Vesti
Društvo i ekonomija
Žmurke sa kursnom listom
09.08.2006. 08:00
Izvor: Politika
Žmurke sa kursnom listom
Guverner NBS sprema „crnu” listu banaka
Nema dužnika u Srbiji koji se nije obradovao padu vrednosti evra, nadajući se da će zajedno sa njegovom silaznom linijom u istom smeru krenuti i rate za uzete zajmove – za oko pet odsto u poslednjih nekoliko meseci. Iz poslednjeg upozorenja Narodne banke Srbije može se, međutim, zaključiti da pojedine banke mnogo ne zarezuju više nego uočljive promene na kursnoj listi. Neke prilikom obračuna dinarske protivvrednosti mesečnih rata za kredite „žmure” pred činjenicom da je dinar ojačao prema evru. Kako kažu u centralnoj banci, jedan evro kod njih ne vredi 83 već 87 dinara. Baš kao i pre šest meseci. Do ove informacije, NBS je došla kad su klijenti počeli da joj se žale na nesavesne bankare kod kojih su se zadužili.

Ovih dana guverner Jelašić proverava pristigle žalbe i pravi još jednu „crnu” listu na kojoj će se naći sve one banke koje i na ovaj način „pelješe” svoje dužnike. I koju će, kako preti, uskoro i obelodaniti.

Sa druge strane, uprkos stalnim upozorenjima iz NBS, interesovanje građana za kredite se ne smanjuje. Svaki građanin Srbije je u proseku dužan oko 22.000 dinara ili ukupno oko 160 milijardi dinara kredita. Širok raspon vrednosti evra kod pojedinih zajmodavaca ide na štetu svih onih koji vraćaju dugove. Dok čekaju da neko bude javno prozvan, većina bankara se ograđuje od ovakvih optužbi u uglas navodi da su njihovi klijenti maksimalno zaštićeni od ovakvih i sličnih spekulacija.

Među prvima se saopštenjem oglasila HVB banka. U ovoj banci kažu da će svi klijenti koji imaju neki kredit, ovoga meseca platiti manju mesečnu ratu nego prethodnih meseci, s obzirom na to da je dinar ojačao u odnosu na evro.

– Ukoliko je mesečna rata klijenta 100 evra u dinarskoj protivvrednosti, ovoga meseca njegova rata iznosi približno 8.300 dinara, dok je, recimo, pre dva meseca iznosila približno 8.700 dinara. U skladu sa tim i sa jačanjem nacionalne valute, imamo situaciju da su ovog meseca mesečne rate po kreditima niže za oko pet odsto – kažu u ovoj austrijskoj banci.

Svi krediti HVB banke indeksirani su u evrima ili švajcarskim francima, pa su i u otplatnim planovima mesečne rate iskazane u istim valutama.

U Meridijan banci kažu da ne sumnjaju u to da su banke ispoštovale ugovore koje su sa klijentima potpisale. Prema rečima Nebojše Đorđevića, zamenika generalnog direktora, banke se od kursnog rizika štite na različite načine.

– Pre nego što objave spisak banaka, u NBS-u bi trebalo da provere kakve ugovore su klijenti koji se žale potpisali sa bankarima. Primera radi, mi imamo kredite bez valutne klauzule u čijim ugovorima jasno stoji da klijent ne može vratiti manje dinara nego što je pozajmio. To znači da se ovakvim klijentima mesečna rata obračunava po starom, odnosno tadašnjem kursu evra. Za kredite sa valutnom klauzulom obavezno se prati kursna lista pa se tako i obračunavaju mesečne rate – objasnio je Đorđević.

U Rajfajzen banci se obračun mesečnih rata za kredite sa valutnom klauzulom obračunava po prodajnom kursu banke, koji prati srednji kurs centralne banke. Tako su klijenti ove austrijske banke u junu platili manje rate nego u maju.

Prema rečima Tijane Vukadin, zadužene za odnose sa javnošću u Sosijete ženeral banci, oni klijentima nude tri vrste ugovora. Prema prvom, svaka promena kursa obračunava se prilikom dospeća na naplatu mesečne rate. Prema drugim, promena kursa manja od tri odsto se ne obračunava, dok se, prema trećim ugovorima ne obračunava promena kursa manja od pet odsto. Ovakvi ugovori štite klijente od kursnog rizika. Mušterija uz savetovanje sa bankarima, prema njenim rečima, bira koji će tip ugovora da potpiše, pa su spekulacije bilo koje vrste nemoguće.

I u Evrobanci EFG takođe se nadaju da se neće naći na guvernerovoj crnoj listi. Kad dug stigne na naplatu, prati se dnevni kurs, pa se tako i dug obračunava. I u Pireus banci kažu da rade po istim poslovnim principima i da poštuju promenu kursa. Kad na naplatu stigne mesečna rata pogleda se srednji kurs Narodne banke Srbije i prema njemu se obračuna dug.

U Inteza i u Komercijalnoj banci kažu da nisu među onim koji žmure pred kursnom listom i ne prate stalne promene na njoj.

U ugovorima koje potpisuju klijenti Hipo Alpe Adrija banke takođe je jasno definisano da se mesečna rata obračunava po srednjem kursu NBS-a, kaže Srđan Ninković, zadužen za poslove sa stanovništvom.

Spisak sledeće nedelje

Iako dinar u poslednje vreme jača, a po jučerašnjem zvaničnom kursu NBS, jedan evro vredi 83,0150, pojedine banke građanima u obračunu dinarske protivvrednosti mesečnih rata za kredite odobrene u deviznom znaku primenjuju kurs od čak 89,02 dinara za evro.

NBS apeluje na građane koji su se zadužili kreditima u deviznom znaku, a otplaćuju ih u dinarima, da dobro provere svoje ugovore i da, ako uoče da banke nisu primenile kurs na dan otplate kredita koji je definisan ugovorom, traže objašnjenje od svojih poslovnih banaka, jer kao klijenti imaju pravo na to.
NBS podseća građane da im je za prijavu uočenih nepravilnosti i dalje na raspolaganju Informativni centar NBS, koji mogu zvati svakog radnog dana, u periodu od 8.00 do 21.00 čas, besplatnim telefonskim pozivom na broj 0800 111 110.