da predložimo odlaganje terenske realizacije popisa stanovništva za šest meseci, odnosno za period od 1. do 15. oktobra 2011. godine, a popis poljoprivrede za 2012. godinu u periodu od 1. oktobra do 15. decembra", rekao je Vukmirović na konferenciji za novinare.
Prema njegovim rečima, zakonom je bilo predviđeno da se popis stanovništva obavi od 1. do 15. aprila, a popis poljoprivrede od 1. do 15. novembra 2011. godine.
"Za popis stanovništva trebalo je oko 32 miliona evra, a u budžetu je obezbeđeno 10 miliona evra, a za popis poljoprivrede bilo je predviđeno 16 miliona evra, dok budžetom za tu namenu nisu predviđena sredstva", objasnio je Vukmirović.
Direktor Republičkog zavoda za statistiku napomenuo je da je kroz predpristupne fondove Evropske unije obećana podrška za popis poljoprivrede od devet miliona evra, a za popis stanovništva 10 miliona evra.
"To je jedan od dodatnih razloga zbog čega se pomera popis, jer bi ta sredstva trebalo da budu na raspolaganju u avgustu 2011. godine", rekao je Vukmirović.
Za popis poljoprivrede, prema njegovim procenama, biće potrebna dodatna sredstva koja će se dobiti rebalansom budžeta.
Vukmirović je istakao da odlaganje popisa neće uticati na kvalitet prikupljenih podataka.