Vesti
Politika
Posrednici izneli nova rešenja08.08.2006. 08:00
Izvor: Danas
Sedma runda pregovora o decentralizaciji na Kosovu i Metohiji završena bez približavanja stavova dve strane
Beč, Beograd - Sedma runda pregovora o decentralizaciji na Kosovu i Metohiji završena je u Beču bez gotovo ikakvog približavanja stavova dve strane.- Pregovarački timovi Beograda i Prištine ponovo su samo ponovili svoje stavove - izjavio je Bernhard Šlagek, predsedavajući sastanka, inače ekspert Unoseka, Kancelarije specijalnog izaslanika Martija Ahtisarija.
Šlagek je na konferenciji za novinare posle celodnevnih razgovora priznao da nije bilo gotovo nikakvog napretka, navodeći da jedina oblast u kojoj je došlo do malog približavanja stavova jeste nadležnost opština sa srpskom većinom u izboru komandira policijske stanice. Šlagek je najavio je da će Unosek u Beograd i Prištinu uputiti svoje eksperte koji treba da doprinesu približavanju stavova dve strane i apelovao na pregovaračke timove da obave konsultacije i redefinišu svoje predloge, odnosno pokušaju da pronađu osnovu za moguće dogovore.
Kako javlja Radio televizija Srbije, međunarodni posrednici iz kancelarije glavnog pregovarača Martija Ahtisarija predstavili su potpuno nov predlog o saradnji srpskih opština s Beogradom, obrazovanju, zdravstvu i imenovanju komandira policijskih stanica. Novi predlog Unoseka, međutim, nije prihvatljiv za srpski pregovarački tim. Tim predlogom, koji se odnosi na saradnju srpskih opština s Beogradom, obrazovanje, zdravstvo i imenovanje komandira policijskih stanica u Pokrajini, predviđa se ograničenje nadležnosti budućih srpskih opština i daju velika ovlašćenja centralnoj vlasti u Prištini.
Prema predlogu međunarodnih eksperata predstavnici srpskih budućih opština morali bi najmanje 15 dana unapred da najave vlastima u Prištini bilo koji projekat ili saradnju s ministarstvima u Beogradu, a koje bi, po realizaciji, proveravale kosmetske institucije. Međunarodni pregovarači su insistirali i da im članovi srpskog tima odmah saopšte u kojim mestima na Kosmetu planiraju da izgrade ustanove za primarnu zdravstvenu zaštitu.
Između ostalog, međunarodni posrednici predlažu da srpskim univerzitetom upravlja zajedničko telo u kojem bi bila tri predstavnika srpskih opština, tri Ministarstva prosvete Kosova i jedan predstavnik međunarodne zajednice. Kako javlja Radio televizija Srbije, predlog nije prihvatljiv zbog toga što predviđa odlučivanje prostom većinom, čime se zadire u autonomiju univerziteta jer centralna vlast nigde ne određuje nastavni program.
I delegacija kosovskih Albanaca je bila iznenađena nenajavljenim inovacijama međunarodnih posrednika.
- Postoji sumnja u spremnost predstavnika kosovskih Albanaca da prihvate ideju decentralizacije koja bi Srbima omogućila normalan i bezbedan život na Kosovu - izjavio je koordinator pregovaračkog tima Beograda u razgovorima s delegacijom Prištine u Beču Leon Kojen juče posle sedme runde razgovora.
S obrazloženjem da Srbi ne prihvataju status manjine u sopstvenoj zemlji, Predstavnici kosovskih Srba koji su učestvovali u razgovoru o nadležnostima opština saopštili su da danas neće prisustvovati pregovorima čija je tema položaj zajednica u Pokrajini.
Inače, tokom prepodneva obe strane su iznele svoja viđenja o svakoj od razmatranih tačaka, a zatim su predstavnici Kancelarije UN za pregovore o Kosovu Unosek s delegacijama Beograda i Prištine tačku po tačku razmotrili principe decentralizacije koje je ta kancelarija predložila Beogradu i Prištini, nakon ranijih poseta eksperata. Tokom prepodneva, kako je Beti u telefonskoj izjavi rekla Hua Đijang, portparol glavnog posrednika Martija Ahtisarija, obe strane su iznele svoja viđenja o svakoj od razmatranih tačaka. Posle podne je održana plenarna sednica na kojoj će učestvovati delegacije Beograda i Prištine i međunarodni posrednici. Hua Đijang je u ranijoj izjavi opisala razgovore kao "teške", ali je za AP rekla da "uprkos sporom napretku, puzimo ka konačnom dogovoru". Glavni pregovarač Marti Ahtisari zatražio je od obe strane više uzajamnih ustupaka.
