Vesti
Društvo i ekonomija
Samo dve firme prodate u 2011.27.05.2011. 12:00
Izvor: Blic
BEOGRAD - Od početka godine posredstvom Agencije za privatizaciju prodata su samo dva preduzeća u Srbiji i postignuto je jedno strateško partnerstvo. Nove vlasnike u 2011. dobili su jedino “Enikon” iz Loznice, koji je za 95.000 evra kupio konzorcijum čiji je nosilac Zoran Stevanović i preduzeće “Porečje” iz Vučja, koje je za 150.000 evra kupio beogradski “Agrotrejd”. Fabrika tekstila „Niteks“ iz Niša 13. maja dobila je strateškog partnera, italijanskog modnog giganta „Beneton“ za oko tri miliona evra.
Od donošenja Zakona o privatizaciji 2001. godine nove vlasnike je dobilo 2.300 preduzeća, a godišnje je privatizovano u proseku 200 do 300 firmi. Rekord je zabeležen 2003, kada je privatizovano čak 600 firmi ili u proseku skoro dve dnevno. Prošlogodišnji rezultat od 25 privatizovanih preduzeća daleko je od tog proseka, ali je jasno da će po rezultatima privatizacije ova godina biti najlošija do sada. U opštinama i gradovima Srbije nije prodato ukupno 626 preduzeća. Oko 200 preduzeća neće biti privatizovana - poput vodoprivrednih preduzeća, zaštitnih radionica, podržavljenih firmi.Što zbog krize, što zbog činjenice da je već sve što vredi prodato, u Agenciji ne očekuju značajnije prihode od prodaje društvenih firmi.
- Sva društvena preduzeća su makar jednom ponuđena na prodaju, ali kupaca u ovom trenutku očigledno nema - kaže Dušan Belanović, direktor sektora za komunikacije u Agenciji za privatizaciju. Ponekad nije stvar u tome da firma nije dobra, već je problem što nema dogovora oko cene, kao što je recimo slučaj “Beogradskog sajma”. Zato je Agencija u saradnji sa Ministarstvom ekonomije i regionalnog razvoja i SIEPA počela da primenjuju nove forme privatizacije.
- To se najviše odnosi na strateška partnerstva. Neke neuspešne privatizacije uspeli smo da pretvorimo u uspešne priče kao što su primeri Fabrike hartije Beograd, investicije “Jura” korporacije u fabrici “Zastava elektro” u Rači ili “Benetona”, koji bi uskoro trebalo da preporodi “Niteks” iz Niša. Kroz postupak restrukturiranja obezbeđujemo da se neki strateški investitor zainteresuje kupovinom nekog dela imovine - objašnjava on.
Profesor Ekonomskog fakulteta Ljubodrag Savić uveren je da nijedna firma posle poništene privatizacije nema svetlu budućnost.
- Te su firme u međuvremenu uništene, pokidane su im ranije tržišne veze, najbolji kadrovi su otišli u penziju, a vlasnik je obično izvlačio kapital i prodavao opremu. Sada mogu da se prodaju jedino preduzeća iza kojih stoji država, kao što je “Niteks”. Svi drugi su bez patronata države u teškoj situaciji, uključujući i firme koje raspolažu značajnim površinama zemljišta, kao što je recimo PIK „Bečej” - kaže Savić.
Ekonomista Milan Parivodić slaže se da u Srbiji ima mnogo firmi koje su realno propale.
- Objekti i radnici tih firmi mogu da se iskoriste za novu industrijalizaciju kroz braunfild investicije sa novim mašinama i mlađim ljudima. Srbija sigurno ima oko 50 preduzeća koja tako mogu da se rehabilituju. Problem je u tome što Srbija ne šalje dobre poruke u smislu monetarne i ekonomske stabilnosti - kaže Parivodić i dodaje da je 2011. moguća prodaja „Jata“, koji će verovatno da izađe na tender u prvih 10 dana juna.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…