Vesti
Društvo i ekonomija
Pomoć države ili nestašica lekova20.06.2011. 20:00
Izvor: B92

Beograd -- Ukoliko država ne pomogne "Galenici", već za mesec dana može da dođe do prestanka proizvodnje lekova, upozorava rukovodstvo te farmaceutske kompanije.
Račun "Galenike" je već danima blokiran, a policija proverava poslovanje rukovodstva. Najveći srpski proizvođač lekova upao je u najveće probleme. Zbog potraživanja poverilaca od 12 miliona evra, račun "Galenike" je blokiran, pa joj preti i prestanak proizvodnje zbog dugova prema dobavljačima.
"Ukoliko se nastavi ovakvo stanje i blokada računa teško je organizovati proizvodnju kompletnu, jer imamo značajne obaveze prema dobavljačima. To može da ugrozi proizvodnju, ali sa preduzimanjem mera države ne bi trebalo da dođe do nestašice", kaže Živomir Novaković, pomoćnik generalnog direktora Galenike.
Problem sa likvidnošću nastao je zbog kruga dugovanja koji je napravljen. Dok zdravstvene ustanove duguju dobavljačima, oni duguju proizvođačima, a fabrike snabdevačima. Tako se "Galenika" našla u situaciji da potražuje 110 miliona evra, dok je ona dužna 90 miliona.
"Mi očekujemo pomoć države u delu da nam pomogne za naplatu naših potraživanja, ali i garancija da rešimo naše kratkoročne obaveze i probleme sa bankama koje su prisutne već duže vreme", kaže Novaković.
O problemu Galenike članove vlade prošle nedelje izvestio je ministar zdravlja, pa je dogovoreno da vlada predupredi eventualnu nestašicu lekova, ali i da reše problem upravljanja fabrikom.
"Neko bi u ovom slučaju morao da snosi odgogvornost, da se ispita odgovornost i upravnog i nadzornog odbora i menadžmenta, da li je rađeno sve kako treba. Zašto su gubici toliki, po kom osnovu su napravljeni, kakav je odnos sa veledrogerijama i zašto se mnogo ranije kada je problem počeo nije reagovalo. Sada mi se čini da je kasno", kaže ekonomista Milan Ćulibrk.
U ovakvoj situaciji u "Galeniku" je ušla i policija koja proverava poslovanje rukovodstva, na čijem je čelu Nenad Ognjanović koga je postavila Socijalistička partija Srbije.
"Kada se istraga bude završila sigurno da treba po zakonima ove zemlje dalje postupati. Može biti da će rezultati te istrage ići u prilog i politici 'Galenike' koja je vođena, a da se neke druge okolnosti biti fokusirane kao razlog za trenutni poslovni neuspeh", kaže Slavica Đukić Dejanović, potpredsednica SPS-a.
Policija proverava da li je rukovodstvo sklapalo štetne ugovore sa posrednicima kojima je isplaćivana provizija i do 4,5 odsto, i da li je to razlog velikih gubitaka fabrike.
Ostale vestiArhiva
- 31/03 Spoljnotrgovinska razmena u periodu januar-februar…
- 26/03 Dinkić odgovorio na navode Anketne komisije…
- 20/03 Sajam automobila 2025: Najskuplji automobili,…
- 18/03 Poštanska štedionica prva banka u programu…
- 17/03 Šušnjar: Janaf bi mogao da kupi ruski udeo…
- 14/03 Usvojena uredba o podsticajima u poljoprivredi…
- 13/03 NBS ni ovog meseca neće menjati kamatnu stopu
- 12/03 O čemu se raspravlja na sednici Skupštine…
- 11/03 Čadež: Kina lane najveći investitor u Srbiji,…
- 10/03 Čipflacija, gridflacija… Koji sve oblici…
- 09/03 Poskupljenje turističkih aranžmana i za 20-25…
- 07/03 Koliko će spuštanje kamatnih stopa umanjiti…
- 09/01 Budžet Srbije za 11 meseci 2024. imao deficit…
- 26/12 Nema kolapsa, EPS spreman ušao u zimu
- 25/12 Radnici Pošte Srbije najavili protest danas…
- 23/12 Narodna banka Srbije usvojila propise za…
- 19/12 NIS uspešno plasirao korporativne obveznice,…
- 17/12 Od 1. januara velike promene u plaćanju poreza!…
- 12/12 Cene stanova u Srbiji blago porasle u trećem…
- 09/12 Odbor direktora MMF potvrdio novi nefinansijski…
- 07/12 Ežis i Utiber tvrde da nisu prisustvovali…
- 03/12 Direktorka Gimnazije u Leskovcu tvrdi da…
- 29/11 Premijer: Srbija postaje centar poslovanja…
- 27/11 Od 1. januara kamatne stope na stambene kredite…