Vesti
Društvo i ekonomija
Šalter za strane investitore11.08.2006. 18:00
Izvor: B92
Beograd -- Novi zakon o stranim ulaganjima trebalo bi Srbiju da svrsta među najprivlačnije zemlje za investiranje u regionu.
Strane investitore sada najviše koče problemi u vezi s kupovinom nepokretnosti i sporost administracije. Ukoliko ovaj zakon bude usvojen, što se očekuje na jesen, na nivou lokalne samouprave biće otvoreni jedinstveni šalteri ili tzv. "one stop shop", gde će strani investitori podnositi zahteve da im se odobri da grade ili posluju u postojećim objektima.Zastupnici investitora sada imaju problem kako da strancima objasne domaću pravnu regulativu i veruju da će uvođenje jedinstvenog šaltera skratiti proces investiranja. "Mi smo imali nekoliko situacija da su investitori želeli da odustanu, ali smo ipak našli rešenje. Mislimo da bi država, kao što je već usvojila neka zakonska rešenja koja regulišu ovu oblast, trebalo da učini sve da pospeši ovaj proces", kaže Sonja Lučić iz advokatske kancelarije Bojović i Dašić.
Na jedinstvenim šalterima investitorima će biti predočeno koja dokumentacija im je potrebna i koliko će tačno trajati njeno pribavljanje. Precizni rokovi smanjiće rizik za investitore jer će tačno znati kada će moći da počnu sa poslovanjem. Ako prođe za to dogovoreni rok, odgovornost snosi predsednik lokalne samouprave, objašnjava Velimir Gavrilović, pomoćnik ministra za ekonomske odnose sa inostranstvom: "Ako je on sa njegove strane sve uradio, zakon predviđa da se strani investitor žali ministru za lokalnu samoupravu ili ministru za ekonomske odnose sa inostranstrvom koji sprovodi odgovarajuću proceduru."
Opštinski šalter koristiće oni koji planiraju da zaposle najmanje 10 radnika ili ulože od 500.000 evra u prvoj godini poslovanja. Za tzv. ulaganja od opšteg interesa, odnosno zapošljavanje najmanje 50 radnika, investiranje deset miliona evra ili ulaganje milionskih suma u istraživanje i visoke tehnologije, zahtevi će se podnositi direktno Ministarstvu za ekonomske odnose. Stranci koji planiraju da ulažu u nerazvijene regione Srbije imaće dvostruko povoljnije uslove. Poseban status predviđen je za najuglednije internacionalne kompanije, koje će, pored carinskih i poreskih olakšica koje se nude svim ulagačima, dobiti i pravo da im se smanje razne takse, na primer pri kupovini nekretnina, kao i pomoć države u izgradnji infrastrukture.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…