Vesti
Politika
Zaokruživanje države u tri koraka
07.08.2006. 08:00
Izvor: Danas
Zaokruživanje države u tri koraka
Koje sve zakone Srbija mora da preuzme kao naslednica SCG
eograd - Osim zgrada, poslova i ljudi, Srbija, kao pravni naslednik bivše SCG, preuzima od svoje prethodnice sve njene nadležnosti, pa samim tim i kompletnu njenu zakonsku regulativu od koje će zadržati, ili prilagoditi, deo koji joj odgovara za sopstveno uređenje, a ukinuti ono što je prevaziđeno. Srbija uglavnom nasleđuje zakone iz pet klučnih oblasti bitnih za funkcionisanje države, koje su pokrivala savezna ministarstva - spoljnih poslova, odbrane, ljudskih i manjinskih prava, međunarodnih ekonomskih odnosa i unutrašnjih ekonomskih odnosa.
Pravnom poretku Srbije saobražavaju se gotovo u celini nadležnosti jedina dva bivša ministarstva SCG koja nastavljaju da rade kao posebni resori u okviru republičke vlade - spoljnih poslova i odbrane. U vladinom Predlogu izmena republičkog Zakona o ministarstvima, koji se već nalazi u skupštinskoj proceduri, nisu izričito navedene sve njihove nadležnosti upravo zato što je, kako se objašnjava u obrazloženju, "dobar deo njihovih nadležnosti već precizno uređen Zakonom o inostranim poslovima i Zakonom o odbrani, a nekih - i upućivanjem na odredbe Zakona o službama bezbednosti SRJ".
Izmenama Zakona o ministarstvima predviđeno je jedino da se u sastavu Ministarstva odbrane obrazuju: Inspektorat odbrane, Vojna služba bezbednosti i Vojno-obaveštajna služba, koji će biti zaduženi za bezbednost. Razgraničavaju se i nadležnosti Ministarstva spoljnih poslova i Ministarstva za dijasporu koje se odnose na iseljenike i uspostavljanje veza njihovih organizacija sa Srbijom. Preuzimanjem odbrane i diplomatije, broj republičkih ministarstava povećava se sa 17 na 19. Mada se formalno gase tri preostala ministarstva bivše zajedničke države (za ljudska i manjinska prava, za međunarodne ekonomske odnose i za unutrašnje ekonomske odnose), postojeći republički resori preuzimaju njihove nadležnosti, pa samim tim "i sve ratifikacije međunarodnih ugovora i sporazuma", tvrde službenici koji su i sami "u tranzitu" između saveznih i republičkih organa.
Sudeći prema drugom vladinom zakonskom predlogu - o prestanku važenja zakona SCG, delovi nasleđenih akata koji nisu u skladu sa Ustavom i propisima Srbije neće se ni primenjivati (to se odnosi i na delove Povelje o ljudskim i manjinskim pravima i građanskim slobodama). S druge strane, na spisku za ukidanje je 21 zakon koji gubi svrhu postojanja samim tim što uređuju institucije bivše SRJ i SCG koje su prestale da rade.
Prestala bi da važe i tri zakona Srbije. To su: Zakon o Akcionom planu harmonizacije ekonomskih sistema država članica SCG, Zakon o izboru poslanika Skupštine SCG i Zakon o odbrani (izuzev u delu koji se odnosi na skloništa), kao i pojedine odredbe Zakona o akcizama. Još su 4. juna prestali da važe propisi o osnovama sistema uprave i Saveznom izvršnom veću, a prava, obaveze, ljude i dokumentaciju JP Službeni list SCG preuzima jednočlano društvo sa ograničenom odgovornošću koje je osnovano odlukom Vlade.
Utapanjem nadležnosti stvara se novi pravni poredak koji trenutno nije pokriven zakonima (ako se izuzmu privremene vladine uredbe). Vlada je zasad Predlogom izmena Zakona o ministarstvima predvidela da Ministarstvu unutrašnjih poslova pripadne ispitivanje ručnog vatrenog oružja, naprava i municije, zatim poslovi koji se odnose na readmisiju, ilegalne migracije i azil. Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu preuzelo bi poslove vođenja Registra nacionalnih saveta nacionalnih manjina, kao i sva pitanja položaja pripadnika manjina. Ministarstvo finansija bilo bi nadležno za celokupan sistem finansijskih odnosa sa inostranstvom, za primenu Sporazuma o pitanju sukcesije i pružanje pravne pomoći povodom strane nacionalizovane imovine obeštećene međunarodnim ugovorima.
Ministarstvo privrede preuzelo bi poslove standardizacije, akreditacije i one koji se odnose na mere i dragocene metale, a predviđeno je formiranje i Direkcije za mere, koja bi preuzela poslove Zavoda za mere i dragocene metale pri bivšem Ministarstvu za unutrašnje ekonomske odnose. Predviđeno je i uspostavljenje Zavoda za intelektualnu svojinu koji bi preuzeo poslove bivšeg Ministarstva za unutrašnje ekonomske odnose, kao i Inspektorata za rad pri Ministarstvu rada, zapošljavanja i socijalne politike. Ministarstvo za ekonomske odnose sa inostranstvom preuzima spoljnu trgovinu naoružanjem, vojnom opremom i kontrolisanom robom dvostruke namene. Ministarstvo za kapitalne investicije preuzelo bi poslove saobraćaja, a kao posebne organizacije biće obrazovane Direkcija za unutrašnje plovne puteve "Plovput", Geomagnetski zavod i Zavod za socijalno osiguranje. Direkcija za imovinu preuzeće sprovođenje mera za korišćenje i zaštitu državne imovine kroz inspekcijski nadzor. O ovim i drugim predlozima Skupština bi tek trebalo da se izjasni da bi dobilo zakonsku snagu.

LJAJIĆ: Akcioni plan nije zamena za zakon

Nije primećeno da se u nekom dokumentu navodi sudbina saveznog zakona o saradnji sa Haškim tribunalom. Neizvesnost je utoliko veća što je Vlada pripremila Akcioni plan o saradnji s Hagom.
- Akcioni plan Vlade je operativni plan i nije zbog toga potrebno menjati postojeći zakon SCG za saradnju s Haškim tribunalom - kaže za Danas Rasim Ljajić, predsednik Nacionalnog saveta za saradnju s Hagom.
Jedini tragovi postoje u vladinom Predlogu izmena zakona o ministarstvima, u kome se navodi da Ministarstvo pravde preuzima od bivšeg Ministarstva za ljudska i manjinska prava nadležnosti koje se odnose na ekstradiciju i donošenje rešenja o predaji okrivljenih Haškom tribunalu. Isto ministarstvo obavljalo bi i poslove državne uprave koji se odnose na prikupljanje podataka o izvršenim krivičnim delima protiv čovečnosti i drugih dobara zaštićenih međunarodnim pravom.