Vesti
Društvo i ekonomija
Konverzija dinara u evro skup biznis12.08.2006. 08:00
Izvor: Danas
Zašto je srpska nacionalna valuta "proterana" iz Crne Gore
Ovih dana gotovo u svim medijima aktuelna je priča o tome kako srpski turisti koji letuju u Crnoj Gori ne mogu nigde da zamene dinare za evro. Pri tom se zanemaruju "sitnica" da većina turista iz Srbije na crnogorsko primorje stiže "opskrbljena" evrima, što tražnju za dinarima svodi na minimum. Srpski turisti mogu da prodaju dinar za evro u Komercijalnoj banci AD Budva i crnogorskoj Montenegro banci koja tu konverziju obavlja godinu i po.Glavni ekonomista Centralne banke Crne Gore kaže za Danas da poslovne banke u Crnoj Gori same procenjuju da li će vršiti konverziju dinara u evro kao i da su njihove procene zasnovane na interesima.
- Nijednoj poslovnoj banci u Crnoj Gori nije zabranjeno da zamenjuje dinare u evro, već banke na osnovu tražnje i procene rizika same odlučuju da li im se isplati da uđu u taj posao. Koliko sam upućen, u Crnoj Gori je prisutna slaba tražnja za konverzijom dinara jer turisti iz Srbije dolaze sa evrima. U prilog tome govori i podatak da se čak 90 odsto štednje u Srbiji odvija u evrima. S druge strane treba podsetiti i da je dinar relativno rizična valuta, s manjim ili većim oscilacijama u vrednosti, te je i to verovatno jedan od razloga zbog kojih poslovne banke procenjuju da im se ne isplati da menjaju dinare za evre - objašnjava naš sagovornik.
On dodaje da se na kotaciji Centralne banke kotiraju samo desetak konvertibilnih valuta i da se na njoj ne nalazi dinar, kao i da za sada nema izgleda da se dinar nađe na zvaničnim listama CBCG.
Sosijete ženeral koja je kupila Podgoričku banku je banka s najviše ekspozitura u Crnoj Gori. Tijana Vukadin, zadužena za odnose s javnošću u toj banci, kaže za Danas da konverzija dinara u evro nije preterano isplativ posao te je to razlog zbog kojeg ova banka ne pruža tu vrstu usluga. Ona se slaže sa ocenom glavnog ekonomiste CBCG da je jedan od razloga za ovakvu odluku Sosijete ženeral banke relativna nestabilnost srpske valute.
- Ukoliko tržište bude pokazalo veće interesovanje za konverziju dinara u evro Sosiete ženeral banka će, svakako, revidirati odluku - kaže Vukadin.
Dakle, poruka je jasna - ukoliko planirate da otputujete u Crnu Goru ponesite evro a ne dinar, kao i većina građana Srbije.
Ne treba zaboraviti ni mogućnost plaćanja karticama s deviznom podlogom koje se i u Crnoj Gori, kao i svuda u svetu, mogu koristiti.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…