Vesti
Politika
Huligani kao kriminalne organizacije
07.08.2006. 08:00
Izvor: Blic
Huligani kao kriminalne organizacije
Nove zakonske odredbe nisu sprečile nasilje na utakmicama i izvan sportskih terena
BEOGRAD - Smrt 24-godišnjeg mladića u zakazanoj tuči obesnih pristalica dva najveća srpska fudbalska kluba u Žarkovu i demoliranje vagona putničkog voza na liniji Niš - Beograd, poslednja su nedela iz crne serije sportskih hulagana.

Prema podacima beogradske policije, u glavnom gradu je za prvih šest meseci ove godine na utakmicama bilo devetnaest težih incidenata. U isto vreme, navijači su izvan sportskih terena izvršili 51 krivično delo praćeno nasiljem.

- U Beogradu je evidentirano više od 2.000 huligana. Najviše ih je među pristalicama Crvene zvezde. Njihove „delije“ imaju oko 700 ekstremnih navijača. Slede Partizanovi „grobari“ sa 550 huligana, zatim navijači OFK Beograda, Voždovca, Zemuna... Protiv većine su podnošene krivične i prekršajne prijave - kaže za „Blic“ pukovnik Slobodan Vukolić, zamenik načelnika beogradske Uprave policije.

U incidentima na utakmicama povređena je 61 osoba, od kojih četiri teže. Oštećeno je šest sportskih i dva ugostiteljska objekta. Početkom godine navijačka mržnja koštala je života mladića Petra Sedlaka.

- Najžalosnije je da su izvršioci takvih krivičnih dela, kao što su nanošenje teških povreda, razbojništva, napadi na policajce i sudije, veoma često maloletnici. Od osamdeset huligana protiv kojih su do juna ove godine podnete krivične prijave, čak trinaestoro su maloletnici. Među ekstremnim navijačima sve više ima i dece mlađe od 14 godina koju u svoje redove regrutuju starije vođe ili pripadnici grupe. Teško je razumljivo ali je istinito da maloletnici, odnosno deca, često bez znanja roditelja putuju po celoj Srbiji, pa čak idu i u Crnu Goru da bi se sukobljavali sa navijačima drugih klubova i usput vršili razbojništva i krađe. Najgore je što su vrlo brutalni u iskazivanju te mržnje i što je povod međusobnog obračuna, uglavnom, potpuno bezazlen. Neslana šala ili dres dovoljni su za pravu tragediju - navodi Vukolić.

Zoran Jakovljević, zamenik drugog opštinskog tužioca u Beogradu koji je vodio više postupaka protiv nasilnih navijača, kaže za „Blic“ da su huliganske grupe navijača sve agresivnije, organizovanije i da su postale profitabilne kriminalne organizacije.

- Nema pravila ko može da bude huligan. To su i devojke i mladići. Ima ih i iz bogatih i iz siromašnih porodica. Neki su sa visokim obrazovanjem, drugi su bez škole. Svima je zajednička samo izuzetno jaka ljubav prema klubu, što vođama omogućava da njima manipulišu. U postupanju prema njima policija ide iz krajnosti u krajnost: ili uopšte ne reaguje ili to čini preterano. Policija za sada nije sprovela ni jednu preventivnu akciju otkrivanja huligana, od kada je donet Zakon. Nema ozbiljnog praćenja i opserviranja navijačkih grupa i za sada niko nije odgovarao kao vođa, za šta su propisane oštrije kazne. Sudije nisu dovoljno stručne i nemaju svest o opasnosti od huligana i zato im izriču blage kazne, a ne postoji ni državna prevencija u sprečavanju mladih da postanu huligani - kaže Jakovljević.

On smatra i da je Zakon o sprečavanju nasilja na sportskim priredbama „nasilje nad pravom“.

- Laici tvrde da je problem što se Zakon ne primenjuje, a ne znaju da i ne može da se primenjuje. Zakonom je, na primer, propisano da redarska služba pretresa ljude na ulazu u sportske objekte i oduzima od njih predmete. Međutim, oduzimanje predstavlja krivično delo - objašnjava Jakovljević.

Saša Bošković, zamenik prvog opštinskog tužioca u Beogradu, rekao je za „Blic“ da postojeći Zakon ima neka loša rešenja i da bi kazne morale da budu oštrije.

- Sukobi navijača mnogo su češći van sportskih objekata i onda se primenjuju Krivični zakon i to odredbe za napad na službeno lice ili za nasilničko ponašanje. Dokazi koje najčešće koristimo su snimci TV stanica. Za sada se nije desilo da nam policija dostavi snimak koji je sama sačinila. U praksi još nemamo prijavu protiv organizatora grupe - kaže Bošković.