Vesti
Politika
"Sokolovi" vežbaju šest sati dnevno
07.08.2006. 08:00
Izvor: Danas
"Sokolovi" vežbaju šest sati dnevno
Reporteri Danasa u poseti 72. specijalnoj brigadi
Od kraja septembra u Pančevu će biti smeštena komanda jedine specijalne brigade Vojske Srbije. Deo te brigade u kojoj će biti objedinjene sve vojne specijalne jedinice biće u Nišu. Brigada će brojati hiljadu pripadnika, a u nju će ući specijalci iz 63. padobranske i 72. specijalne brigade, deo protivterorističkog odreda Kobre i deo pripadnika 82. pomorskog centra.
Pančevo je ekonomski i kulturni centar južnog Banata, ucrtan na mapi 15 kilometara severoistočno od Beograda, na ušću reke Tamiš u Dunav. Od kraja septembra u ovom gradu biće smeštena komanda jedine specijalne brigade koju će Vojska Srbije imati. Jedan deo te brigade u kojoj će biti objedinjene sve vojne specijalne jedinice biće u Nišu. Brigada će brojati hiljadu pripadnika, a u nju će ući specijalci iz 63. padobranske i 72. specijalne brigade, deo protivterorističkog odreda Kobre i deo pripadnika 82. pomorskog centra.
Komanda specijalne brigade biće u kasarni Rastko Nemanjić, nekada vojnoj pošti 5000 gde su se školovali bezbednjaci i obaveštajci, a sada je tu sedište 72. specijalne brigade. Na plus 35 stepeni Celzijusovih reporteri Danasa ne očekuju da će osim "cepanja" piva i napolitanki u kantini videti bog zna šta, ali ispostavlja se da su ovi, sa oznakom srebrnog sokola na ramenu, ipak drugačijeg kova. Kako kažu, u brigadi se uvek radi - i na poligonu i u kancelarijama. Oko objekata sa ašovčićima u rukama, raskomoćemi u SMB majice vojnici na odsluženju vojnog roka uređuju krug kasarne. Lupaju ašovima, brišu znoj sa čela i prozivaju "klasića" koji je "uhvatio krivinu". Kasarna poseduje deo sa objektima za smeštaj pripadnika jedinice i logističku podršku, kao i poligone, vežbališta i strelišta sa namenskim objektima koji se koriste za osnovnu obuku.

PRIJEM PRIMORACA
U kancelariji šefa za kadrove potpukovnika Željka Zekovića zatičemo nekoliko starešina u mornaričkim uniformama. Reč je o pripadnicima elitne specijalne jedinice 82. pomorskog centra koji su nakon razdvajanja Srbije i Crne Gore odlučili da karijeru nastave u Srbiji. Potpukovnik Zeković im daje sedam dana za preseljenje, a nakon toga će uslediti rešavanje problema stanovanja i dužnosti koje će obavljati. Pridošlice iz Crne Gore muče praktični problemi koji idu uz promenu sredine - stanovanje, preregistracija automobila, dodaci na platu, jer neki od njih osim što su pomorski diverzanti - ronioci, su i mlađi instruktori padobranstva.
- Ti ideš u Niš. Tamo ćeš da primiš novu dužnost. Krećeš odmah i javi se kad stigneš - govori Zeković jednom od bivših pripadnika 82. pomorskog centra. Zasad je u Pančevo stiglo oko 15 specijalaca u mornaričkim uniformama.
Zastupnik komandanta 72. specijalne brigade pukovnik Dragan Veličković kaže da je 82. pomorski centar bio najprofesionalnija, najosposobljenija i najobučenija specijalna jedinica na ovim prostorima. Pripadnici te jedinice su samo starešine, profesionalci.
- Većina će biti postavljena u borbenim jedinicama i radiće ono što su radili i na moru, samo što će ovde raditi na unutrašnjim vodama - rekama i jezerima, ali i dalje će veći deo njih biti ronioci. Oficiri viših činova će biti postavljeni na dužnostima u komandi brigade ili bataljona - objašnjava Veličković i dodaje da će specijalna brigada, otprilike, imati iste elemente koje ima 72. specijalna brigada, s malo jačom padobranskom komponentom.
Inače, svaki bataljon 72. specijalne brigade, nastavlja Veličković, i sada ima po jednu padobransku četu. U novoj specijalnoj brigadi padobranska komponenta biće pojačana jer u njen sastav ulazi 63. padobranski bataljon koji će biti razmešten na aerodromu u garnizonu Niš.

