Vesti
Politika
Na potezu su nacionalni sudovi
08.08.2006. 16:00
Izvor: Glas javnosti
Snimci ubistva Srba i paljenja srpskih kuća u okolini Gline i Dvora na Uni, 7. i 8. avgusta 1995. godine neće biti korišćeni kao dokazni materijal Haškog tribunala, jer je mandat za podizanje optužnica prošao. Nadležnost se, sada, prenosi na nacionalne sudove, pa se njima dostavlja i dokazni materijal.

- Mi ćemo ove snimke dostaviti pravosudnim organima Hrvatske i BiH, ali ako se njima u potpunosti prepusti slučaj, nema ništa od procesuiranja - kaže za Glas Savo Štrbac, direktor Dokumentaciono-informativnog centra "Veritas".

Neophodan je pritisak Brisela i Haškog tribunala na sudske organe ovih država. Međunarodna zajednica sada, u fazi kada one teže integracijama, ima instrumente pritiska kojima će ih primorati da pokrenu procese. Pritisci te vrste su legitimni, čak neophodni u ovakvim slučajevima. Štrbac očekuje da Haški tribunal ovaj snimak prikaže kao jedan od dokaza, tokom suđenja Rasimu Deliću po komandnoj odgovornosti.

Autentičnost ovog snimka, kao i nekih koji su se ranije pojavili u javnosti, nesumnjiva je, jer su svoje aktivnosti snimali sami pripadnici, kako redovnih tako i paravojnih i plaćeničkih vojnih formacija svih strana u sukobu. Video-zapisi su se pravili kao preporuka za promenu ratišta i kao "licenca za ubice". Snimci su, međutim, posredni dokaz u ovom zločinu, jer postoje svedoci koji su bili u izbegličkoj koloni na relaciji Glina - Dvor, kada ih je napala 505. bužinska brigada, kojoj se priključila i paravojna jedinica "Crne mambe".

Snimak jači od iskaza

Dokumentaciono-informativni centar "Veritas" je predao Haškom tribunalu oko dvadeset sati video-materijala zločina nad Srbima u Hrvatskoj, jer je iskustvo pokazalo da je jedan snimak od nekoliko minuta, efektniji dokaz od 50 potresnih svedočenja.

- Materijal koji se sada pojavio imamo u našoj arhivi više od pet godina. Emitovali smo ga više puta, ali to nije izazvalo skoro nikakve reakcije. Duže, čini mi se i potresnije fragmente pustila je TV Most iz Novog Sada, a reemitovala Vikam iz Bosanske Gradiške. U okviru svoje informativne emisije snimak je pustila i TV Politika, a i TVA iz Banjaluke. Reakcije su bile veoma mlake. Emitovanje dela snimka na B92 je izazvalo sasvim drugačije reakcije, i sada je sasvim jasno da, kada su u pitanju ratni zločini, B92 ima najveću moć i uticaj - primećuje Štrbac.

Slučaj treba istražiti

Javnost u Hrvatskoj, međutim, prikazane snimke komentariše kao nejasne i neuverljive. Slične reakcije su i u Haškom tribunalu. Anton Nikiforov, portparol glavnog tužioca Haškog tribunala, rekao je za Glas da nije video ceo snimak, ali ono što jeste, veoma je nejasno.

- Ne zna se ko je ubijen, ko je izvršio ubistva, a ne može da se odredi ni tačno mesto gde se sve događa. Jasno je da je u pitanju neki zločin i da je neophodno istražiti ceo slučaj. Tribunal, međutim, nema mandat za to i mi možemo samo dati ekspertizu i preporuke da se slučaj što ozbiljnije istraži. Sada je to stvar lokalnih pravosuđa. Haški tribunal ne može da vrši pritisak na bilo koje nacionalno pravosuđe.

- Mi odlično sarađujemo sa svim nacionalnim tužilaštvima i tu saradnju stalno unapređujemo. Želimo da otkrijemo sve bitne činjenice, ali za razliku od slučaja "Škorpioni" ovde je mnogo toga nejasno. Međutim, zločin je zločin i veoma je važno utvrditi sve činjenice u vezi događaja koji su zabeleženi na snimku - naglasio je Anton Nikiforov.

Dodik: Podnosimo prijave

Milorad Dodik, premijer Republike Srpske, za Glas kaže da će on i predsednik Srpske Dragan Čavić podneti krivične prijave tužilaštvima Hrvatske i BiH povodom zločina hrvatskih i muslimanskih snaga nad proteranim Srbima tokom akcije "Oluja" 1995. godine, čiji su snimci obelodanjeni pre nekoliko dana.
- Time ćemo ovaj slučaj dići na formalni nivo i tužilaštva Hrvatske i BiH neće moći više da ćute, već će morati da odgovore hoće li da pokrenu istragu. Ako neće, onda to javno moraju reći - objašnjava Dodik.
Ono što se dosada dešavalo u vezi sa kažnjavanjem zločinaca nad Srbima, primećuje Dodik, nije bilo adekvatno, ali ipak "treba sačekati da vidimo kako će biti u ovom slučaju". Upitan veruje li da će tužilaštva BiH i Hrvatske sama pokrenuti istragu, Dodik ističe da su mogli i do sada da reaguju, pa nisu.

Kaseta stigla u Haški tribunal

Snimak ratnih zločina koje su počinile hrvatske paravojne formacije "Crne mambe" i i bosansko-heregovački odred "Hamze" juče je uručen haškom tužilaštvu, odnosno glavnoj tužiteljki Karli del Ponte, potvrdio je Glasu Bruno Vekarić, portparol Tužilaštva za ratne zločine. On je rekao da će video-zapis predati zamenik Tužioca za ratne zločine Srbije Dragoljub Stanković. Vekarić je naglasio i da će ovih dana biti veštačenje autentičnost snimka.
Podsećamo da se na ovom video-snimku koji su emitovale nekoliko televizija u Srbiji i Republici Srpskoj vide likvidacije Srba i paljenja srpskih kuća na području Rujevca i drugih mesta u okolini Gline i Dvora na Uni, 7. i 8. avgusta 1995. godine. Zapravo kako su se pomenute formacije Franje Tuđmana i Alije Izetbegovića na najsuroviji način obračunavali sa srpskim vojnicima i civilima.
O tome šta se dešavalo Srbima nakon akcije Oluja možda najbolje ilustruju patolozi sa Vojnomedicinske akademije u Beogradu koji su obdukovali tela ubijenih Srba. Prema njihovim podacima streljano je 345 muškaraca i 64 žene. Kundacima je masakrirano osam mušakaraca i 20 žena, dok je sedam mušakaraca i šest žena obešeno. Kod dvojice muškaraca su izvađene utrobe, nekima su ruke odsečene, istrgnute i polomljene. Muškarci i žene (više od 90 ljudi) prošli su i sa sečenim ušima i iskopanim očima. Kidane su kože sa lica, spaljeno je više od 100 ljudi, a na komade je isečeno 16 žena i 17 muškaraca. O kakvim monstruoznim zločinima je reč govori i podatak da su trogodišnju devojčicu bacili mrtvu među svinje. Patolozi, kod 240 muškaraca i 55 žena, ni obdukcijom nisu mogli da utvrde na koji način su ubijeni.