Vesti
Politika
Senatori podržavaju Srbiju
09.08.2006. 16:00
Izvor: Politika
U pismu predsedniku Sjedinjenih Država
Više od dvadeset američkih senatora pisalo je predsedniku te države Džordžu Bušu tražeći od njega podršku za Srbiju. U pismu koje nosi datum od 28. jula, 24 senatora (gotovo četvrtina od ukupnog broja članova Senata) navode da je jugoistočna Evropa jedno od ključnih područja za jačanje demokratije u svetu.

„Srbija se razvila u jakog regionalnog partnera SAD”, objašnjavaju senatori. „Nakon rušenja režima Slobodana Miloševića 2000. godine, srpski narod je izabrao demokratsku vlast. Od tada, on je pokazao da je posvećen principima slobode. Sadašnji predsednik Srbije Boris Tadić je istakao da želi da omogući da Srbija dostigne svoj strateški cilj priključenja evropskoj i evroatlantskoj zajednici nacija. Takođe, on je hrabro zastupao ispunjenje obaveza koje Srbija ima prema Haškom tribunalu. Srpske vlasti su još jednom pokazale svoju posvećenost regionalnoj stabilnosti prihvatajući demokratsku volju Crne Gore da bude nezavisna.

Međutim, ekstremističke grupe na Kosovu pokušavaju da izvrše pritisak na Srbiju na način koji bi vodio u destabilizaciju. Srpske vlasti traže da ne povlačimo pomoć u ovom ključnom trenutku. Kfor, predvođen NATO, mora ostati na Kosovu dok ne bude potpuno jasno da kosovske vlasti mogu zaštititi sve građane. Međunarodna zajednica, a naročito Sjedinjene Države, previše su uložile da bi dozvolile da taj region ponovo sklizne u haos.”

Senatori još dodaju da je Srbija od „vitalnog značaja za budućnost jugoistočne Evrope” i za regionalne interese SAD. „Da bismo pomogli u transformaciji Srbije, SAD bi trebalo da daju punu podršku reformama koje su u toku u vojnom i odbrambenom sektoru, da ohrabre vojnu saradnju SAD sa Vojskom Srbije i da pomognu da srpski oficiri pohađaju vojne akademije i vojne programe u SAD.”

Na kraju obraćanja predsedniku Sjedinjenih Država, senatori pozivaju Džordža Buša da podrži „predsednika Tadića i demokratski izabranu vladu u Srbiji dok nastavljaju njihovu čudesno uspešnu tranziciju ka stabilnoj demokratiji”.

Poznavaoci američke političke scene tvrde da se retko dešava da ovako velika grupa senatora uputi pismo predsedniku sa temom koja nije povezana za ključne interese SAD, pre svega na Bliskom istoku. Uz to, u kabinetu predsednika Srbije tvrde da je ovo veliki uspeh srpskog kokusa (neformalne grupe senatora i kongresmena koji imaju interes za neko pitanje ili oblast američke politike) i predsednikovog spoljnopolitičkog tima. To objašnjavaju činjenicom da senatori gotovo nikada ne daju podršku bilo kom svetskom lideru po imenu i prezimenu, a još manje se uključuju u otvorenu podršku zemljama na Balkanu ili u Istočnoj Evropi. Zato je, tvrde u predsednikovom kabinetu, ovo pismo „kuriozitet i politička i diplomatska pobeda Srbije”.

Ko su potpisnici

Inicijativa za pismo potekla je od senatora Džejmsa Inhofa iz Oklahome i senatora srpskog porekla iz Ohaja Džordža Vojnoviča. Njih dvojica su vodeći članovi srpskog kokusa, ali je interesantno da među potpisnicima ima i senatora koji u svojim državama nemaju bilo kakvu srpsku izbornu bazu. Upućeni tvrde da su ovoliki broj senatora i uticajna imena mnogih od njih garancija da će predsednik Buš pročitati pismo.

Od 24 potpisnika, čak 17 su republikanci, a sedam preostalih demokrata imaju veliki uticaj u Senatu. Zanimljivo je da je Srbiju ovim pismom podržao senator Tad Kokran, predsedavajući bitnog odbora za budžetska izdvajanja Senata, čovek za koga kažu da je zbog toga jedan od najmoćnijih ljudi u SAD. Osim Kokrana, još sedam senatora iz tog odbora, koji odobrava novac za američku vladu, vojsku i razne državne programe, potpisalo je pismo. U okruženju predsednika Tadića posebno su ponosni na činjenicu da je ovo pismo potpisao senator Trent Lot, republikanac koji je nekada bio vođa („šef poslaničke grupe”) te stranke u Senatu. Uz njega, ističu i senatora Teda Salazara, koji je uz Baraka Obamu (mogućeg predsedničkog kandidata na sledećim izborima) zvezda Demokratske stranke u Senatu.