Vesti
Politika
Ugrađen prvi veštački diskus09.08.2006. 08:00
Izvor: Blic
Nova hirurška tehnika na VMA ubuduće kao rutinski stručni zahvat
Stručnjaci Vojnomedicinske akademije uradili su prvu operaciju ugrađivanja veštačke disk proteze u vratni deo kičme. To je nova hirurška tehnika koja se prvi put primenjuje u Srbiji, a urađena je u saradnji sa švajcarskim i američkim spinalnim hirurzima. Oštećeni diskus u vratu, što je u stvari veza između dva pršljena, stručnjaci VMA zamenili su veštačkim implantatom, to jest disk protezom. Ova operacije primenjuje se kod pacijenata koji imaju degenerativnu bolest vratnog dela kičme.
- Pedesetosmogodišnji pacijent, koga smo operisali, nekoliko meseci je konstantno imao bol u vratu i rukama. Bolovi nisu prestajali ni posle primene drugih metoda, odnosno tableta protiv bolova, injekcija i fizikalno-banjske terapije. Pošto nije bilo pomaka, odlučili smo da pacijenta podvrgnemo ovoj operaciji - objašnjava Miodrag Jeftić, načelnik VMA.
Ranije su se degenerativne bolesti vratnog dela kičme hirurškim putem lečile tako što su se kičmeni kanali proširivali uklanjanjem oštećenog diskusa ili bez njegovog uklanjanja. Najčešće se oboleli deo kičme učvršćivao pločicama ili šrafovima, što je izazivalo nepokretnost kičme, odnosno vrata, ali i nova oštećenja zdravih diskusa.
- Iz tih razloga razvijena je nova hirurška tehnika. Veštački diskus koji se ugrađuje potpuno je pokretan, a kičmena moždina i koreni živaca oslobođeni su od pritiska. Na ovaj način otklanja se mogućnost preopterećenja i oštećenja zdravog diskusa - kaže dr Milenko Savić, vođa tima koji je izvršio operaciju.
Operacija je trajala oko 150 minuta. Lekari kažu da će pacijent već dan nakon operacije moći da se kreće, a narednog dana i da ide kući.
Ova metoda ubuduće će se primenjivati kod mladih ljudi, fizički aktivnih, koji imaju oštećenja diskusa na manjem broju segmenata kičme.
- Pre nego što masovnije počnemo da radimo ovakve operacije, potrebno je da usavršimo ovu metodu. Nakon toga razgovaraćemo sa nadležnima u Republičkom zavodu za zdravstveno osiguranje kako bi oni pokrivali troškove operacije i lečenja, jer je ova metoda najoptimalnije rešenje za radno aktivno stanovništvo koje ima problema sa kičmom - ističe načelnik VMA dr Jeftić.
Inače, pacijent koji je operisan, civilni je osiguranik, a troškovi lečenja, operacije i ugradnog materijala iznose 300.000 dinara.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…
- 17/10 Orlić uručio Vučiću Zlatnu medalju za zasluge…
- 15/10 Sindikat Kontrole letenja SMATSA: Naši zahtevi…
- 14/10 Sastanak ministara odbrane Srbije i Slovačke
- 11/10 Vesić:Novi Zakon o izgradnji omogućiće rešavanje…
- 10/10 Završeno glasanje: Vlast odbila da usvoji…
- 07/10 Vučević: Potpisan memorandum za gradnju zajedničkog…
- 06/10 Ana Brnabić: Litijum važna tema, predlog…
- 05/10 Čadež: Sporazum sa UAE plod dobrih odnosa…
- 04/10 „Otkazao bih sve sastanke da su me zvali…
- 02/10 Opozicija nije za trajnu zabranu istraživanja…
- 01/10 Vučić se u Ženevi sastao sa državnim sekretarom…
- 30/09 Skupština Srbije izglasala rebalans budžeta…
- 28/09 „Stop kopanju litijuma“: Završena jednočasovna…
- 27/09 Vučić iz Njujorka
- 26/09 Mali: U rebalansu veća izdvajanja za nauku
- 25/09 Žiofre: Civilno društvo, mediji i vladavina…
- 24/09 U Njujorku počinje generalna debata u GS…
- 23/09 Dodik: Izuzetno značajno obraćanje predsednika…
- 22/09 Đurić uoči početka Samita o budućnosti: Srbija…
- 20/09 Vučić: Ministri na Vladi podržali predlog…