Vesti
Društvo i ekonomija
Noge u blatu, a glava u oblacima
30.04.2011. 14:00
Izvor: b2
Noge u blatu, a glava u oblacima
Beograd -- Srbija je izašla iz krize, ali je još u njoj. Ma kako zvučala ovakva teza, upravo je takva zaključna ocena privrednika, ekonomista i predstavnika Vlade.
S jedne strane, rast bruto društvenog proizvoda (BDP), industrijske proizvodnje i izvoza i jačanje domaće valute ukazuju da je kriza iza nas, upravo suprotno govore velika stopa nezaposlenosti i izrazita nelikvidnost privrede.

Podsetimo da je 2009. godine naša zemlja imala pad BDP-a od 3,1 odsto i da je prošle godine BDP porastao za 1,8 odsto. Prema podacima Privredne komore Srbije, prošle godine je u odnosu na 2009. godinu ostvaren rast industrijske proizvodnje od 2,9 odsto, a za prva dva meseca ove godine 4,9 odsto u poređenju sa istim periodom 2010. Izvoz je takođe veći za 17,4 odsto u 2010. godini i za 31,6 odsto u prva dva meseca ove godine.

Ali, stopa nezaposlenosti se povećala sa 13,3 odsto u 2005. na 20 odsto u februaru ove godine, dok je broj preduzeća čiji su računi u blokadi ove godine opet u porastu i dostiže broj od oko 64.450.

Ekonomski stručnjak Miroljub Labus potvrđuje da su prognoze MMF-a za Srbiju veoma povoljne. "Prognoze su generalno pozitivne, ali treba biti uzdržan u komentarima, jer naš rast zavisi od saradnje sa razvijenim zemljama Evrope, pre svega sa Nemačkom i Italijom", ističe Labus.

Predsednik Privredne komore Srbije Miloš Bugarin ipak tvrdi da Srbija nije izašla iz krize. "Rast izvoza i BDP-a jesu pokazatelji izlaska iz recesije, ali Srbija nije izašla iz krize, jer ima još dosta parametara koji ukazuju da je stanje i dalje loše. Velika nelikvidnost preduzeća, problemi u naplati i visoka stopa nezaposlenosti dokaz su da kriza nije prošla. Iako je ove godine zabeležen rast industrijske proizvodnje, to je nedovoljno za izlazak iz krize", ističe Bugarin.

Prvi čovek kompanije Metalac i savetnik potpredsednice Vlade Verice Kalanović Dragoljub Vukadinović objašnjava da je Srbija pre svetske već bila u sopstvenoj ekonomskoj krizi.

"Tako je Srbija 2009. godine ušla u recesiju, iz koje je prema statističkim podacima izašla, ali nije iz krize. Puno toga treba uraditi da bismo zaista izašli iz krize. Treba krenuti sa političkim i strukturnim reformama, novim industrijskim razvojem, investicijama i zapošljavanjem. Najvažnije je obezbediti nova radna mesta kroz nove proizvodne programe", zaključuje Vukadinović.

"Kada se gledaju industrija, građevinarstvo, izvoz, uvoz i usluge, beleži se rast i to jesu znaci oporavka. Međutim, inflacija koja raste je bolna tačka. Stagnacija zaposlenosti, plata i penzija takođe. Strane investicije su nedovoljne, likvidnost preduzeća je slaba, promet u trgovini na malo pada, a to je sumorna ekonomska stvarnost", kaže on.

On ipak smatra da je situacija pod kontrolom i da nema rizika za nove recesione šokove. "Bolje je nego prošle godine u isto vreme. Nije dramatično, kriza nas jeste pogodila, ali se stanje stabilizovalo", zaključuje Nikolić.

Prema rečima vlasnika kompanije Sintelon Nikole Pavičića Srbija se sada vratila na nivo proizvodnje iz 2008. godine, kada je počela svetska ekonomska kriza.

"Daleko smo od toga da se može reći da je kriza prošla. Srbija je već 20 godina u krizi, a 2010. godine industrijska proizvodnja vratila se na nivo iz 2008. godine. Taj nivo je tek 43 odsto industrijske proizvodnje koju smo imali 1990. godine. Kada barem za jedan procenat pređemo taj nivo, imaćemo kraj krize", navodi Pavičić.