Vesti
Politika
Uhapšeni mahom britanski muslimani11.08.2006. 18:00
Izvor: B92
London, Beograd, Moskva -- U Velikoj Britaniji se nastavlja istraga o navodnim planovima za terorističke napade na avione.
Prema saopštenju britanske policije, u terorističku zaveru, pored 24 uhapšene osobe, umešano je još 50 ljudi, koji su navodno planirali da aktiviraju eksploziv tokom letova na linijama Britanija-SAD. Većina sa te liste su stanovnici Londona i većina ima muslimanska imena. Postoji i 'pakistanska veza'.U toku je i pretraga više domova i radnji, a britanska policija smatra da je već uhvatila glavne osumnjičene za planiranje napada. Britanski ministar unutrašnjih poslova Džon Rid rekao je da su britanska vlada i policija uverene da su uhapsile glavne organizatore napada, ali da će najviši stepen bezbednosti ostati na snazi, kao mera predostrožnosti.
Naime, pre nekoliko dana u Karačiju i Lahoru u Pakistanu uhapšeno je više osoba, koje su možda povezane s planovima za napad na avione i da je to dosta pomoglo Britaniji da uđe u trag osumnjičenima za terorizam. Agencija AFP je javila da se dva Britanca pakistanskog porekla nalaze među sedam lica uhapšenih prošle nedelje u Pakistanu. "Njih dvojica su bili savršeno u toku sa zaverom čiji je cilj bio uništenje aviona i te informacije su bile prenete obaveštajnim službama Britanije i SAD", rekao je pakistanski zvaničnik, koji nije želeo da pruži više detalja o okolnostima hapšenja. Pet ostalih lica uhapšenih u Pakistanu su lokalni ekstremisti koji su bili povezani sa osobama privedenim u Britaniji.
U Velikoj Britaniji nivo uzbune zbog mogućih terorističkih napad i dalje je "kritičan", odnosno na najvišem nivou, saopštio je britanski ministar unutrašnjih poslova Džon Rid. On je ponovio da istražitelji smatraju da su uhapsili "glavne osumnjičene" za zaveru čiji je cilj bio da se podmetnutim eksplozivom unište avioni na letovima iz Londona za SAD. Rid je, međutim, naveo da ne može biti 100 posto siguran da su uhapšene ključne osobe odgovorne za zaveru koja je juče obelodanjena i dodao da se istraga nastavlja. Prema novoj klasifikaciji, koja je u Britaniji uvedena 1. avgusta, "kritičan" nivo pripravnosti znači da postoji neposredna opasnost od terorističkih napada.
Dejan Radojević, novinar redakcije Bi-Bi-Sija na srpskom jeziku kaže da je jutros britansko Ministarstvo finansija naložilo da se zamrznu bankovni računi 19 uhapšenih osoba, što je važan deo antiterorističkih mera od napada 11. septembra 2001. Uz informaciju da je zamrzla račune, Bank of England je objavila i spisak sa imenima i podacima 19 uhapšenih osoba. Predstavnici Skotland jarda nisu želeli da komentarišu objavljivanje liste. Imena su potvrdila ranije nezvanično saznanje o tome kako su uhapšena lica uglavnom Britanci muslimanske veroispovesti koji su rođeni u toj zemlji, a da je veći broj njih pakistanskog porekla. Radojević podseća da je "pakistanska veza" bila vrlo bitna i u prošlogodišnjim terorističkim napadima u Londonu.
Radojević kaže da se u Londonu ne primećuje posebna uznemirenost među građanima, vlast im poručuje da budu oprezni i pažljivi. Probleme očekuju jedino oni koji su planirali putovanja, ali se i na tom planu očekuje postepena normalizacija, sem na Hitrou u Londonu, koji je najprometniji aerodrom u Evropi, i gde nove mere pri ukrcavanju putnika u avione izazivaju najveća kašnjenja u saobraćaju. "Problem je na Hitrou i to što je od juče ostalo mnogo putnika, i biće potrebno vreme da se prvo to 'raščisti'", kaže on.
Američke spekulacije, ruska pretnja
Petorica osumnjičenih i dalje su na slobodi i za njima se traga, objavljeno je na sajtu američke televizije ABC. Britanska policija odbila je da potvrdi ili demantuje te tvrdnje. Britanski ministar unutrašnjih poslova Džon Rid izjavio je ranije da vlasti veruju da su uhapsile glavne osumnjičene za pripremanje napada na avion na liniji za SAD.
Agencija AP prenosi izjave neimenovanih američkih obaveštajaca da je cilj terorističkih napada, koje su osujetile britanske vlasti, bio da se u vazduh digne čak 10 aviona na prekookeanskim letovima između Velike Britanije i SAD, a zaverenici su planirali da probu za takve akcije izvedu tokom naredna dva dana. Pravi napad bi usledio u naradnim danima, prenosi AP.
