Vesti
Društvo i ekonomija
EPS hoće ulagača, neće kupca
14.08.2006. 17:00
Izvor: Dnevnik
U Elektroprivredi Srbije se, za sada, ne razmišlja o privatizaciji, već o pronalaženju strateških partnera i to prvenstveno za završetak izgradnje „Kolubare B“ i modernizaciju postrojenja „Panonskih elektrana“, saznaje „Dnevnik“. U ovaj kompaniji, ali i Ministarstvu rudarstva i energetike još jednom potvrđuju da cepanja, prodaje na delove ili rasprodaje neće biti! Radi se polako, osmišljeno, uz sagledavanje tuđih iskustava, primereno evropskim standardima.

Ministar rudarstva i energetike Radomir Naumov naglasio je da je privatizacija u elektroprivredi poželjna, ali kroz izgradnju novih elektroenergetskih objekata i uvažavanje svih specifičnosti koje naš elektroenergetski sistem ima. On je napomenuo da kod nas postoje ekonomisti koji zastupaju stav da će napretka biti samo ako EPS pređe u privatne ruke. Naveo je i primer da se u nekim zemljama već dešavalo da državni monopol u ovoj oblasti bude zamenjen preuzimanjem druge države ili privatnim monopolom, što se nije pokazalo dobrim, a da su, nasuprot tome, «najbolji elektroenergetski sistemi Evrope upravo oni koji funkcionišu kao jedinstvene celine.

- Elektroprivreda Srbije nastavlja sa reformama, primenjujući sve preporuke i direktive Evropske unije, izjavio je nedavno generalni direktor EPS-a Vladimir Đorđević. - I od komesara za energetiku i transport Evropske komisije Andreasa Piebalgsa dobili smo uveravanje da Evropska unija Srbiji ne nameće modele organizovanja energetskog sektora, niti ima zahteve za njegovu ubrzanu privatizaciju. Piebalgs je naglasio da svaka zemlja ima pravo na svoj put, ali reforme moraju da budu u skladu sa direktivama EU. Odgovorno tvrdim da EPS ide tim putem i to čini ubrzano, ali pametno, kako neki ishitren potez kao što je podela EPS na proizvodnju i distribuciju, ne bi doveo do velikih problema u snabdevanju električnom energijom. Na to nas obavezuje i Zakon o energetici u kome jasno piše da su proizvodnja i distribucije jedna celina. Prodaja najboljih hidro ili termo elektrana bila bi katastrofa, a prodaja samo najboljih distribucija greška koja nas skupo može koštati. Razvoj i privatizacija sistema, u pravo vreme i uz pravu cenu, je naš izbor na koji imamo pravo. To ne znači zaustavljanje stranih investicija, kako neki kažu.

U medijima su se često mogli čuti različiti komentari i predlozi kako bi u Srbiji trebao da se rekonstruiše i privatizuje energetski sektor. Bilo je zagovornika stare ideje podele EPS-a na distribucije i proizvodni deo, zatim predloga da se elektroditribucije i hidroelektrane izdvoje i ponude na tržištu, ali i da se EPS podeli na tri preduzeća ( u jednom bi bili Termoelektrana „Nikola Tesla“ i Rudarski basen Kolubara, drugo preduzeće bi činili Termoelektrana „Kostolac“ i Kopovi Kostolac, a treće hidroelektrane i distribucije, kao najprofitabilniji deo )... Međutim, donedavno jasno izraženi pritisci i najave usitnjavanja i prodaje EPS-a, kao da su splasnuli.

Nije zgoreg pomenuti da je ratifikacijom Ugovora o energetskoj zajednici u srpskom parlamentu EPS postao jedina kompanija u Srbiji koja je i zvanično deo Evrope. Prema oceni, kako evropskih, a i domaćih energetskih stručnjaka, EPS je zahvaljujući reorganizaciji i sporvedenim promenama - primljena u evropsko društvo. Sada, uz pomoć države, javno, kao vertikalno integrisana kompanija - traži staretške partnere i investitore, a ne kupce!