Vesti
Društvo i ekonomija
Voze na ovlašćenja do daljeg
09.08.2006. 16:00
Izvor: Politika
Neizvesna preregistracija crnogorskih vozila
Ministar za kapitalne investicije, Velimir Ilić, dao je pre neki dan nadu vlasnicima polovnih vozila sa tablicama Crne Gore izjavom da će posle eventualne preregistracije tih automobila, novac otići „Zastavi”. Ta priča je, međutim, na prilično dugom štapu, jer njegov kolega, ministar finansija Mlađan Dinkić, o tome više neće ni da govori. Za njega nema preregistracije. Za to vreme desetine hiljada građana Srbije, vlasnika tih automobila, pravi povremene javne proteste i piše pisma nadležnim, zahtevajući preregistraciju.

Zbog toga pitanje – do kada će vlasnici automobila sa crnogorskim tablicama moći da voze svoja kola na ovlašćenja dobijena od crnogorskih državljana prilikom kupovine polovnih vozila – i dalje ostaje bez pravog odgovora.

Prema nezvaničnim procenama, u našoj zemlji ima najmanje 50.000 automobila sa tablicama Crne Gore, a od tog broja oko 30.000 vozila kreće se ulicama Beograda.

Sugrađani gotovo svakodnevno dolaze u gradska Odeljenja unutrašnjih poslova ne bi li saznali nešto više o tome da li ovlašćenja na koja voze automobile sa crnogorskim tablicama imaju rok važenja. Mahom su zbunjeni, pogotovo zbog toga što su oni žitelji koji voze automobile sa srpskim tablicama u obavezi da ovlašćenja produžavaju u sudu ili opštini na svakih šest meseci. Donekle olakšavajuća okolnost je da ovo pravilo, ipak, ne važi za vlasnike vozila sa crnogorskim tablicama.

Službenici OUP-a ističu da dokument, kojim je prodavac vozila sa crnogorskim registarskim tablicama ovlastio novog vlasnika iz Srbije, može da važi do opoziva istog. Šta god to značilo, novim vlasnicima ipak nije sasvim jasno da li će ovo ovlašćenje da važi i u slučaju da na snagu stupi uredba kojom se ne dozvoljava preregistracija polovnih vozila sa crnogorskih na srpske tablice. Za sada je sigurno to da oni vlasnici koji su kupili vozilo u Crnoj Gori pre raspada državne zajednice Srbije i Crne Gore po isteku registracije mogu ponovo da registruju svoj automobil u susednoj Crnoj Gori. Ni ovlašćenje za upravljanje vozilom sa crnogorskim tablicama građani Srbije ne moraju opet da overavaju, kao što je to slučaj u zemlji, jer je ono važeće sve dok onaj od koga su pazarili vozilo ne opozove validnost tog dokumenta.

Beograđanin Nemanja Labudović, vlasnik polovnog vozila marke „golf tri”, koji je u februaru ove godine kupio u Beranama, kaže da nije imao nikakvih problema prilikom nedavne registracije.

– Ponovo registrujući automobil u crnogorskom MUP-u, nisam morao da produžavam ovlašćenje koje sam dobio od stranke prilikom kupovine kola. Na tom papiru piše da je ovlašćenje izdato na neograničeno vreme i da važi sve dok je vozilo registrovano na ime prethodnog vlasnika – kaže on.

|Hiljade sugrađana iz Srbije nada se da će država na kraju, ipak, dozvoliti preregistraciju automobila na srpske tablice, bez ikakvih dodatnih dažbina.

– Zašto sve mora da se slomi preko naših pleća kada smo, kupujući vozila, živeli u istoj zemlji. Građani koji su kupovali vozila u Crnoj Gori za vreme postojanja državne zajednice na to su imali puno pravo, kao i na pravo prenosa vlasništva nad takvim vozilima – neki su od argumenata vlasnika vozila sa crnogorskim registarskim tablicama.

Nadležni u OUP-u Stari grad kažu i to da će, kada bude usvojena pomenuta uredba, vlasnici vozila sa crnogorskim tablicama morati najpre da plate carinu i porez.

Preregistracija će, podrazumeva se, biti dozvoljena samo za ona vozila koja su u skladu sa takozvanim evro-3 standardima motora. U protivnom, narodski rečeno, imali oni važeće ovlašćenje ili ne, njihovi automobili završiće na otpadu. To je ono od čega najviše strepe vlasnici polovnih automobila sa crnogorskim tablicama. Za većinu njih, nova uredba nosila bi sa sobom poruku da „ko ne plati na mostu, platiće na ćupriji”.

Mogu u inostranstvo

Građani Srbije koji upravljaju vozilima koja su registrovana na crnogorske tablice mogu slobodno da putuju u inostranstvo. Da bi se kolima otisnuli u neku od susednih zemalja potrebno je da na put ponesu ovlašćenje i takozvani zeleni karton koji se može izvaditi u Osiguravajućem zavodu. Za Hrvatsku, recimo, nije potrebno da vozač izvadi međunarodnu dozvolu za upravljanje vozilom.