Vesti
Društvo i ekonomija
Vlada za Telekom čeka Nemce i Francuze
16.01.2011. 14:00
Izvor: Blic
Vlada za Telekom čeka Nemce i Francuze
Rok za podnošenje obavezujućih ponuda za kupovinu „Telekoma“ Vlada Srbije će produžiti sa 21. februara na 31. mart, saznaje „Blic”. Ovu informaciju potvrdili su nam i u Ministarstvu finansija. Glavni razlog je to što potencijalni kupci „Dojče telekom“ i „Frans telekom“ još nisu obezbedili novac, kaže naš dobro obavešten izvor blizak Vladi.
U Ministarstvu za telekomunikacije su potvrdili za „Blic“ da je radna grupa za prodaju „Telekoma“ glasala za produženje roka za predaju obavezujućih ponuda, a u Ministarstvu finansija i da će rok biti produžen za nešto više od mesec i po dana. Kako saznajemo, razlozi nisu to što potencijalnim kupcima još treba vremena za detaljnu analizu „Telekoma“, što se može čuti po nadležnim ministarstvima, već isključivo činjenica da francuska i nemačka kompanija još nisu obezbedile finansiranje.
- Produženje roka nije zbog ruske kompanije i „Amerika movila“ kojima rukovode milijarderi, već zbog „Dojče telekoma“ i „Frans telekoma“ - kaže naš izvor.
U trci za kupovinu 51 odsto „Telekoma“ učestvuje sedam kompanija: „Dojče telekom“, „Frans telekom“, „Telekom Austrija“, „Veder investments“, te kompanije „Turksel“ i „Vimpelkom“ obe u vlasništvu ruskog milijardera Mihaila Fridmana i „Amerika movil“ u vlasništvu najbogatijeg čoveka svetu Karlosa Slima. Sve one su kvalifikovane za učešće na tenderu, ali ne moraju da podnesu finalnu obavezujuću ponudu.
Nekoliko meseci, u javnosti za najozbiljnijeg kupca provejava ime „Dojče telekoma“ koji je suvlasnik grčke kompanije OTE koja u srpskom „Telekomu“ ima 20 odsto kapitala. Pre dve nedelje, međutim, nemački „Fajnenšel tajms“ objavio je da „Dojče telekom“ još nije odlučio da li će predati ponudu za kupovinu dela srpskog operatera.
Kupac će biti kompanija koja na aukciji ponudi najveću cenu, a u slučaju da stigne samo jedna obavezujuća ponuda, „Telekom“ će biti prodat po ponuđenoj ceni. Ukoliko bude više ponuda, biće organizovana aukcija pred televizijskim kamerama.
Od prodaje 51 odsto „Telekoma“ Vlada očekuje prihod od najmanje 1,4 milijarde evra. „Fajnenšel tajms“ piše da bi država mogla da dobije i dve milijarde.
„Telekom“ je 2009. godine poslovao sa profitom od 13,3 milijarde dinara i bio kompanija sa najvećom neto dobiti u Srbiji. Vlasnik je kompanija „Mtel“ u Crnoj Gori i „Telekoma Srpske“ u BiH.

Sva odlaganja
Prolongiranje rokova u prodaji „Telekoma“ viđeno je i pre dva meseca kada je Vlada produžila rok za otkup tenderske dokumentacije. Zvaničan razlog bilo je veliko interesovanje potencijalnih kupaca i želja Vlade za što jačom konkurencijom. Glatko nije išlo ni sa izborom finansijskog savetnika. Vlada je otpočela pregovore sa konzorcijumom koji predvodi „Sitigrupa“ krajem maja i od njih već 10. juna tražila da isprave nepravilnosti u ponudi.

Ko su potencijalni kupci
- „Dojče telekom” - posluje u 50 zemalja, ima više od 200 miliona korisnika. U 2009. godini prihod grupe bio je 64,6 milijardi evra, a više od polovine prihoda ostvareno je izvan Nemačke.
- „Frans telekom” - više od 203 miliona korisnika u 32 zemlje. Među njima su 144,5 miliona korisnici mobilne telefonije i 13,3 miliona korisnika ADSL interneta.
- „Telekom Austrija” - posluje u Austriji, Belorusiji, Bugarskoj, Hrvatskoj, Lihtenštajnu, Makedoniji, Sloveniji i Srbiji. Zapošljava 16.573 radnika, ima 21 milion korisnika. U Srbiji je vlasnik „Vip mobajla”.
- „Vimpelkom” - ruska kompanija koja posluje u Rusiji, Ukrajini, Kazahstanu, Uzbekistanu, Tadžikistanu, Gruziji, Jermeniji, Kirgistanu, Vijetnamu i Kambodži i ima 92 miliona korisnika mobilne telefonije.
- „Turksel” - 34 miliona korisnika. Posluje u sedam zemalja. Vlasnik „Turksela” i „Vimpelkoma” je ruska „Alfa grupa”, čiji je vlasnik Mihail Fridman.
- „Amerika movil” - u vlasništvu meksičkog milijardera Karlosa Slima. Posluje u 18 država Severne i Latinske Amerike sa više od 235 miliona korisnika mobilne i fiksne telefonije.
- „Veder investments” - vlasnik egipatske kompanije „Oraskom telekom”, trećeg po veličini operatera mobilne telefonije u Italiji „Vind telekomunikacije” i trećeg mobilnog operatera u Grčkoj „Vind Helas”.

Novcem od „Telekoma“ vraćaju dugove
Najveći deo novca od prodaje „Telekoma“ država planira da potroši na vraćanje uzetih kredita i za pokrivanje minusa u državnoj kasi, obećale su MMF-u srpske vlasti u pismu o namerama. O gradnji puteva nije bilo ni reči, ako su u Ministarstvu infrastrukture pre tri meseca najavili da će oko 900 miliona evra ili tri četvrtine novca od prodaje „Telekoma“ Srbija uložiti u koridore i puteve po opštinama.