Vesti
Politika
Beli šengen za sada nije ugrožen, izveštaj u junu
25.02.2011. 20:00
Izvor: Blic
Beli šengen za sada nije ugrožen, izveštaj u junu
BRISEL - Evropska unija smatra da je dosadašnje iskustvo sa viznom liberalizacijom u odnosu na države Zapadnog Balkana "veoma pozitivno" uprkos jednom broju zloupotreba i sledeći presek situacije objaviće u junu, zaključak je sastanka Saveta EU za unutrašnje poslove i pravosuđe.
O viznoj liberalizaciji bilo je reči na jučerašnjem sastanku ministara unutrašnjih poslova, na kojem je prvi izveštaj o radu mehanizma za nadzor podnela evropska komesarka za unutrašnje poslove Sesilija Malmstrom.
Ovaj sastanak razvejao je bojazni koje su se u poslednje vreme pojavile da bi francusko-holandski predlog za uspostavljanje brže procedure za ukidanje vizne liberalizacije u slučaju vanredne situacije mogao u ovom trenutku ugroziti bezvizni režim.
I evropski zvaničnici i sama Malmstromova kategorički su naglasili da se radi o "generalnom predlogu" koji se ne tiče niti jedne posebne države, niti jednog zasebnog regiona, i da se ovakav predlog trenutno razmatra i utvrđuje njegova pravna kompatibilnost sa evropskim pravilima.
"Sveukupno vizna liberalizacija je veoma pozitivno iskustvo. Bilo je malo zloupotreba, ali o tome razgovaramo i države kojih se to tiče su preuzele na sebe obavezu da to reše", rekla je Malmstrom.
Istovremeno sa sednicom ministara unutrašnjih poslova EU, Vlada Srbije obrazovala je Komisiju za praćenje bezviznog režima čiji je zadatak da razmatra pitanja koja se odnose na povećanje broja lažnih azilanata u zemljama EU koji dolaze sa teritorije Republike Srbije.
Potpredsednik Vlade Srbije zadužen za evropske integracije Božidar Đelić izjavio je da će Srbija preduprediti svaki rizik da mogućnost putovanja bez viza u države šengenskog prostora pogodnost za gradjane Srbije bude ugrožena ili ukinuta.
Đelić je naglasio da nema nikakve šanse da neko ko pokuša da emigrira iz Srbije dobije status političkog azilanta, jer "zemlja koja će po svemu sudeći dobiti status kandidata krajem ove godine ni na koji način nije zemlja iz koje se može tražiti politički azil, a ekonomski ne postoji".
Prema njegovim rečima, Srbija je već uspela da prepolovi broj zahteva za azil u Nemačkoj u poslednja tri meseca i nastaviće tim putem. Đelić je podsetio da je koncentracija zahteva za azil iz Srbije bila na tri zemlje - Nemačku, Švedsku i Belgiju, jer su to zemlje koje su imale najpovoljnije zakone u domenu zahteva za azil.
S tim zemljama se, kako je rekao, radi na predupređivanju bilo kakvog povećanje migracija u te i sve druge zemlje šengenskog prostora.