Vesti
Društvo i ekonomija
Privatni izvršioci kucaju na vrata07.08.2011. 14:00
Izvor: b92

Beograd -- U Srbiji će početi da rade privatni sudski izvršioci koji će imati pravo da otvaraju stanove, popisuju i plene imovinu, a u tome će im pomagati i policija.
Ovo su najnovije odredbe Zakona o izvršenju i obeštećenju, koji stupa na snagu 1. septembra.Kako će izgledati u praksi kada zbog duga za „Infostan" neko provali u stan i počne da iznosi stvari uz asistenciju policije može već sad da se pretpostavi, ako se zna kakva iskustva su do sada imali sudski izvršioci na terenu.
Pretnje samoubistvom skokom sa terase ili dizanjem stana u vazduh, pucnjave i fizički obračuni samo su neke od redovnih scena na koje su nailazili.
Novi zakon uvodi se po uzoru na evropske, ali i zbog neefikasnosti i malog broja državnih izvršilaca kojih u celoj Srbiji ima 60. Međutim, već sada je sigurno da će na terenu biti problema, kažu stručnjaci.
Aleksandra Janković, psiholog, kaže da je ovaj zakon razvijena faza represije i da je institucija privatnih izvršitelja zapravo institucija privatnog reketiranja. To će kod građana samo izazvati bes.
"To su svojevremeno bili uterivači dugova, samo što će sad oni preći sa druge strane pa ćemo imati državni reket. Reakcije nikako ne mogu da budu pozitivne. Država je, praktično, dužna građanima mnogo više nego što oni duguju njoj. Kada bi postojao obrnut proces, da građani mogu privatno da angažuju iste takve organe da naplate svoja potraživaja od države, onda bi reakcije bile drugačije. Ovako mogu da se pojave samo dodatni bunt i bes. Pitam se da li ova vlast radi na tome da se napravi jedna potpuno haotična situacija sa izlivom agresije koja može da ima vrlo ozbiljne, pa čak i tragične posledice", kaže ona.
Neke od novina koje predviđa zakon su i lakše uručenje rešenja jer dužnici više neće moći da izbegavaju prijem pošto će izvršioci moći da ih kače na vrata stana ili oglasnu tablu suda. Ukida se i pravo žalbe i uvodi se pravo na prigovor o kojem će sud odlučivati u roku od nekoliko dana, umesto nekoliko meseci koliko se odlučivalo po žalbama. Uvodi se i krivična odgovornost policije u slučaju da ne asistira izvršiocima.
"Mi u svemu ne samo da treba da pratimo EU, već i da prednjačimo. Ali ono u čemu bitno kaskamo jesu naši prihodi. Ne možete da prepišete i primenite mehanizme zemalja koje imaju razvijeniji strandard i koje su i u uslovima krize daleko ispred drugih. To je potpuno neprimeren mehanizam i izgleda kao totalno nepoznavanje i otcepljenost od sopstvenog naroda, načina na koji on živi ili njegovih osnovnih potreba, i nepriznavanje nezadovoljstva koje je opravdano", kaže Aleksandra Janković.
Škero: Privatni izvršioci u Srbiji stižu prerano
Bivša predsednica Vrhovnog suda Vida Petrović-Škero, sada sudija Vrhovnog kasacionog suda, smatra da je prvo trebalo uraditi pilot projekat sa privatnim izvršiocima i da se moralo voditi mnogo više računa o mentalitetu našeg naroda.
Takođe, obavezno je bilo sagledati i kako je taj zakon o privatnim izvršiocima primljen u bivšim jugoslovenskim republikama - gde nije dobro prihvaćen.
"Znam da tamo taj zakon nije sjajno prošao. Trebalo je voditi računa o potrebama i mogućnostima države, jer ako imate neki američki zakon koji je fenomenalan, to ne mora da znači da će se on tako dobro pokazati i, recimo, kod nas. Trebalo je raditi više na ovom zakonu, kako se može i da li se može uvesti. Moje mišljenje je da je on preuranjen i da je opasno uvesti ga sada, kaže ona.
Iako će ovaj zakon da stupi na snagu 1. septembra, realno je očekivati da privatni izvršioci počnu da rade sledeće godine. Prethodno bi trebalo osnovati agenciju za izvršioce, pa napraviti izbor, pa ih obučiti...
Vera Đurović-Bojović, advokat, kaže da je uvođenje jednog takvog zakona neophodno jer Srbija ima problem sa sudskim izvršenjima decenijama, ali i da nije pravi momenat za Zakon o izvršenju i obeštećenju, i da je preurenjen.
"Kod nas je sve preuranjeno, pa i ovaj zakon. U Hrvatskoj su prvo promenili sve, kako bi taj zakon mogao da zaživi. Uprkos našem mentalitetu, bitno je šta će država uraditi kako bi sprovela zakon, a ne da on ostane mrtvo slovo na papiru. A sa druge strane, što se tiče nas advokata, smatram da je bilo krajnje vreme da se uvede zakon o izvršenju, jer sa izvršenjem u Srbiji postoji problem decenijama. Naročito nakon reformi. Mogli ste da nešto završite u oblasti izvršenja samo ako imate debelu vezu ili dobro platite. Advokati su jedva dočekali ovaj zakon, ali smo i dalje skeptični zbog niza zakona koji su doneti, ali se ne primenjuj", rekla je ona.
Veselin Čuljković, šef sudskih izvršilaca Prvog osnovnog suda, i pored kritika na račun ovog zakona smatra da će on dobro funkcionisati u praksi.
"Nakon uvođenja privatnih izvršilaca smanjiće se broj predmeta. Stranke će moći da biraju između nas i privatnika, biće zdrava konkurencija i bolji posao", kaže Čuljković.
Ostale vestiArhiva
- 31/03 Spoljnotrgovinska razmena u periodu januar-februar…
- 26/03 Dinkić odgovorio na navode Anketne komisije…
- 20/03 Sajam automobila 2025: Najskuplji automobili,…
- 18/03 Poštanska štedionica prva banka u programu…
- 17/03 Šušnjar: Janaf bi mogao da kupi ruski udeo…
- 14/03 Usvojena uredba o podsticajima u poljoprivredi…
- 13/03 NBS ni ovog meseca neće menjati kamatnu stopu
- 12/03 O čemu se raspravlja na sednici Skupštine…
- 11/03 Čadež: Kina lane najveći investitor u Srbiji,…
- 10/03 Čipflacija, gridflacija… Koji sve oblici…
- 09/03 Poskupljenje turističkih aranžmana i za 20-25…
- 07/03 Koliko će spuštanje kamatnih stopa umanjiti…
- 09/01 Budžet Srbije za 11 meseci 2024. imao deficit…
- 26/12 Nema kolapsa, EPS spreman ušao u zimu
- 25/12 Radnici Pošte Srbije najavili protest danas…
- 23/12 Narodna banka Srbije usvojila propise za…
- 19/12 NIS uspešno plasirao korporativne obveznice,…
- 17/12 Od 1. januara velike promene u plaćanju poreza!…
- 12/12 Cene stanova u Srbiji blago porasle u trećem…
- 09/12 Odbor direktora MMF potvrdio novi nefinansijski…
- 07/12 Ežis i Utiber tvrde da nisu prisustvovali…
- 03/12 Direktorka Gimnazije u Leskovcu tvrdi da…
- 29/11 Premijer: Srbija postaje centar poslovanja…
- 27/11 Od 1. januara kamatne stope na stambene kredite…