Vesti
Društvo i ekonomija
SOKOLOVIĆ: Vreme jeftine nafte ostalo iza nas09.08.2006. 16:00
Izvor: Danas
Na vašingtonskoj berzi barel sirove nafte premašio 77 dolara
Cena sirove nafte na vašingtonskoj berzi ponovo je dramatično skočila na više od 77 dolara po barelu. Razlog za nagli skok ovoga puta nisu ni politički niti klimatski razlozi već teškoće koje Britiš Petroleum ima na Aljasci. Ta kompanija počela je postepeno da zatvara naftno polje jer je ustanovljeno da je naftovod na polju Prudo Bej počeo da korodira, a pojavio se i problem sa curenjem nafte, što stvara veliku opasnost od zagađenja prirodne sredine. Eksperti procenjuju da će zatvaranje tog naftnog polja smanjiti proizvodnju za oko 4.000 barela dnevno. Portparol Britiš Petroleuma Stiv Maršal ističe da će proizvodnja na toj lokaciji biti ponovo pokrenuta tek kada kompanija bude uverena da više nema nikakve opasnosti za okolinu, a da trenutno nije poznato kada će to da bude.Praksa pokazuje da zabrinutost na američkim berzama izazvana bilo kojim problemom sa proizvodnjom nafte šalje negativne signale drugim berzama širom sveta. Pomoćnik republičkog ministra rudarstva i energetike Slobodan Sokolović upozorava da je vreme jeftine nafte iza nas. On navodi da su razlozi za to povećani troškovi proizvodnje i iscrpljenost površinskih kopova nafte u svetu. Zbog toga se, objašnjava Sokolović, sada nafta sve više eksploatiše sa većih dubina, zbog čega su troškovi veći, što znatno utiče na cenu "crnog zlata" na svetskim berzama.
- Tekuća godina je na neki način ogledna godina kada je reč o dostizanju maksimalne cene sirove nafte koju "testiraju" brojni politički, klimatski i tehnički problemi. Ipak, očekuje se da će se do kraja godine cena sirove nafte stabilizovati na 65 dolara po barelu, međutim još uvek nije poznato kada će do toga doći. Čak i kada bi se cena "crnog zlata" stabilizovala na tom nivou, sa punim pravom se može konstatovati i da je takva cena previsoka - smatra Sokolović.
On dodaje da tako visoka cena sirove nafte neumitno dovodi do pada ekonomske aktivnosti, pogotovo u energetski zavisnim zemljama kakva je Srbija. S obzirom na takvu situaciju, potrebno je da država interveniše administrativnim merama i recimo smanji akcize kako bi se na taj način domaćim energetskim kompanijama smanjili troškovi, zaključuje Sokolović. Uslovi za poskupljenje stekli su se na osnovu Uredbe o cenama derivata nafte, koja predviđa korekciju 15 dana posle poslednje promene cena, a u skladu sa kretanjem cena sirove nafte i kursa dolara.
Ostale vestiArhiva
- 31/03 Spoljnotrgovinska razmena u periodu januar-februar…
- 26/03 Dinkić odgovorio na navode Anketne komisije…
- 20/03 Sajam automobila 2025: Najskuplji automobili,…
- 18/03 Poštanska štedionica prva banka u programu…
- 17/03 Šušnjar: Janaf bi mogao da kupi ruski udeo…
- 14/03 Usvojena uredba o podsticajima u poljoprivredi…
- 13/03 NBS ni ovog meseca neće menjati kamatnu stopu
- 12/03 O čemu se raspravlja na sednici Skupštine…
- 11/03 Čadež: Kina lane najveći investitor u Srbiji,…
- 10/03 Čipflacija, gridflacija… Koji sve oblici…
- 09/03 Poskupljenje turističkih aranžmana i za 20-25…
- 07/03 Koliko će spuštanje kamatnih stopa umanjiti…
- 09/01 Budžet Srbije za 11 meseci 2024. imao deficit…
- 26/12 Nema kolapsa, EPS spreman ušao u zimu
- 25/12 Radnici Pošte Srbije najavili protest danas…
- 23/12 Narodna banka Srbije usvojila propise za…
- 19/12 NIS uspešno plasirao korporativne obveznice,…
- 17/12 Od 1. januara velike promene u plaćanju poreza!…
- 12/12 Cene stanova u Srbiji blago porasle u trećem…
- 09/12 Odbor direktora MMF potvrdio novi nefinansijski…
- 07/12 Ežis i Utiber tvrde da nisu prisustvovali…
- 03/12 Direktorka Gimnazije u Leskovcu tvrdi da…
- 29/11 Premijer: Srbija postaje centar poslovanja…
- 27/11 Od 1. januara kamatne stope na stambene kredite…