Vesti
Politika
Dik Marti: Nema pravde bez istine
25.01.2011. 20:00
Izvor: Blic
Dik Marti: Nema pravde bez istine
Nema pravde bez istine, i nije ovaj izveštaj skandal, kako mnogi tvrde, već je skandal politički oportunizam koji je nadjačao pravdu, izjavio je danas izvestilac Saveta Evrope Dik Marti, na zasedanju Parlamentarne skuptštine Saveta Evrope (PSSE).
U raspravi o rezoluciji povodom nelegalne trgovine ljudskim organima na Kosovu, Marti je naglasio da on nije pisao politički izveštaj o situaciji na Kosovu.To nije izveštaj protiv Kosova, naglasio je Marti, već se traži nezavisna istraga radi utvrđivanja istine o indicijama o ratnim zločinima do kojih je on došao.
Izveštaj se ne bavi odnosima između Srbije i Kosova, ne relativizuje zločine koje je počinio Milošević i nije pledoaje za Srbiju, naglasio je Marti. To je izveštaj o kršenju Konvencije o ljudskim pravima, objasnio je Marti, ističući da je Savet Evrope mesto na kojem bi o tome trebalo da se govori.
Zašto je "izveštaj Marti" izazvao skandal u međunarodnoj javnosti, a nije činjenica da su pojedini svedoci u procesima za ratne zločine ubijani, što je dočekano sa ravnodušnošću, upitao je Marti.
Našli smo svedoke i oni nemaju veze sa Srbijom i Rusijom, dodao je Marti, oni vole svoju zemlju i nemaju poverenja u lokalne i međunarodne sudove. Marti je pohvalio izveštaj Žan Šarla Gardeta o zaštiti svedoka i ukazao da se svedoci plaše za sopstvene živote, ali su imali poverenja da govore pred istražiteljem Saveta Evrope. Prema rečima Martija, neshvatljivo je da su uništeni dokazi Haškog tribunala o postojanju Žute kuće u Albaniji. Od početka sam insistirao da se vodi računa o svakoj reči u ovom izveštaju i da se u njemu ne čita ono što ne piše, ali vidim se to nije poštovalo, ocenio je Marti.
On je ponovio da je izveštaj mogao biti i bez pominjanja imena, ali smatra da bi to bila hipokrizija, jer se ta imena pominju u mnogim policijskim i obaveštajnim izveštajima i novinskim člancima.
Bez imena, bio bi osumnjičen ceo jedan narod, iza koga bi se sakrili osumnjičeni, objasnio je Marti. Prema njegovim rečima, postoji i potvrda o postojanju zatvoreničkih logora na severu Albanije. To je, kako je rekao, potvrđeno i istragom Euleksa o tome da su u zatvorima OVK na severu Albanije žrtve bili i Srbi i kosovski Albanci, koji su smatrani izdajnicima.
Marti je poručio da bi usvajanje rezolucije bio korak ka traganju za istinom, bez koje nema pravde. Tražimo istragu, a ne neke radnje koje bi bile alibi za pravdu, tražimo istinu radi poštovanja dostojanstva ljudi koji žive na Kosovu, rekao je Marti.

Savet Evrope:Neophodna nezavisna istraga
Svi učesnici u raspravi, koji su govorili u ime svojih poslaničkih grupa, ukazali su neophodnnost da se sprovede nezavisna istraga o tvrdnjama iz Martijevog izveštaja i da se utvrdi istina.

Martiju ovlašćenje da dostavi dokaze Tužilaštvu Euleksa
Dik Marti, švajcarski poslanik dobio je ovlašćenje na sednici Pravnog komiteta Saveta Evrope da dostavi dokaze tužilaštvu Euleksa za trgovinu organima na Kosovu i umešanosti Hašima Tačija, aktuelnog premijera Kosova, potvrđeno je “Blicu” u Strazburu.
A kosovska vlast sarađivaće u istrazi o trgovini ljudskim organima na Kosovu koju bude vodio Euleks, izjavio je u Strazburu član Predsedništva Skupštine Kosova Džavid Haliti.

Svi za usvajanje rezolucije osim albanske delegacije
Poslanici Parlamentarne skupštine Saveta Evrope gotovo jedinstveno iznose stav da rezolucija na osnovu izveštaja Dika Martija o trgovini ljudskim organima na Kosovu i u Albaniji treba da bude usvojena. Za nju su se do sada izjasnili svi poslanici izuzev albanske delegacije, koja se protivi.
Pravnom komitetu SE podneto je 21 amandmana, četiri je podoneo Marti i sva četiri su prihvaćena, a od preostalih 17 koliko je podnela albansko turska delegacija usvojen je samo jedan i on se odnosi na izmenu naziva rezolucije. Ako pred parlamentom SE bude usvojen taj amandman rezolucija će glasiti: Istraga na osnovu tvrdnji o trgovini ljudskim organima.