OBUKA
Ispred zgrade na poligonu koji predstavlja gradski ambijent protivteroristički deo jedinice uvežbava rešavanje talačke situacije u urbanoj sredini. Načičkani na krovu zgrade, naoružani automatima i zaštićeni crnom kacigom i tamnim balističkim naočarima izgledaju kao likovi iz holivudskih akcionih blokbastera. Spuštaju se niz užad sa krova, za njima, sa druge strane kuće dolazi drugi deo tima i čekaju na znak ispred vrata. Kapetan Goran Čolić motorolom javlja: 1,2,3,kreći! Upadaju u kuću, dvojica pripadnika na užadima sa druge strane kuće direktno upadaju kroz prozor, čuje sa snažna eksplozija, a zatim i glasno uzvikivanje: "Čisto, čisto, čisto" što je znak da je akcija završena, teroristi eliminisani, a zamišljeni taoci, valjda, spaseni.
Pripadnici protivterorističkog bataljona su svi padobranci, a da bi došli u tu jedinicu morali su da prođu tromesečnu selektivnu obuku i probni rad od 6 meseci. Iako napolju avgustovsko sunce sve tera u hlad, čini se da ovim momcima, iako su opterećeni raznom opremom, sunce i ne predstavlja veliki problem.
- Eto ovako po čitav dan skačemo gore - dole, gore - dole i ništa. Čim dođem kući skinem se u gaće i vruće mi - priča jedan od specijalaca dok mu znoj curi ispod balističkih naočara.
Kapetan I klase Željko Furundžić, zamenik komandira protivterorističkog bataljona, kaže da pripadnici 72. specijalne brigade svakodnevno vežbaju šest sati, od toga dva sata kondiciono, nedeljno najmanje tri puta imaju bojevo gađanje, a ostatak je taktička obuka. Ovakva obuka je, kaže, visokog rizoka, ali se nikad niko ne povredi. Nakon završenog scenarija i "spasavanja talaca" stariji vodnik Dalibor Tepavac koji je u brigadi od 2002. priča kako mu ne pada teško to što po vrućini po nekoliko puta prolazi kroz isti scenario. Kaže da voli posao, jer je uzbudljiv i uvek ima nešto da se radi, najviše voli situaciono gađanje, ali i padobranske skokove. Ovde se koristi najbolja oprema u državi, ali ona ipak zaostaje za svetskim trendovima.
Starešine kreću u obilazak i dnevnu kontrolu procesa obuke. Nakon poligona na kojem su svoje veštine uvežbavali i prikazli protivteroristi, sledi nekoliko poligona na kojima vežbaju pripadnici izviđačko - diverzantskog bataljona. Na poligonu u kojem se odigrava borba za eliminaciju terorista u seoskom ambijentu oko taraba trčkaraju naoružani diverzanti sa maskirnim šeširima. U oči upada fotoreporter Danasa koji usred gužve i puškaranja mirno pored bunara nišani svojim foto objektivom.
Na delu poligona se uvežbava evakuacija povređenih u planinskim uslovima. Vojnik u majici vuče uže na kojem na oko deset metara od zemlje na nosilima visi drugi vojnik prekriven crvenom ciradom. Major Nenad Sretenović kroz osmeh priča: "Ma iako se ovaj koji izvlači oznojio nije to ništa jer vuče preko koturova, najgore je ovome na nosilima. Njemu je k’o u sauni, jer čekaju mene da dođem i kažem da li je dobro"!
Posebno atraktivno izgleda obuka u alpinistici. Na Vrhu vertikalnog zida stoji vojnik osiguran užetom. Podiže ruku, zatim pada i dolazi u položaj od 90 stepeni u odnosu na zid kojim hoda, a telo mu je paralelno sa tlom. Kada je zauzeo taj položaj počinje da trči niz zid visok oko 10 metara. Pored njega uz zid se, raširenih nogu i ruku, kao pauk penje drugi vojnik. Major Sretenović objašnjava da vojnik kontroliše sebe i uže i da ništa ne može da mu se dogodi ukoliko sam ne pogreši.
- Vidite šta je izviđačko-diverzantski bataljon. Oni vežbaju na svim ovim poligonima, osim onog u gradskom ambijentu gde je vežbala protivteroristička jedinica. A ovi iz protivterorističkog bataljona se pogube čim izađu iz grada i ne možeš ih pronaći - u šali govori major Dragan Arsenijević, komandant prvog izviđačko diverzantskog bataljona.

PROFESIONALCI
Istorija 72. specijalne brigade počinje juna 1992. kada je formirana kao desantno jurišna brigada. Njen simbol je srebrni soko. Odmah je ušla u korpus specijalnih jedinica i ubrzo je transformisana u 72. specijalnu brigadu. Namenjena je za izvođenje specijalnih, pre svega protivterorističkih i protivpobunjeničkih dejstava, izviđačko diverzantskih dejstava i drugih koji su u skladu sa međunarodnim ratnim pravom. Uglavnom je profesionalnog sastava, oko 93 odsto pripadnika su oficiri, podoficiri i vojnici po ugovoru. Oko sedam odsto su vojnici na odsluženju vojnog roka i oni nisu u borbenom delu jedinice, već u jedinicama koje opslužuju komandu brigade i borbene delove, kuriri, vozači i vezisti.