Vesti
Politika
Zaustavljena saradnja s Libijom
02.03.2011. 20:00
Izvor: B92
Zaustavljena saradnja s Libijom
Beograd -- Srbija zamrzla vojno-ekonomsku saradnju sa Libijom. Istovremeno se u Skupštini našao predlog za ukidanje viza Libiji.
Srbija je zamrzla vojno-ekonomsku saradnju sa Libijom posle odluke Ujedinjenih nacija.
Ministar odbrane Dragan Šutanovac kaže i da niko od aktivnih i penzionisanih pripadnika Vojske ne učestvuje u događajima u toj zemlji.
Ipak, izgleda da naša zemlja i dalje gaji specijalne veze sa Libijom - Skupština Srbije razmatra ukidanje viza Tripoliju, a vođa libijske države Moamer Gadafi i dalje je počasni doktor srpskog Univerziteta Megatrend.
Svi srpski poslovi sa Libijom su zamrznuti. Zaustavljen je i projekat izgradnje Vojno-medicinske akademije nalik našoj u Tripoliju.
Sindikati “Zastava oružja“ upozoravaju da će zbog krize biti ugroženi višemilionski poslovi sa Libijom, ali ministar odbrane Dragan Šutanovac kaže da naša zemlja poslove obustavlja zbog odluke UN.
Ministar odbrane je podsetio da su njegov resor i država Srbija imali dobre odnose s Libijom i rekao da se nada da će veliki projekti koji su započeti s tom zemljom biti nastavljeni pošto se prilike stabilizuju.
Dogovor o izgradnji vojne bolnice u Tripoliju se pomera, ali verujem da će se stanje stabilizovati, jer je to interes libijskog naroda i vojske, i da će posao biti pokrenut, rekao je Šutanovac posle otvaranja Centra za hiperbaričnu medicinu na Vojnomedicinskoj akademiji.
Šutanovac je ocenio da je važno što je Srbija sprečila spekulacije da su pripadnici njene armije umešani u događanja u Libiji.
Na pitanje novinara da li je Srbija bila dovoljno glasna u osudi nasilja u toj zemlji, Dragan Šutanovac je odgovorio da je Srbija bila "dovoljno glasna i jasna u odnosu na svoju snagu".
Ministar je naveo da i u Angoli, kao i u Libiji, postoji interesovanje za izgradnju vojne bolnice - ekvivalenta VMA i da će, ukoliko taj posao bude dobijen, to biti velika šansa, ne samo za odbrambenu industriju i vojnu medicinu, već i za građevinsku industriju Srbije.

Prekidamo veze, a razmatramo ukidanje viza
Srbija je i u Savetu za ljudska prava UN u Ženevi osudila događaje u Libiji. U tekstu koji je podnela Mađarska u ime Unije navodi se da libijske vlasti sprovode nasilje nad mirnim demonstrantima i da ima mnogo dokaza i o zločinima protiv čovečnosti.
Međutim, na dnevnom redu Skupštine je predlog ukidanja viza Libiji.
Prema rečima predsednik Odbora Skupštine Srbije za inostrane poslove Dragoljuba Mićunovića, očiglegno je da se to uradilo u nekom ranije zamišljenom projektu.
Mićunović je dodao da je dobro sarađivati sa mnogim zemljama, ali da se još jednom pokazalo da se mora voditi računa o tome da li pojedine zemlje priznaju i poštuju ljudska prava, a ne samo "da ih gledamo sa stanovišta nekih naših interesa, bilo ekonomskih, bilo političkih".
"Važno je da Srbija ima svoje nacionalne interese, ali je važno i da ima stav da zemlja koja ubija svoje građane, puca na demonstrante, veša i kamenuje žene, da je to režim sa kojim Srbija ne treba da razvija prijateljske odnose", rekao je Mićunović.

Ljajić: Srbija postigla pravu meru
Međutim, ministar rada Rasim Ljajić misli da je Srbija na adekvatan način osudila kršenje ljudskih prava u Libiji.
On je izjavio da Srbija osuđuje svaki vid kršenja ljudskih prava, pa i u Libiji, ali da od toga ne treba praviti posebnu politiku na međunarodnom planu.
Što se tiče osude događaja u Libiji, ne treba da budemo veći katolici od pape, niti treba da ćutimo nad evidentnom činjenicom da je bilo teških zločina i kršenja ljudskih prava", rekao je Ljajić novinarima nakon otvaranja Sajma zapošljavanja.
"Mislim da smo u te dve stvari postigli meru", ocenio je ministar rada i socijalne politike.
Upitan da li su zvaničnici Srbije na adekvatan način osudili zločine u Libiji, Rasim Ljajić je rekao da se Srbija pre svega rukovodila vlastitim političkim, ekonomskim i drugim interesima.
"Prvi interes je bio da bezbedno evakuišemo naše građane iz Libije, kao što su postupile i sve druge zemlje", naveo je Ljajić.