- Staviću obe strane na test da bih saznao dokle su spremne da idu kako bi stvorile uslove za siguran i bezbedan život na Kosovu. Posle toga, moći ćemo da se pozabavimo samim pitanjem statusa - kazao je Ahtisari u intervjuu za bečki Prese.
- Albanci su do sada bili spremniji na saradnju, ali će morati da budu još spremniji - rekao je Marti Ahtisari i zatražio "veći napredak po pitanju broja opština u kojima će Srbi moći da budu većina", te "zaštitnih zona oko manastira i srpskih spomenika". Finski diplomata je, međutim, dodao da "nema svrhe da Srbija iznosi predloge za koje unapred zna da ih ni Albanci, ni međunarodni pregovarači nikada neće prihvatiti". Stavovi srpskih i kosovskih pregovarača o pitanjima obrazovanja, zdravstva, socijalne politike, kulture, policije i sudstva dijametralno su suprotstavljeni. Albanska strana nastoji da zadrži kontrolnu centralnih vlasti u Prištini, dok srpska teži što većoj samostalnosti opština u odlučivanju.
Koordinator srpskog pregovaračkog tima Leon Kojen izjavio je uoči sastanka da je jučerašnja runda odlučujuća za proces decentralizacije, te dodao da srpska strana ima "iskristalisan" stav o svim nadležnostima i da Unosek i albanska strana "znaju da smo definisali stvari od kojih ne možemo odustati".
Vođa prištinske delegacije Ljutfi Haziri izjavio je uoči nastavka razgovora da očekuje napredak u pregovorima sa zvaničnicima Beograda u Beču. Pred početak jučerašnje runde Haziri je rekao da prištinska delegacija o tim pitanjima ima svoj stav, tvrdeći da je on "blizak mišljenju izaslanika UN za status Kosova Martija Ahtisarija".
- Naša pozicija se oslanja na dva dokumenta - Evropsku povelju o lokalnoj samoupravi i madridsku konvenciju o prekograničnoj saradnji. To su osnovni dokumenti za evropske zemlje i oni će biti implementirani i na Kosovu - rekao je Haziri novinarima u Beču.
Očekujući napredak u novom krugu pregovora o decentralizaciji, Haziri je kazao da Priština želi da na kraju meseca razgovara o finansiranju opština, kao i o drugim otvorenim pitanjima.
- Želimo da završimo posao da bismo u septembru razgovarali o nezavisnosti Kosova, što je jedino rešenje za nas - zaključio je vođa prištinske pregovaračke delegacije.
Pregovarački tim Beograda, pored Kojena, čine savetnik premijera Srbije Aleksandar Simić, savetnik predsednika Srbije Dušan Bataković, Srbi s Kosova i Metohije Marko Jakšić i Goran Bogdanović, kao i eksperti Gordana Matković, Tomas Flajner i Boško Mijatović. Prištinsku delegaciju predvodi ministar za lokalnu samoupravu u vladi Kosova Ljutfi Haziri.
Ostale vestiArhiva
- 09/01 Marta Kos razgovarala sa Tanjom Miščević:…
- 26/12 Sanjajte velike snove, čestitam vam na izvrsnosti:…
- 25/12 Odbornici Skupštine Beograda usvojili budžet…
- 23/12 Hil: Nema najava da će biti uvedene sankcije…
- 19/12 Građevinski fakultet: Nedostaje ključna dokumentacija…
- 17/12 Rekonstrukcija vlade na proleće Vučić: "Za…
- 12/12 Vučić mladima: Za kupovinu stana od 75.000…
- 09/12 Vučić: 2024. godina najbolja godina za Srbiju…
- 07/12 Tužilaštvo predložilo pritvor vozaču koji…
- 03/12 Vučić: U februaru se očekuje poseta Kaje…
- 29/11 Ana Brnabić izbrojala sve učesnike protesta…
- 27/11 Vujović: Usvojeni zakoni o zaštiti životne…
- 25/11 Skupština završila raspravu o budžetu, opozicija…
- 21/11 VJT: Zadržano još jedno lice povodom obrušavanja…
- 19/11 Ana Brnabić: Zakazaću sednicu o predlogu…
- 18/11 Predsednik Kazahstana Tokajev stigao u Beograd,…
- 17/11 Rektor Beogradskog univerziteta uputio otvoreno…
- 15/11 Emanuele Žiofre: Godina pred nama je ključna,…
- 10/11 Grbović (PSG): Krivična i politička odgovornost…
- 10/11 Projekcije: Tramp dobio i Arizonu, osvojio…
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…