Jedan obaveštajni zvaničnik je rekao da su napadači samoubice nameravali da koriste rastvor na bazi peroksida koji se može aktivirati flešom fotoaparata ili nekog drugog elektronskog uređaja. Cilj testa je bio da utvrde da li mogu da prokrijumčare potrebne materijale u avione, rekli su ti zvaničnici, koji su, zbog osetljivosti pitanja, želeli da ostanu anonimni.
Putnički avioni koje su oteli teroristi mogu biti oboreni u slučaju da predstavljaju realnu opasnost za važne objekte u Rusiji, izjavio je komandant ruskih vazdušnih snaga Vladimir Mihajlov. On je rekao da, ako iz druge zemlje doleti putnički avion čiji posadu zamene teroristi i koji ne sluša komande sa zemlje, ruske vazdušne snage, "naravno, preduzeti mere kako bi bio oboren". Mihajlov je naglasio da u svakom pojedničanom slučaju odluka može biti doneta samo polazeći od konkretne situacije.
Jat danas leti za London
Aviokompanija Jat ervejz saopštila je da danas obnavlja aviosaobraćaj do Londona, nakon što su na jedan dan obustavljeni letovi na londonski aerodrom Hitrou zbog osujećene terorističke pretnje.
Nezadovoljni putnici, koji je trebalo Jatovim avionom da lete u 11 sati za London, otputovali su sa nekoliko sati zakašnjenja. Službenici aerodroma su ih upućivali na Jatovu službu, a ova ih je upućivala na aerodromsku, kažu putnici:
"Ovo je haos, kako ljude puštaju bez liste čekanja, kako juče nisu mogli da daju informacije, danas nedaju ni listu čekanja."
"Krenuo sam preko Londona u Hamburg i sada sam morao da promenim Beograd-Berlin-Hamburg."
"Juče je otkazan let, vratili nam prtljag. 'Samo se javite danas, ta karta će važiti', sve super slatko, a danas ništa."
"Sinoć do mraka čekali smo, prebacili su na u hotel, danas došli, jutros ništa, više nema ni rezervacije, nema ništa."
U Jat ervejzu kažu da nemaju kapaciteta da sve putnike zbrinu, pa se putnicima kojima nije hitno da putuju za London savetuje da put odlože. Zbog pojačanih mera bezbednosti očekuju se kašnjenja i narednih dana, kaže Saša Vladisavljević, direktor zamaljskih puteva Jat ervejza: "Mi danas imamo takvu potražnju da bi mogli tri aviona za london i iz londona za Bg da napunimo. BA je otakazao svoje letove tako da imamo njihove putnike a naše cenjene putnike ćemo sve koje ne budemo mogli da prevezemo ponudićemo im konekcije preko Frankfurta, Brisela, Amsterdama."
Jat za sada neće uvesti dodatne letove za London, dok se u Britiš ervejzu nadaju da će već sutra njihovi avioni početi da lete iz Beograda. Na aerodromu "Nikola Tesla" na snazi su dodatne mere bezbednosti. Jat Ervejz obavestio je putnike da zbog bezbednosnih pravila na aerodromu Hitrou, na put kreću bez ručnog prtljaga. Putnici mogu nositi samo novčanik, lična dokumenta, putne isprave, naočare, hranu za bebe, lekove, ali ne u tečnom stanju, ključeve i maramice i to u plastičnim prozirnim kesama.
Beogradski aerodrom saopštava da u istoriji nikada nije bio u opasnosti od terorističkih napada, a službe bezbednosti primenjuju sve mere propisane međunarodnim standardima za sve aerodrome u svetu.
Saobraćaj normalizovan, povišena opreznost
Na evropskim aerodromima situacija se danas normalizovala uprkos brojnim odlaganjima i otkazivanjima letova, nakon otkrića terorističke zavere u Velikoj Britaniji. Na svim aerodromima ukrcavanje putnika na letovima za SAD je kasnilo zbog dodatne kontrole putnika. Slične mere su primenjivane i na linijama za Veliku Britaniju. Aerodromske vlasti se čvrsto pridržavaju zabrane prenošenja pića, šampona, krema za sunčanje i drugih tečnih preparata u ručnom prtljagu na letovima za SAD. U većini evropskih zemalja se ne primenjuje zabrana unošenja ručnog prtljaga u avion, koja je na snazi u Britaniji.
Britanska aviokompanija "Britiš ervejz" morala je da otkaze 120 domaćih letova i letova na evropskim destinacijama sa londonskog aerodroma Hitrou. Šest letova preko Atlantika je, takođe, ukinuto. Većina aviona, na liniji za London, na vreme je sletela na Hitrou, ali su avioni na letovima iz SAD dosta kasnili.
