Vesti
Društvo i ekonomija
Bez dogovora o minimalnoj ceni rada
17.02.2011. 20:00
Izvor: RTS
Bez dogovora o minimalnoj ceni rada
Dogovor o minimalnoj ceni rada, niti i o prekidu štrajkova u prosveti i zdravstvu nije postignut na sednici Socijalno-ekonomskog saveta. Konfederacija slobodnih sindikata upozorava da je socijalna pravda na niskom nivou i da nema socijalnog dijaloga.
Socijalno-ekonomski savet nije postigao dogovor o minimalnoj ceni rada, ni o prekidu štrajkova u prosveti i zdravstvu, rečeno je posle današnje sednice tog tela.
Ministar rada i socijalne politike Srbije Rasim Ljajić rekao je da je od početka krize u Srbiji, prema procenama koje im je saopštio Međunarodni monetarni fond, bez posla ostalo oko 400.000 ljudi, od čega 200.000 koji su radili na crno.
Ljajić je najavio da će Savet sledeće nedelje raspravljati o ekonomsko-socijalno situaciji, štrajkovima i minimalnoj ceni rada.
Prema njegovim rečima, nije došlo do približavanja stavova o prekidu štrajka na današnjoj sednici, kojoj je prisustvovao i ministar obrazovanja Žarko Obradović, ali da je "pokazana spremnost za socijalnim dijalogom".
Kada je reč o minimalnoj ceni rada, Unija poslodavaca ostala je pri stavu da se minimalna cena rada poveća sa 95 na 96 dinara po radnom času, dok Sindikat traži da se poveća na 105 dinara, kaže Ljajić.
Ministarstvo finansija, prema rečima ministra rada, pravi kalkulacije koliko se može povećati minimalna cena rada, a da se ne ugrozi makroekonomska stabilnost, te da će vlada, ukoliko se do sledeće nedelje sindikati i poslodavci ne dogovore, sama definisati minimalnu cenu rada.
Predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Ljubisav Orbović rekao je da, ukoliko se ne dogovore, nema svrhe da se tim pitanjem bavi Savet i da se to pitanje i formalno prenese u nadležnost vlade i dodao da Ministarstvo namerno odugovlači sa procenama.
Orbović je rekao da poslodavci, prema njihovim procenama, za poreze i doprinose duguju državi oko 200 milijardi dinara, a na pitanje gde Vlada može naći novac za povećanje plata odgovorio je da to nije briga sindikata i da je jedan od načina upravo u tome da naplati poreze i doprinose.
Savet je danas prihvatio prošireno dejstvo dva posebna kolektivna ugovora za zaposlene u oblasti građevine i poljoprivrede, koja su do sada važila samo za članove Unije poslodavaca.
Istovremeno, predsednik Konfederacije slobodnih sindikata Ivica Cvetanović upozorio je da je socijalna pravda u Srbiji na veoma niskom nivou, da socijalni dijalog ne postoji i da Socijalno-ekonomski savet nema legitimne predstavnike zaposlenih.
"Tražimo od ministra rada da utvrdi novi Socijalno-ekonomski savet sa legitimnim predstavnicima, jer ovaj koji danas zaseda ne prihvatamo", rekao je Cvetanović na konferenciji za novinare.
Prema njegovim rečima, ta organizacija traži odgovor i objašnjenje Ministarstva za rad zašto ni nakon godinu dana od postupka utvđivanja reprezentativnosti, sindikat nije dobio odgovor.
Cvetanović je dodao da je Srbija suočena sa svakodnevnim štrajkovima, prvenstveno zbog toga što nije postojao dijalog o budžetu za 2011. godinu.
"Ukoliko nastave da donose propise i zakone mimo predstavnika sindikata, to će dovesti do socijalnih sukoba", rekao je Cvetanović.
Predstavnik Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije Miodrag Protić ukazao je da je budžet za prosvetu prošle godine iznosio jednu sedminu ukupnog budžeta, a da je ove godine jednu osminu, što je, prema njegovim rečima, nedovoljno.
Protić je dodao da će taj sindikat sutra, posle nove runde pregovora sa Vladom, verovatno doneti odluku o daljoj radikalizaciji štrajka.
Predsednik Sindikata zaposlenih u socijalnoj zaštiti Srbije Milenko Čurović ukazao je da plate zaposlenih u toj oblasti nisu povećavane od 2007. godine i da veliki broj radnika prima dohotke niže od zagarantovane zarade, koja iznosi 17.000 dinara.
Čurović se nada da će uskoro biti potpisan Kolektivni ugovor o socijalnoj zaštiti, jer, kako je rekao, novi zakon o socijalnoj zaštiti, koji uskoro treba da bude usvojen, ne može se primenjivati bez postojanja takvog ugovora.
Predsednik Sindikata "Telekom Srbija" Miroslav Joksimović rekao je da treba staviti moratorijum na prodaju "Telekoma", do 2013. godine.
"U ovom trenutku ne treba prodavati Telekom", ponovio je Joksimović.