Vesti
Društvo i ekonomija
Izmena Zakona o akcizama do 22. marta21.01.2011. 20:00
Izvor: RTS
Zakon o akcizama trebalo bi izmeniti do 22. marta, kako bi bio u skladu sa sporazumima Srbije i EU, kaže potpredsednik Vlade Božidar Đelić.
Potpredsednik Vlade Srbije za evropske integracije Božidar Đelić rekao je da bi Zakon o akcizama morao da bude izmenjen do 22. marta, da bi bio usklađen sporazum Srbije i EU. Đelić je novinarima u Skupštini Srbije rekao da je dobio informaciju da je na tehničkom sastanku Evropske komisije zaključeno da se akcizama koje se primenjuju od početka ove godine krši Prelazni trgovinski sporazum i da očekuje da će u narednim danima Srbija dobiti i zvanično obaveštenje o tome.
"Ukoliko to bude tako, ne možemo biti u raskoraku da sa jedne strane želimo da budemo kandidat za ulazak i da počnemo pregovore, a da prihvatimo da ovaj ugovor koji trenutno imamo sa EU bude na bilo koji način kršen", rekao je Đelić.
Potpredsednik Vlade je rekao da očekuje da po dobijanju mišljenja, Vlada pristupi izmeni i dopuni ovog zakona i da se on brzo promeni.
"Bitno je da bude promenjen najkasnije do 22. marta ove godine jer je tad u Briselu godišnji komitet za razmatranje primene ovog sporazuma i sigurno da nije u interesu Srbije da se tamo konstatuje kršenje sporazuma", rekao je Đelić.
U Delegaciji Evropske unije u Srbiji portalu EurAktiv rečeno je da zvanični odgovor Evropske komisije na zahtev srpskih vlasti za mišljenje o akcizama još nije stigao, a da će kada stigne biti izdato saopštenje.
Kako je ranije najavila predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić Dejanović, Skupština bi to pitanje mogla da razmatra na zahtev najmanje 84 poslanika ili na zahtev Vlade Srbije za izmene po hitnom postupku pre 1. marta, a kasnije tokom redovnog zasedanja i po njenoj odluci.
Poslanička grupa Liberalno demokratske partije saopštila je da je u ponedeljak 17. januara Skupštini Srbije podnela predlog izmena Zakona o akcizama, kojim bi se akcize na gorivo i tečni naftni gas smanjile na nivo od pre 1. januara.
Tokom izmena poreskih zakona, izglasavanjem amandmana koje je predložila Socijalistička partija Srbije akciza na gorivo iz uvoza povećana je više nego na gorivo koje proizvodi Naftna industrija Srbije, a izmene su stupile na snagu 1. januara.
Prelazni trgovinski sporazum stupio je na snagu 1. februara 2010. godine, a Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju počeće da se primenjuje kada ga ratifikuju sve zemlje članice. To je do sada učinilo 11 zemalja i Evropski parlament.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…