Uprave tri velika evropska aerodroma - u Frankfurtu, "Šarl de Gol" u Parizu i u Amsterdamu "Shipol", predviđaju da će se danas stanje normalizovati, uprkos ponekim kašnjenjima. Moguća su kašnjenja i otkazivanja letova na liniji Amsterdam-London. Svi letovi za London iz Beča, Sofije, Stokholma i Praga su obnovljeni.
Francuska će pojačati kontrolu na "mestima koja se smatraju osetljivim" poput železničkih stanica, luka i aerodroma, saopštilo je francusko ministarstvo pravde. Ministar policije Nikola Sarkozi je, nakon jučerašnjeg sastanka posvećenog borbi protiv terorizma, najavio temeljno pretresanje ručnog prtljaga putnika na letovima za SAD, Veliku Britaniju i Izrael.
‚Zabrana unošenja ličnog prtljaga
Analitičari ocenjuje da zabrana unošenja ručnog prtljaga u avion može ostati na snazi mesecima, čak godinama. Inače, Al Kaida je još 1995. godine pripremala napad uz pomoć tečnog eksploziva, ali vlasti nikada nisu zabranile unošenje tečnosti u avion.
Povišen stepen pripravnosti u Velikoj Britaniji i SAD je žestoko poremetio putnički aviosaobraćaj, ali i ukazao na potrebu novog ulaganja u tehnologiju radi kontrole putnika i prtljaga na eksploziv.
Britanski stručnjak za bezbednost Kris Jejts je rekao da su potrebna ulaganja u uspostavljanje kontrolnih punktova, ocenjujući da je ovo možda poslednji trenutak da se odgovorni probude iz letargije.
Američke vlasti su zabranile putnicima da u avion unose tečnost i ostale želatinaste proizvode, a isto su juče učinile i neke azijske avio kompanije na letovima za Britaniju i SAD. Na britanskim aerodromima je zabranjen ručni prtljag i insistiraju da čak i mleko za bebe najpre proba odrasla osoba koja je sa njom.
Prtljag se na aerodromima kontroliše rendgenskim zracima i skenerima. Putnici se kontrolišu metalnim detektorima, a njihov prtljag prolazi kroz rendgen mašine. Na pitanje šta bi se još moglo uvesti, stručnjak britanski stručnjak Dejvid Kleridž navodi mogućnost uvođenje pasa i elektronskih uređaja koji bi ih zamenjivali, kao i pretresanje.
Jejts je rekao da su nove tehnologije sada dostupne tako da bi mogle da se uvedu četvorostruke rezonance zasnovane na radio talasima. U međuvremenu, Jejts očekuje da će aktuelne mere ostati na snazi još dugo, a možda čak bude trajno zabranjeno unošenje ručnog prtljaga u avion. "Mislim da je prošlo vreme ručnog prtljaga", rekao je Maksim Vorčester, zadužen za kontrolu rizika u Nemačkoj, ocenjujući da je to "najlakši način za rešavanje ovog problema".
Ostale vestiArhiva
- 09/01 Marta Kos razgovarala sa Tanjom Miščević:…
- 26/12 Sanjajte velike snove, čestitam vam na izvrsnosti:…
- 25/12 Odbornici Skupštine Beograda usvojili budžet…
- 23/12 Hil: Nema najava da će biti uvedene sankcije…
- 19/12 Građevinski fakultet: Nedostaje ključna dokumentacija…
- 17/12 Rekonstrukcija vlade na proleće Vučić: "Za…
- 12/12 Vučić mladima: Za kupovinu stana od 75.000…
- 09/12 Vučić: 2024. godina najbolja godina za Srbiju…
- 07/12 Tužilaštvo predložilo pritvor vozaču koji…
- 03/12 Vučić: U februaru se očekuje poseta Kaje…
- 29/11 Ana Brnabić izbrojala sve učesnike protesta…
- 27/11 Vujović: Usvojeni zakoni o zaštiti životne…
- 25/11 Skupština završila raspravu o budžetu, opozicija…
- 21/11 VJT: Zadržano još jedno lice povodom obrušavanja…
- 19/11 Ana Brnabić: Zakazaću sednicu o predlogu…
- 18/11 Predsednik Kazahstana Tokajev stigao u Beograd,…
- 17/11 Rektor Beogradskog univerziteta uputio otvoreno…
- 15/11 Emanuele Žiofre: Godina pred nama je ključna,…
- 10/11 Grbović (PSG): Krivična i politička odgovornost…
- 10/11 Projekcije: Tramp dobio i Arizonu, osvojio…
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…