Vesti
Društvo i ekonomija
Policija prošle godine kasno hapsila huligane
13.09.2011. 20:00
Izvor: Blic
Policija prošle godine kasno hapsila huligane
Sa hapšenjem huligana koji su prošle godine uoči Parade ponosa pretili da će praviti nerede na beogradskim ulicama, zakasnilo se, tvrde sagovornici “Blica”. Zbog toga iz Organizacionog odbora Parade ponosa poručuju da policija treba da saopšti imena pojedinaca ili grupa za koje sumnja da će 2. oktobra izazvati nerede i da ih pozove na preventivne informativne razgovore, kao što to čini pred svaki rizičniji skup.
- Bilo kakvo pripremanje za izvršenje krivičnog dela je znak za policiju da može i da treba da deluje protiv takvih grupa. Prošle godine smo imali hapšenja članova ekstremne desničarske grupe “1389“, ali se sa tom akcijom policije zakasnilo - kaže za “Blic“ Milan Antonijević, predsednik Komiteta pravnika za ljudska prava, i dodaje da policija zna ko i ove godine može da izaziva nerede, jer su u pitanju uglavnom iste osobe.
On dodaje da pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova sigurno imaju operativna saznanja o kojim pojedincima i grupama je reč, te da imaju pravo da reaguju i privedu ih na preventivni razgovor.
Kako navodi sagovornik “Blica” iz policije, u nekoliko slučajeva kada su u Beogradu održavani visokorizični skupovi, na kojima se očekivalo izbijanje incidenata, privođene su vođe ekstremnih grupa kao i njihovi najbliži saradnici. Oni su nekoliko sati zadržavani u policiji na informativnom razgovoru i potom puštani, uglavnom uz krivičnu prijavu.
Pred prošlogodišnju Paradu ponosa ministar policije Ivica Dačić izjavio je da će svi koji prete biti procesuirani. Na dan parade uhapšen je Mladen Obradović, vođa ekstremističke organizacije “Obraz”, i nešto više od 200 izgrednika. Dačić je poslednjih nedelja u više navrata istakao da postoje bezbednosni rizici za održavanje parade.
Goran Miletić iz Organizacionog odbora ovogodišnje Parade ponosa kaže da, ako zaista postoje bezbedonosni rizici, onda policija treba da saopšti da li su u pitanju ekstremističke grupe, fudbalski huligani ili neko treći.
- Policija ima tri nedelje da saopšti ko može da pravi nerede na dan održavanja parade. Posle hapšenja Ratka Mladića u maju ove godine, saopšteno je iz MUP-a da su nasilnici koji su tada napadali policiju isti oni koji su to činili tokom Parade ponosa 2010. Tada se pribeglo „preventivnim privođenjima“, pa i sada treba isto da urade - kaže Miletić.
U MUP-u navode da je za privođenje neophodno da neko izrekne pretnju ili da policija ima saznanja i dokaze da ta osoba planira ili poziva na nasilje.
- Dešavalo se da, na primer, na društvenim mrežama, poput Fejsbuka ili Tvitera, osvanu preteće poruke, pa smo o tome obaveštavali tužilaštvo i na osnovu zahteva za prikupljanje potrebnih obaveštenja obavljali razgovare sa tim osobama - kažu za “Blic” u MUP-u.
U policiji navode da u slučaju da poseduju saznanja da se planira i poziva na nasilje nad gej populacijom o tome obaveštavaju tužilaštvo.
- Po njihovom nalogu obavljamo razgovore i dostavlja izveštaj. Na tužilaštvu je odluka da li u tome ima elemenata krivičnog ili prekršajnog dela i kako će dalje postupati - kažu u MUP-u.

GSA: Otkriti ko preti
Gej strejt alijansa (GSA) upozorila je na javne pretnje učesnicima Parade ponosa i zatražila od državnih organa da hitno pronađu i kazne počinioce. GSA podseća da se pretnje, uoči Parade ponosa, ponavljaju tri poslednje godine i da ih nadležne institucije uporno ignorišu i ne preduzimaju nikakve korake na njihovom rasvetljavanju. Alijansa je pozvala nadležne institucije da se ozbiljno posvete prevenciji i sankcionisanju nasilja i da, posebno u periodu pred Paradu ponosa i na dan njenog održavanja, učine sve što je u njihovoj moći da se ne ponovi nasilje kakvo se dogodilo prošle godine. GSA je zatražila da nadležni državni organi “neodložno i efikasno krenu u sistemsku borbu protiv nasilja čija su meta LGBT osobe, druge manjinske grupe, ali i svi drugi građani u našem društvu”.