Vesti
Politika
Srbija - nedovršena kuća03.01.2011. 20:00
Izvor: RTS
Ove godine Srbija mora da dobije status kandidata, završi saradnju sa Haškim tribunalom, okonča reformu pravosuđa, donese Zakon o restituciji, nastavi borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije i završi kapitalne infrastrukturne projekte, ocenio predsednik Boris Tadić. Srbija je kao nedovršena kuća, kaže Tadić.
Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je da 2011. godina mora biti posvećena realizaciji razvojnih ciljeva od kojih će zavisiti dobrobit građana i države u predstojećoj deceniji."Srbija ove godine mora da dobije status kandidata za članstvo u EU, da završi saradnju sa Haškim tribunalom, da okonča reformu pravosuđa, da donese Zakon o restituciji, da nastavi borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije i da završi neke kapitalne infrastrukturne projekte", rekao je Tadić u intervjuu agenciji Tanjug.
Prema njegovim rečima, Srbija je kao nedovršena kuća.
"Teškoće koje danas osećaju svi građani posledica su činjenice da je mnogo toga neučinjenog što je moralo biti dovršeno u mnogim decenijama u prošlosti, ali istovremeno, i nedovoljno odlučnosti nas da pokrenemo neke procese koji su veoma teški i riskantni, ali za koje mora da se plaća cena", istakao je predsednik Tadić.
Predsednik je rekao da je spreman da u narednom periodu analizira situaciju u kojoj se nalazimo sa svojim političkim partnerima, ali ne samo sa njima, već i sa intelektualcima, ekspertima, profesorima, predstavnicima nevladinih organizacija, kako bi sagledali mogućnosti da Srbija, za razliku od mnogih zemalja u okruženju, pronađe put iz ovih teških okolnosti u kojima se danas nalazi.
"Čekaju nas još brojna iskušenja. Kompleksan je politički proces pred nama, a spoljnopolitički dijagram nije jednostavan i nije najpovoljniji za rešavanje ekonomskih problema. Ali, situacija je takva kakva jeste", rekao je Tadić i istakao da, uprkos okolnostima, Srbija mora snažno da uđe u evropske integracije i reforme.
Moramo, takođe, da budemo optimistični, kaže predsednik Srbije, da ne podležemo atmosferi koja je onespokojavajuća, atmosferi u kojoj se izvlači zaključak da nema nikakve šanse i da je sve bezvredno.
"To uopšte nije istina. Moramo biti optimistični, jer imamo stvarno realne kapacitete da izađemo iz ove krize, čak bolje nego zemlje koje se danas diče da imaju bolju poziciju od Srbije", poručio je predsednik Tadić.
Navika za propuštanje prilika
Predsednik je ukazao da je naša zemlja iz prošlosti nasledila i tradicionalne slabosti u privređivanju i administraciji, ali i naviku da propušta prilike.
"Srbija nikada ne propusti priliku da propusti priliku, mi smo zemlja koja je propuštala mnogo prilika, i poslednjih godina, ne samo u proteklih nekoliko decenija, i više nemamo pravo ni na jednu propuštenu priliku", objasnio je Tadić i ukazao da će naša zemlja u 2011, bez obzira na ne sasvim povoljne spoljnopolitičke okolnosti, morati snažnije da nastupi u procesu evrointegracija i reformi.
"Moramo da okončavamo etape razvoja sa određenim delima i to je osnovna ideja. Očekujem da će svaka sledeća Vlada ostavljati građanima konkretna dela", rekao je predsednik Srbije.
Srbiji je, po njegovom mišljenju, potreban nacionalni konsenzus o pitanjima razvoja, a ne serija neprekidnih vanrednih izbora, jer to znači vanredno stanje u političkom smislu u kontinuitetu i isključuje mogućnost da ozbiljno radimo na rešavanju problema građana.
"Ako budemo živeli u neprekidnom izbornom vremenu onda neće ni administracija, niti će ministri, niti će političari, niti će bilo ko obavljati svoje nadležnosti i mi ćemo biti u permanentnoj nedovršenosti, što neće biti dobro za nas ", istakao je Tadić.
"Velika je stvar da jedna zemlja ima izborni proces koji je redovan. Za Srbiju je i to dokaz da je uspostavila političku stabilnost, što će da cene i Evropska unija i investitori, a bez investitora i EU nema ni poboljšanja života građana", konstatovao je predsednik Tadić.
Rasprava o planu "Srbija 2020."
Predsednik Srbije stoga očekuje ozbiljnu raspravu o strateškom planu razvoja "Srbija 2020.", kako bi se taj, kako je istakao, nadstranački dokument unapredio, ako je moguće, novim sugestijama i rešenjima.
Taj plan, kako je objasnio, nema taktičku, već stratešku dimenziju, i njegovo usvajanje je neophodno kako bi Srbija mogla da nađe svoje mesto u evropskim strateškim projekcijama i računa na članstvo u EU u predstojećoj deceniji.
