Vesti
Politika
Bolje nego juče, gore nego što će biti sutra
05.08.2006. 15:00
Izvor: Politika
Milorad Pupovac o hrvatsko-srpskim odnosima
ZAGREB – Potpredsednik Samostalne demokratske srpske stranke i poslanik u hrvatskom Saboru Milorad Pupovac ocenio je u intervju Tanjugu da ima napretka u izgradnji poverenja između Srba i Hrvata u nizu područja, ali da u ratu raspaljena mržnja i snažni nacionalizmi u politici, kulturi i obrazovanju i dalje opterećuju njihove odnose. „U nizu područja uočen je napredak u izgradnji poverenja između Hrvata i Srba. Može se reći da se prešlo u sferu saradnje na nekoliko područja, posebno politike, pravosuđa, policije, a u nekim slučajevima i ekonomije”, rekao je Pupovac.

Jedan od trojice srpskih poslanika u Saboru ocenio je da je položaj Srba u Hrvatskoj, gde će danas biti obeležena 11. godišnjica od operacije „Oluja”, tokom koje je iz oblasti Knina proterano više stotina hiljada Srba, danas bolji nego što je bio, ali da dosta toga treba da bude urađeno. „Položaj Srba u Hrvatskoj je bolji danas nego juče, ali isto tako gori nego što će biti sutra. Jednom riječju, bolje je, ali ima još posla do dobroga”.

Na pitanje da li procesi poput onog koji se vodi protiv Branimira Glavaša, optuženog za ubistva srpskih civila 1991. u Osijeku, pomažu uspostavljanju poverenja između dva naroda, Pupovac je odgovorio: „Svako suočavanje s prošlošću i svako suđenje za ratne zločine, pa tako i ovo u slučaju Glavaša, nužno je za obnovu poverenja. Ne možemo graditi, kao što su to neki mislili, bratstvo u zločinu”. „Osuda onih koji su odgovorni za zločine, ali i onih koji su kreirali ratnu politiku nužna je pretpostavka bilo za demokratsku Hrvatsku, bilo za demokratsku Srbiju”, naglasio je Pupovac.

Zato dve zemlje, dodao je, u pomenutom, ali i u drugim slučajevima, moraju tesno i nepristrasno sarađivati i tako omogućiti Hrvatima i Srbima da mogu jedni drugima da pogledaju u oči.

On je ukazao da poseban problem u Hrvatskoj predstavljaju izbeglice i „još uvijek prisutni oblici diskriminacije Srba u Hrvatskoj”. Podsetivši da teška pitanja godinama nisu rešavana, on je istakao da se danas može reći da je najveći deo imovine vraćen Srbima, da obnova teče i da se liste osumnjičenih za ratne zločine revidiraju. Pitanje stanarskih prava bilo je jedno od najproblematičnijih, a prema njegovim rečima, izgubljena stanarska prava počinju se vraćati posredstvom stambenog zbrinjavanja, a možda i na drugi način. „Postoje još brojna otvorena pitanja, kao što je nadoknada za uništenu imovinu, pitanje neisplaćenih penzija, konvalidacije radnog staža, te pitanje participacije u izvršnim telima vlasti, policiji i pravosuđu, kao i drugi oblici integracije Srba u hrvatsko društvo”, dodao je on.

Povodom nedavnog incidenta u selu Biljane Donje, kada je grupa Hrvata iz Škabrnje kamenovala kuće Srba povratnika, Pupovac je izrazio nadu da je to „završni indikator stanja u zaleđu Zadra”. „Nadam se da će posle ovoga svi shvatiti da ovako više ne može dalje i da se incidenti koji se tamo događaju ne mogu više tolerisati”.
Upitan kako vidi optimističke stavove koje su u poslednje vreme više puta izneli predstavnici Beograda i Zagreba u vezi sa unapređenjem odnosa dveju zemalja, Pupovac je rekao da, „ako je suditi po atmosferi koja je vladala na sastanku Koštunica – Sanader i Tadić – Sanader, ima razloga za optimizam”. „Svi odavno znaju da nema stabilnosti u regiji bez razvijenih odnosa između Srbije i Hrvatske, ali malo je bilo onih koji su bili spremni da ih smelo razvijaju. Izgleda da su sadašnji lideri Hrvatske, Mesić i Sanader, i lideri Srbije, Tadić i Koštunica, spremni za taj posao. U obostranom interesu zato im poželimo sreću”, poručio je Pupovac.