Vesti
Društvo i ekonomija
Septembar doneo i nova poskupljenja
01.09.2011. 12:00
Izvor: B92
Septembar doneo i nova poskupljenja
Beograd, Novi Sad -- Poskupljenja u septembru neće zaobići nijednog građanina Srbije. Već u četvrtak u trgovine će stići novi cenovnici hrane.
Po starom lošem običaju, svakog prvog u mesecu nas zapljusne nov talas viših cena pa su tako od danas skuplji sirevi, voda, sokovi, konditorski proizvodi. Trgovci očekuju da će do sredine septembra dobiti nove obračune od proizvođača mlečnih i mesnih prerađevina, voda, slatkiša... Pojedine namirnice poskupeće dva, ali je kod pojedinih artikala najavljen rast i do čak 30 odsto. Najveći udar na budžet srpskih porodica prouzrokovaće poskupljenje hrane. Cenovnike su trgovcima dostavili i proizvođači, ali i uvoznici. Tako će suhomesnate prerađevine poskupeti za pet do devet odsto, gazirana pića pojedinih proizvođača za pet odsto, za sireve će uskoro biti potrebno barem tri do pet odsto više. Stručnjaci u Privrednoj komori Srbije očekuju i poskupljenje ulja u narednom periodu, međutim, ako se to zaista desi, uljare ne bi mogle naći nikakvo opravdanje. Naime, na svetskom tržištu pada cena suncokreta, ali i zejtina. Iako u uljarama kažu da nije u planu nikavo poskupljenje ove namirnice, stručnjak u PKS-u Vojislav Stanković objašnjava da bi jestivo ulje moglo poskupeti da bi se postigao paritet maloprodajnih cena i cene sirovine – suncokreta – i ocenjuje da litar ne bi smeo da pređe 150 dinara jer je jestivo ulje u našoj zemlji i sada nerealno skupo, deset posto skuplje nego u svetu.
On je kazao da bi trebalo da pojeftini šećer, čija je „cena i dalje suviše visoka”, kao i da su se i, „pored teške situacije u stočarstvu, stekli uslovi za pojeftinjenje mesa”. Kada je reč o šećeru, Stanković je kazao da je cena tog proizvoda na svetskim berzama i dalje u padu, a da je trenutna maloprodajna cena od 103 dinara kilogram, iako regresirana od državnih Robnih rezervi, „suviše visoka”. "Cena kilograma šećera u Srbiji ne bi smela da prelazi 95 dinara", istakao je Stanković. Inače, već nekoliko dana oseti se nestašica ovog proizvoda, a u nekim marketima prodaje se i po 150 dinara kilogram. Trgovci kažu da je razlog nestašici to što se ova namirnica u ovom periodu više kupuje zbog spravljanja zimnice, a primetno je i da potrošači prave zalihe, kupujući interventni šećer iz Robnih rezervi. I konditori su već poslali nove cenovnike. Među njima su najveći proizvođači slatkiša koji su izračunali da njihovi proizvodi treba da budu skuplji za dva do čak 18 odsto. Od nedavno je skuplji i margarin i pivo. Najveća poskupljenja tražili su uvoznici, kažu trgovci i navode da su kod pojedinih ribljih prerađevina stigli nam cenovnici koji pokazuju da će pojedine konzerve iz inostranstva uskoro biti skuplje i do 30 odsto.