Vesti
Politika
Status kandidata za EU ove godine izvestan
13.09.2011. 12:00
Izvor: Blic
Status kandidata za EU ove godine izvestan
Mislim da će Srbija ove godine dobiti status kandidata i ne vidim da postoji rizik da se to ne dogodi. Određivanje datuma za otvaranje pregovora naredni je korak i ne treba praviti više koraka istovremeno, poručuje u intervjuu za „Blic“ Martin Šulc, šef grupe socijaldemokrata u Evropskom parlamentu, koji od 1. januara sledeće godine stupa na mesto predsednika EP.
Gost nedavno održanog prvog foruma „Srbija i EU“ kaže da njegova grupa socijaldemokrata u EP podržava dodeljivanje statusa kandidata bez dodatnih uslova, poput zahteva da se ukinu paralelne institucije na severu Kosova, ali upozorava da ne treba očekivati i datum, jer „niko ne bi trebalo da potceni ogromne probleme sa kojima se sada suočava EU“, kao što „niko ne bi trebalo da potceni ogroman napredak koji je postigla Srbija“.
- Evropska komisija i većina parlamenata zemalja EU na putu su da utvrde da li je Srbija ispunila neophodne uslove da zemlja dobije status kandidata i u oktobru ćemo imati izveštaj o napretku. Prema mom mišljenju, status kandidata će biti dodeljen. Dodatni uslovi doći će naknadno.

Šta je sa datumom?
- Prvo će doći kandidatski status, a zatim moramo da preciziramo datum. Treba ići korak po korak. Veoma je važno da Srbija dobije status kandidata jer u trenutku kada dopuštamo ulazak Hrvatskoj, moramo nagraditi posvećenost Srbije. Biće veoma težak put pred nama, ali osnovno je da želimo Srbiju u EU.
Zvaničnici u Beogradu kažu da kandidatski status ne znači ništa bez datuma?
- Predsednik Tadić i Vlada su uradili ogroman posao poslednjih godina. Razumem da su nestrpljivi da što je pre moguće dobiju status i datum. Ako bismo prihvatili da dobijanje statusa ne znači ništa, moram da postavim pitanje: A šta imate sada? Ni status, ni datum. Zato, hajde da počnemo prvo sa statusom i ne pravimo nekoliko koraka istovremeno. Prvo treba ubediti članice EU da Srbiji daju status, a one imaju toliko svojih problema, tako da je i davanje statusa kandidata veliki korak napred.
Iz izjava nemačke kancelarke Angele Merkel stekli smo utisak da je za status kandidata potrebno da Srbija ukine paralelne institucije na severu Kosova?
- Pažljivo sam pratio ono što je rekla i razgovarao sam sa ljudima koji su učestvovali na sastancima sa njom i moj utisak je drugačiji, ona je dala jasan signal da želi da Srbija bude član EU. Ona nije govorila o uslovu ukidanja paralelnih institucija, to je interpretacija onih koji su je slušali. Pripadam stranci koja je njena opozicija i ne moram da je branim, ali u ovom slučaju imam potrebu da to uradim kao član Evropskog parlamenta. Zato moram da citiram njene reči da će Nemačka učiniti sve što je potrebno da osigura da Srbija postane član EU.
Niko iz EU od Beograda u ovom trenutku ne traži priznavanje Kosova, ali zvaničnici EU ističu da ne žele da prime Srbiju dok ne reši te probleme. Da li je to zahtev da se prizna Kosovo.
- Odnosi između Prištine i Beograda veoma su osetljivi i stalno sa sobom nose rizik od izbijanja nasilja. Pitanje je poštenja reći da zemlja koja želi u EU mora doprineti rešenju svih problema. Tu dolazimo do pitanja o međusobnom priznavanju i kad budemo na tom nivou, bićemo na startnoj poziciji. Iskustvo Drugog svetskog rata pokazuje da izgradnja novih država nakon ratova uvek vodi ka pitanju zaštite prava manjina. Moguće je naći rešenje, a prvi korak je razgovor. Posle svega što se događalo, otvaranje dijaloga je ogroman napredak.

Može li podela Kosova biti deo rešenja?
- To je teško pitanje. Smatram da bi o tome trebalo razgovarati. Ako je to rešenje koje prihvataju obe strane, onda bi se o tome moglo razgovarati kao o rešenju problema. Kosovo nije samo problem Srbije već i EU, jer nisu sve države priznale Kosovo.