"Međutim, energija koja je uložena da se odmah na prvom koraku sruši prvi i jedini plan koji je u poslednjih nekoliko decenija nastao u Srbiji, a koji ima ideju da se razvijamo korak po korak u narednih deset godina i da ostvarimo u ekonomskom, tehnološkom, obrazovnom i demografskom smislu nove projektovane rezultate svedoči o tome koliki je otpor u našoj zemlji, tradicionalni i instinktivni, prema bilo kakvom planiranom ponašanju", ocenio je Tadić.
"Mi smo narod koji je poznat po tome što je šampion u improvizaciji, ali realizacija i donošenje planova nikako nam ne ide. Ja to mogu kao psiholog da razumem, ali se od toga ne živi bolje", kazao je Tadić.
Predsednik Srbije je, ipak, uveren da će "Srbija 2020." postati nacionalni plan i da će svi društveni činioci dati trezveniji sud o njemu posle novogodišnjih i božićnih praznika.
Kako je istakao, javna rasprava o strateškim pravcima razvoja Srbije biće prilika i da oni koji se deklarativno zalažu za evrointegracije i napredak Srbije, a danas priželjkuju izbore, dokažu da su spremni da u praktičnom smislu doprinesu boljitku zemlje.
Izbori u ovom trenutku nisu potrebni
"Izbori u ovom trenutku nisu produktivni i sami po sebi ne donose ništa novo, jer i stranke koje se zalažu za izbore nisu izašle ni sa kakvim rešenjima za ekonomsku krizu ili sa planom imajuću u vidu teškoće sa kojima se suočavaju zemlja, privreda i građani", rekao je Tadić.
"Nijednog trenutka mi nismo od opozicije čuli alternativni ekonomski pristup svetskoj krizi, nijednog trenutka nismo od tih stranaka dobili predlog za vođenje drugačije ekonomske politike, niti za prikupljanje novih investicija u oblasti strateškog razvoja", ocenio je predsednik Srbije.
Predsednik kaže da je spreman da zajedno sa svim političkim činiocima i društvenim strukturama sagleda mogućnosti da država prevaziđe teškoće u kojima se nalazi.
Da bi napredak bio moguć, mora se, prema njegovim rečima, ponekad posezati i za bolnim merama koje možda u prvom trenutku nemaju podršku većine građana, a to znači i da političari na sebe moraju početi da preuzimaju rizike i odgovornost.
Izborni sistem Srbije, kako je konstatovao, ne stimuliše takav vid ponašanja, jer je u tom trenutku predsednik države jedina politička figura koju građani biraju neposredno i koju smatraju odgovornom za sve svoje probleme.
"Mislim da nam je mnogo primereniji mešoviti izborni sistem u kojem ima i proporcionalno definisanih glasova, ali i jedan deo poslanika biva izabran na većinskim izborima direktno od strane građana, da bi građani znali ko su ljudi odgovorni za njihove probleme i ko je odgovoran da realizuje plan koji se definiše na početku izbora. Mnogo problema potiče od toga što je naš politički sistem nedovoljno efikasan, i nekad se ne zna ko je za šta odgovoran", konstatovao je Tadić.
Povodom najavljenih razgovora predstavnika vladajuće koalicije o rekonstrukciji Vlade, Tadić je rekao da će o toj temi biti reči ovih dana.
"Potrebno je mirno i trezveno razmisliti o tome šta treba učiniti, i napraviti plan o obavezama i zadacima imajući u vidu plan koji smo dali građanima uoči izbora 2008. godine i onda razmisliti o tome da li treba izvršiti rekonstrukciju ili treba imati neka druga rešenja", istakao je predsednik.
Ostale vestiArhiva
- 09/01 Marta Kos razgovarala sa Tanjom Miščević:…
- 26/12 Sanjajte velike snove, čestitam vam na izvrsnosti:…
- 25/12 Odbornici Skupštine Beograda usvojili budžet…
- 23/12 Hil: Nema najava da će biti uvedene sankcije…
- 19/12 Građevinski fakultet: Nedostaje ključna dokumentacija…
- 17/12 Rekonstrukcija vlade na proleće Vučić: "Za…
- 12/12 Vučić mladima: Za kupovinu stana od 75.000…
- 09/12 Vučić: 2024. godina najbolja godina za Srbiju…
- 07/12 Tužilaštvo predložilo pritvor vozaču koji…
- 03/12 Vučić: U februaru se očekuje poseta Kaje…
- 29/11 Ana Brnabić izbrojala sve učesnike protesta…
- 27/11 Vujović: Usvojeni zakoni o zaštiti životne…
- 25/11 Skupština završila raspravu o budžetu, opozicija…
- 21/11 VJT: Zadržano još jedno lice povodom obrušavanja…
- 19/11 Ana Brnabić: Zakazaću sednicu o predlogu…
- 18/11 Predsednik Kazahstana Tokajev stigao u Beograd,…
- 17/11 Rektor Beogradskog univerziteta uputio otvoreno…
- 15/11 Emanuele Žiofre: Godina pred nama je ključna,…
- 10/11 Grbović (PSG): Krivična i politička odgovornost…
- 10/11 Projekcije: Tramp dobio i Arizonu, osvojio…
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…