Vesti
Politika
Abramovic: Ključ za kosovsku krizu je u Beogradu
07.08.2011. 14:00
Izvor: politika
Abramovic: Ključ za kosovsku krizu je u Beogradu
Bivši američki diplomata Morton Abramovic ocenio je danas da se problem Kosova ne može rešiti bez rezolucije o severnom Kosovu, a da je rešenje tog problema u Beogradu.

U intervjuu za Radio Slobodna Evropa, Abramovic je rekao da je sever Kosova „ključni problem koji se ne može zaustaviti rešavanjem malih i nebitnih pitanja”.

Upitan za budućnost dijaloga između Prištine i Beograda, Abramovic smatra da nema više dijaloga, jer su se obe strane „veoma razljutile protekle sedmice”.

„To ne znači da se neće povući i da EU neće ponovo pokušati da uspostavi neki dogovor, ali smatram da su ovi pregovori žestoko pogođeni”, dodao je on.

Prema Abramovicu, Beograd „rukovodi svime”, a što srpska i albanska mafija koriste za svoje interese, dodajući da je to područje koje kontroliše Srbija.

„I vrlo uticajni Srbi su mi rekli da ne mogu ostaviti Kosovo bez da dobiju nešto zauzvrat. Ne znam da li je to trajno gledište ili pregovaračka pozicija, ali za srpske političare je to veoma teško pitanje”, rekao je Abramovic.

Za predsednika Srbije Borisa Tadića jako je teško da odustane od severa i da donese odluku da Srbi prestanu da kontrolišu to područje, ocenio je Abramovic.

„Ne mislim da iko više želi okupirati Kosovo, niti Republiku Srpsku, koja je isto tako problem srpske politike”, rekao je Abramovic ocenivši da postoji snažna veza između Kosova i Bosne u srpskoj politici.

„Sve dok se ne reši problem severnog Kosova, vrlo je verovatno da se neće razrešiti ni problemi u Bosni”, smatra Abramovic.

Ključni problem je srpska politika na Kosovu i u Bosni i dok se ti problemi ne reše, dok se ta politika ne promeni, nisam optimista da ćemo videti bilo kakav progres, rekao je Abramovic.

Upitan da li je moguća dezintegracija BiH, Abramovic je podvukao da je situacija u BiH ozbiljna i da su potrebni snažniji napori za suočavanje s tom situacijim.

„Napetost između etničkih grupa raste i na neki način to postaje zamrznuti konflikt. Ostaviti takvo stanje je veoma opasno”, naglasio je dodavši da EU smatra da će se uz finansijsku pomoć vremenom smanjiti tenzije u BiH i da će to rezultirati boljim ili bar zadovoljavajućim odnosom među stranama.

„Ja doista ne mislim da će se to dogoditi”, rekao je Abramovic.

Abramovic je rekao da je oduvek Kancelariju visokog predstavnika međunarodne zajednice (OHR) smatrao korisnom institucijom, ali da, trenutno, zbog načina na koji OHR funkcioniše, smatra da njihova moć nije velika, niti da može biti iskorištena na efikasan način.

„S obzirom na istoriju i na trenutnu situaciju nisam optimista i ne verujem u OHR, a jasno je da se i EU, takođe, želi nje rešiti, jer je uvek postojala neka vrsta razlike u stavovima EU i SAD”, rekao je Abramovic.

Prema njemu, neki Dejtonski sporazum smatraju Svetim pismom pošto niko ne zna kako ga zameniti.

„Niko se sada neće sastati i sastaviti novi Dejtonski sporazum koji će integrisati državu. Da to žele uraditi, strane bi se mogle sastati i uraditi to, ali očito ne žele”, naglasio je Abramovic.

„Jedino bi Zapad mogao nametnuti novu vrstu dogovora, ali oni zasigurno nisu spremni da to urade i ne znaju kako”, zaključio je Abramovic.