Vesti
Društvo i ekonomija
Bolnice sa manje operacija će od RZZO dobijati manje novca27.04.2011. 20:00
Izvor: Blic
BEOGRAD - Stariji Nišlija, Bogdan Ilić već osam meseci čeka operaciju katarakte na desnom oku. Pošto mu oštećenje vida nije veliko, rekli su mu da je rok u kojem moraju da ga operišu godinu dana. S obzirom na to da mu u poslednje vreme vid konstantno slabi, nada se da će uskoro biti pozvan na intervenciju, a da će zdravstvene vlasti srediti liste čekanja, jer, kako kaže, nedopustivo je da zbog toga postane invalid.
U ovom trenutku u našoj zemlji najkritičnije liste čekanja su za zračenje, operaciju katarakte, ugradnju kuka i kolena, jer ti pacijenti na zdravstvenu uslugu čekaju dva i po meseca pa sve do godinu dana. Ni kada je reč o dijagnostici situacija nije dobra, budući da pregled na magnetnoj rezonanci i skeneru bolesnici čekaju do devet meseci. Za sada su jedino pod kontrolom liste za operacije na srcu, jer najteže pacijente šalju i u inostranstvo, na primer, Švajcarsku i Tursku, na operacije. Republički zavod za zdravstveno osiguranje (RZZO) je doneo odluku da zdravstvenim ustanovama u Srbiji ubuduće novac za kupovinu sanitetskog, ugradnog i drugog potrošnog materijala koji je potreban za izvođenje operacija daje prema broju urađenih intervencija. Ukoliko jedna bolnica, primera radi, isplanira da će uraditi 100 dijagnostičkih procedura i 50 operacija na oku, i to ne obavi, automatski će dobiti manja sredstva. Na ovaj način RZZO želi da stimuliše zaposlene da rade više, ali i da utiče na smanjenje lista čekanja, saznaje “Blic”.
Zbog toga je i RZZO inicirao sastanke sa direktorima svih zdravstvenih ustanova koje imaju liste čekanja.
– Imali smo sastanke sa direktorima kardiohirurških centara, očnih klinika i onkoloških bolnica kako bi se revidirale liste čekanja, jer smo ustanovili da se neki pacijenti za operaciju srca nalaze na nekoliko lista čekanja. Ispostavilo se da je ista situacija i sa listama čekanja za operaciju katarakte. Pitali smo ih šta je razlog što pacijenti toliko čekaju. Da li je to nedostatak ili nedovoljno obučen kadar, manjak kapaciteta. Svi će nam poslati svoje analize, koliko intervencija rade, koliko bi mogli i na osnovu toga donećemo neke normative – kaže Sanja Mirosavljević, portparol RZZO.
Analizom rada magnetne rezonance i skenera utvrđene su velike razlike u efikasnosti rada ovih aparata. U pojedinim centrima aparati se koriste samo u jednoj smeni iako pacijenti čekaju i do devet meseci na ovaj pregled. Nekoliko bolnica samo na papiru ima ove aparate, dok u stvari oni već dugo nisu u funkciji.
Dalje, lekari su uočili da većina pregleda urađenih na magnetu nisu bili potrebni, odnosno da su nalazi bili negativni.
– Institut za majku i dete i Univerzitetska klinika u Tiršovoj imaju nove magnetne rezonance i na njima pregledaju samo decu. Za šest meseci obavili su oko 500 pregleda. Zbog toga smo kao hitnu meru predložili da se i odrasli upućuju u ove ustanove. Tako će internim uputom pacijent iz Kliničkog centra biti pregledan u Tiršovoj, a u Institut za majku i dete slaće se oni koji čekaju u KBC-u Bežanijska kosa – objašnjava Mirosavljević.
Nakon sastanka sa direktorima oftalmoloških klinika ustanovljeno je da ustanove iz sekundarnog nivoa nedovoljno rade operacije katarakte i da se većina pacijenata upućuje u velike centre. Razlog za to je nedovoljan broj obučenog kadra.
– U oftalmologiji ne nedostaje kadar, niti operacione sale, a na intervenciju pacijenti čekaju i do godinu dana. Dogovorili smo se da veliki centri povećaju broj intervencija. Tako će KCS u uraditi dodatnih 1.000 operacija, Kragujevac 300, a Niš 500. Poenta je rasteretiti kliničke centre kako bi mogli da se posvete težim operacijama – ističe Mirosavljević.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…