Vesti
Društvo i ekonomija
Država se teško odriče medija12.08.2011. 12:00
Izvor: b92

Ministar kulture i informisanja Predrag Marković tvrdi da nema političke volja u državi da privatnicima prepusti vlasništvo nad medijima.
Da li će se država zaista povući iz vlasništva u medijima kao što je predviđeno nacrtom Medijske strategije, znaće se verovatno do septembra kada, bude završen njen konačan tekst.Potpredsednica Demokratske stranke Jelena Trivan ističe, ipak, da ta stranka podržava princip izlaska države iz vlasništva u medijima i očekuje da pitanje vlasništva bude precizno definisano Medijskom strategijom.
„Što se DS-a tiče, povlačenje države iz vlasništva u medijima je apsolutno nesporno. To predstavlja evropski standard kome mi težimo i mi s tim nemamo problem”, rekla je Trivanova.
S druge strane, član Predsedništva Ujedinjenih regiona Srbije Suzana Grubješić smatra da će rešavanje tog pitanja verovatno sačekati narednu vladu Srbije.
„Sumnjam da bi se sada, u godini pred izbore, neko ozbiljno time bavio”, rekla je Grubješićeva.
Ona je takođe rekla i da ne zna na šta i na koga je ministar Marković mislio kada je rekao da nema političke volje. „Ta čuvena floskula ’politička volja’ obično služi da prikrije nečije interese. Čije, ne znam”, ocenila je ona.
Predsednica Udruženja novinara Srbije Ljiljana Smajlović ističe, međutim, da političku volju kreira Vlada Srbije i da, prema tome, od nje zavisi da li će se država povući iz vlasništva u medijima.
„Kada se vlast izgovara da ne postoji ’politička volja’ za rešavanje nekog problema, to obično znači da vlada neće da reši problem, ali ni da snosi odgovornost pred biračima”, rekla je Smajlovićeva.
A prema rečima državne sekretarke Ministarstva za kulturu Dragane Milićević-Milutinović, najviše primedbi na tekst Strategije, o kojem je 15. jula završena javna rasprava, odnosi se upravo na povlačenje države iz vlasništva u medijima.
„Suština najvećeg broja primedbi koje su se čule u samoj javnoj raspravi jeste da su lokalne zajednice, odnosno građani Srbije tražili pravo na punu informisanost koju, po njihovom mišljenju, ne bi dobili kada bi se baš svi mediji privatizovali”, rekla je ona.
Ona je kazala da je Nacrt medijske strategije kritikovan i zbog toga što je taj predlog napisan bez prethodne analize stanja na osnovu koje bi se donela Strategija, a primedbi je bilo i na ukidanje medija čiji su osnivači nacionalni saveti nacionalnih manjina.
Ostale vestiArhiva
- 31/03 Spoljnotrgovinska razmena u periodu januar-februar…
- 26/03 Dinkić odgovorio na navode Anketne komisije…
- 20/03 Sajam automobila 2025: Najskuplji automobili,…
- 18/03 Poštanska štedionica prva banka u programu…
- 17/03 Šušnjar: Janaf bi mogao da kupi ruski udeo…
- 14/03 Usvojena uredba o podsticajima u poljoprivredi…
- 13/03 NBS ni ovog meseca neće menjati kamatnu stopu
- 12/03 O čemu se raspravlja na sednici Skupštine…
- 11/03 Čadež: Kina lane najveći investitor u Srbiji,…
- 10/03 Čipflacija, gridflacija… Koji sve oblici…
- 09/03 Poskupljenje turističkih aranžmana i za 20-25…
- 07/03 Koliko će spuštanje kamatnih stopa umanjiti…
- 09/01 Budžet Srbije za 11 meseci 2024. imao deficit…
- 26/12 Nema kolapsa, EPS spreman ušao u zimu
- 25/12 Radnici Pošte Srbije najavili protest danas…
- 23/12 Narodna banka Srbije usvojila propise za…
- 19/12 NIS uspešno plasirao korporativne obveznice,…
- 17/12 Od 1. januara velike promene u plaćanju poreza!…
- 12/12 Cene stanova u Srbiji blago porasle u trećem…
- 09/12 Odbor direktora MMF potvrdio novi nefinansijski…
- 07/12 Ežis i Utiber tvrde da nisu prisustvovali…
- 03/12 Direktorka Gimnazije u Leskovcu tvrdi da…
- 29/11 Premijer: Srbija postaje centar poslovanja…
- 27/11 Od 1. januara kamatne stope na stambene kredite…