Vesti
Društvo i ekonomija
Katanac za većinu menjačnica09.08.2006. 16:00
Izvor: Danas
Posle Odluke Narodne banke Srbije o menjačkim poslovima
Odluka Narodne banke Srbije o regulisanju menjačkih poslova predstavlja korak ka postepenom gašenju većine menjačnica u Srbiji - saznaje Danas iz razgovora sa vlasnicima menjačnica. Oni ističu da će po principu "veća riba jede manju" manje menjačnice zbog smanjenja provizije sa oko šest na tri odsto nestati sa tržišta. Ranije je provizija na sto evra bila 60 dinara, a sada neće prelaziti pet dinara. Taj tempo neće moći da prate manje menjačnice, što će dovesti do njihovog gašenja. Naši sagovornici ističu da NBS hoće da ih "škartira" i prebaci na sklapanje ugovora sa poslovnim bankama sa kojima je poslovanje mnogo neizvesnije nego sa NBS.Ekonomista Đorđe Đukić kaže za Danas da najnovija mera Narodne banke Srbije kojom se propisuje poslovanje menjačnica zapravo zalazi u ključno pitanje koje se odnosi na režim kursa koji primenjuju kreatori ekonomske politike u Srbiji.
- U situaciji u kojoj je prisutan režim kontrolisanog fluktuirajućeg kursa od strane Nardone banke Srbije, mora se istaći da je jedino toj instituciji poznata donja i gornja granica kursa kao i kada će intervenisati na tržištu. Ta zona nije obelodanjena, te su igrači na tržištu u nepovoljnoj poziciji. Oni ne mogu da predvide kada će centralna banka intervenisati a kada će pustiti da se kurs formira na tržištu. Trebalo bi, dakle, preći na slobodno fluktuirajući kurs dinara utoliko pre što kontrolisano fluktuirajući kurs dinara otvara prostor za spekulacije - naglašava naš sagovornik.
On upozorava na opasnost koja proizlazi iz najave guvernera NBS "da će kurs ubuduće više fluktuirati" što je, kako ističe, najgora varijanta, jer mešoviti režimi stvaraju još veću neizvesnost u pogledu očekivanja građana i planiranja poslovanja preduzeća o budućem kretanju kursa.
- Slobodno fluktuirajući kurs zahteva znatno niži nivo deviznih rezervi i destimuliše zaduživanje privatnog sektora u inostranstvu. Najnovija istraživanja, pokazala su da režim slobodno fluktuirajućeg kursa čak i u zemljama koje su u visokom stepenu eurizovane, kao što je slučaj sa Srbijom, daje bolje efekte nego kontrolisano fluktuirajući kurs. To znači da spoljni šokovi odnosno nestabilnost na svetskom tržištu manje negativno utiče na nivo privrednih aktivnosti u zemlji - tvrdi Đukić.
Prema njegovim rečima, ukoliko bi se formirao efektivni tržišni mehanizam, onda ne bi bilo prostora za "nedolično" ponašanje menjačnica, tako da NBS ne bi morala da aktima reguliše maksimalnu proviziju menjača.
- Tada bi se menjačnice, banke i svi koji se bave otkupom i prodajom deviza razmišljali tržišno i ne bi sebi dopustili da ne budu konkurentni - zaključuje naš sagovornik.
Narodna banka Srbije ovlastila je vlasnike menjačnica da mogu da utvrđuju sopstvenu kursnu listu, jednom dnevno na početku radnog dana. Menjači su dužni da primenjuju kurseve u rasponu između kupovnog i prodajnog kursa iz svoje kursne liste. Odlukom NBS o uslovima i načinu obavljanja menjačkih poslova precizirano je da i menjači pri otkupu deviza od građana mogu da naplate maksimalnu proviziju od tri odsto. Predviđeno je i da menjači mogu da zaključuju ugovore sa bankom, NBS, sa više banaka ili sa NBS i više banaka. Tom merom se, kako objašnjava NBS, omogućava dalja liberalizacija menjačkih poslova i njihovo preusmeravanje od NBS ka poslovnim bankama.
Prema podacima NBS u Srbiji ima oko dve hiljade menjačnica koje rade pod ugovorom sa centralnom bankom, ali ako se ima u vidu da mnoge rade sa poslovnim bankama, taj broj je znatno veći.
ĐORĐE ĐUKIĆ: Zatvaranje prostora špekulantima
- Slobodno formiranje kursa dinara na tržištu zatvorilo bi prostor za delovanje špekulanata i oni bi jedini bili kažnjeni, ili nagrađeni za loše ili dobro predviđanje kretanja kursa na super kratak rok, ali ne na račun angažovanja deviznih rezervi NBS. Istina, na početku bi tržište možda bilo hirovito, ali na duži rok to bi dalo mnogo bolje efekte od sadašnjih. U režimu slobodno fluktuirajućeg kursa centralna banka interveniše samo u izuzetnim okolnostima kada kretanje kursa ne proističe iz promena u fundamentalnim faktorima u ekonomiji - ističe Đorđe Đukić, ekonomista.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…