Vesti
Politika
Ukidaju se blanko ostavke na lokalnom nivou
15.07.2011. 12:00
Izvor: politika
Ukidaju se blanko ostavke na lokalnom nivou
SRS, DSS i LDP neće podržati predložene izmene Zakona o lokalnim izborima
Ministar za ljudska i manjinska prava, državnu upravu i lokalnu samoupravu Milan Marković izjavio je juče da izmene Zakona o lokalnim izborima, o kojima raspravlja parlament, predstavljaju korak napred ka stvaranju kvalitetnijeg političkog života i veće odgovornosti u odnosima vlasti i građana.

Marković je u Skupštini Srbije, gde je poslanicima predstavio predložene izmene tog zakona, rekao da se njima ukidaju blanko ostavke na lokalnom nivou, reguliše učešće manje zastupljenog pola u lokalnim parlamentima, ali i da se propisuje da se odbornici određuju prema redosledu sa liste.

Jedna od izmena tog zakona, kako je objasnio, jeste i da od dana raspisivanja izbora i njihovog održavanja ne može proći više od 60 dana.

Marković je naveo i da je izmenama tog zakona, kao i promenom Zakona o izboru narodnih poslanika, koje su takođe uvele te standarde, možda propuštena šansa da se izvrše korenite izmene izbornog sistema, ali da su ta dva zakonska akta svakako korak napred.

„Nisam siguran koliko su ovo što smo usvojili ranije i ove sada izmene pravi odgovor na sve probleme koje imamo, ali je korak napred u dobrom smeru i treba nastaviti tim putem”, rekao je Marković, prenosi Tanjug.

Opozicioni SRS, DSS i LDP najavili su da neće podržati predložene izmene Zakona o lokalnim izborima, dok su za socijaliste i PUPS ta rešenja prihvatljiva.

Socijalisti su najavili podršku predloženim izmenama, iako ih vide tek kao prvi korak u reformi izbornog sistema.

Oni su u skupštinskoj raspravi o tom zakonskom predlogu izneli stav da lokalni izbori treba da budu odvojeni od parlamentarnih, navodeći da to nije ni u kakvoj vezi sa narednim izborima, već sa principom i stavom SPS-a.Za PUPS predložene izmene predstavljaju nastavak reforme izbornog sistema zbog čega će ih podržati svojim glasovima.

Liberali su, međutim, najavili da neće podržati predložene izmene, jer ni ovog puta „nije bilo hrabrosti u vladajućoj većini” da se uđe u ozbiljniju reformu političkog sistema.

I poslanici DSS-a smatraju da će predložena rešenja stvoriti ogromne probleme u lokalnim samoupravama posle sledećih izbora, kao i da građani neće imati uticaj na kreiranje političkog života. „Ovo što ste predložili predstavlja nemoć države i vlasti, ovo su rešenja koja su nametnuta sa strane”, ocenio je poslanik te stranke Jovan Palalić.

Radikali su ocenili da će se ovim izmenama zakona „legalizovati haos i bezakonje koje je uvedeno u lokalne parlamente posle otimanja mandata SRS-u u Skupštini Srbije”.