Vesti
Politika
Srbija ne izdvaja ni dolar za lobiranje
14.08.2006. 08:00
Izvor: Blic
Srbija ne izdvaja ni dolar za lobiranje
Vladi preskupe agencije za zastupanje srpskih interesa u Vašingtonu
Vlasti u Srbiji, bar zvanično, ne izdvajaju ni dolar za lobiranje u američkoj administraciji. Dok su kosovski Albanci naučili lekciju i već nekoliko godina koriste usluge lobi agencija da bi otvorili vrata na koja u SAD inače ne mogu da zakucaju, u Srbiji se uzdaju u svojih deset prstiju i „kumovske veze“.

Poslednju akciju pisanja pisma američkom predsedniku Džordžu Bušu podržala su 24 američka senatora. Upućeni tvrde da je to veliki uspeh ako se uzme u obzir da je cela stvar urađena na mišiće, to jest da nije bilo novčane podrške. Jedina američka lobi agencija koja je bila angažovana da agituje za interese Srbije bila je „Rabin, Šivs, Lipkin - Šašak i Birger“ preko koje je zvanično u Americi lobirao Atlantski savez. Spekuliše se da su neki od članova ove veoma uticajne lobi agencije pomogli upravo u formiranju srpskog kokusa u američkom kongresu.

Cena lobiranja

- Ma i to je postignuto uz minimalna sredstva koja su izdvajana iz privatnih izvora. U nekoliko navrata je traženo od Vlade Srbije da izdvoji novac za lobi agencije. Poslednji put to je traženo sredinom maja ove godine, ali nikada ništa nije učinjeno s tim u vezi. Možda je kasno menjati stavove američke administracije kada je reč o Kosovu, ali zato nije kada je reč o budućnosti Srbije - objašnjava sagovornik „Blica“ iz vrha srpskih vlasti.

Mediji su spekulisali da kosovski Albanci već duži niz godina koriste usluge lobi firme „Barbur, Grifit i Rodžers“, koja je povezivana i sa albanskim premijerom Salijem Berišom. U svakom slučaju, javna je tajna da tek u poslednje vreme srpski lobi uopšte može da odmeri snage sa albanskim lobijem koji je daleko jači u Senatu i američkom Kongresu.

- Usluge lobi agencija bitne su za zakazivanje sastanaka sa predstavnicima administracije i, u proseku, cene su od 30.000 do 50.000 dolara mesečno. Ukoliko postoji određen cilj koji mora da se dostigne, a ne da se samo postigne „vidljivost“ neke zemlje, onda te sume rastu - objašnjava naš sagovornik iz jedne od marketinških agencija koje su sarađivale sa ovakvim firmama.
Čovek od poverenja

Srbija u ovoj oblasti, međutim, nema svoje ljude. Spekuliše se da je trenutno jedini čovek od poverenja Vlade Srbije za vezu sa SAD Nebojša Vujović, potpredsednik „Hemofarma“ i direktor te firme za američko tržište. Već dve decenije on je kum Radeta Bulatovića, direktora BIA. U dobrim je odnosima sa Bertramom Braunom, nekadašnjim savetnikom u američkoj ambasadi u Beogradu, a sada direktorom Odeljenja za jugoistočnu Evropu u Nacionalnom savetu za bezbednost Bele kuće. Vujović je u jugoslovenskoj ambasadi u SAD od 1992. godine do 1999. godine radio kao otpravnik poslova ili savetnik. U vreme bombardovanja 1999. godine vratio se u Beograd na funkciju portparola Ministarstva inostranih poslova.