Vesti
Politika
Objavljeni rezultati tajnog glasanja za nacionalne TV15.08.2006. 16:00
Izvor: Danas
RRA objavila "pravno mišljenje" kao odgovor na analizu OEBS
Beograd - Republička radiodifuzna agencija prvi put je objavila kako je izgledalo glasanje za dodelu pet TV dozvola za emitovanje na nacionalnom nivou, koje je najviše osporavano u javnosti."Savet RRA je odlučio da glasa tajno... Svaki član Saveta RRA imao je mogućnost da za izdavanje pet dozvola za emitovanje TV programa za teritoriju Republike Srbije glasa između 12 učesnika javnog konkursa. Glasalo je ukupno osam članova Saveta RRA i rezultat glasanja je sledeći: od 12 učesnika javnog konkursa njih četiri su dobila po osam glasova, jedan učesnik je dobio sedam glasova, jedan učesnik je dobio samo jedan glas, dok preostalih šest učesnika nije dobilo nijedan glas. Za četiri učesnika javnog konkursa postignuta je apsolutna jednoglasnost i to jednoglasnost prilikom tajnog glasanja. Može li biti veće demokratičnosti u izdavanju dozvola od tajnog glasanja?", navodi se u "pravnom mišljenju konsultanta RRA pravnika Čedomira Golubovića".
Reč je o tekstu dužine 23 strane, objavljenom na Internet sajtu RRA (www.rra.org.yu) u kojem Golubović odgovara na analizu Karola Jakuboviča, urađenu za Misiju OEBS u Srbiji. Jakubovič je zaključio da je postupak izdavanja RTV dozvola koji je sprovela RRA bio proizvoljan i opterećen namernim zanemarivanjem zakona, te protivan evropskim standardima.
Čedomir Golubović osporava zaključke konsultanta OEBS, tvrdeći da je pet dana za njihovu izradu (od 17. do 21. maja) prekratak rok, da nisu utemeljene na dokazima, ali i da Jakubovič preuzima ulogu srpskih sudova i parlamenta.
"Nekim nezavisnim i objektivnim pravnim analitičarima i konsultantima potrebno je i po nekoliko decenija života i rada da prodru u suštinu pravnog sistema jedne zemlje, a konsultantu dr Jakuboviču bilo je za to potrebno samo - pet dana... Međutim, ako je Savet RRA i pogrešio u odlučivanju, posle odluke suda promeniće odluku. Greške su moguće i to treba priznati. Najvažnije je, ipak, da te odluke neće doneti sud, nego opet Savet RRA. Ništa tu neće biti čudno ni neobično. Neobično je samo što neko ko nije sud unapred zna šta će reći sud. Suđenje bez suda je najgore suđenje".
Golubović smatra da je Jakubovičeva samoanaliza privatno mišljenje pojedinca i da "obavezujuće mišljenje" o radu RRA mogu dati samo Vrhovni i Ustavni sud Srbije. Ipak, konsultant RRA smatra da je "dobra namera" OEBS da pruži pravno mišljenje odlukama ovog srpskog medijskog tela trebalo da bude sprovedena tako što bi se o tome izjasnili i sami predstavnici RRA. "Međutim, ovaj konsultant smatra da bi i sama Misija OEBS, pa i Savet RRA, pa na kraju krajeva i sama Republika Srbija, imali mnogo više koristi da je pravno mišljenje, umesto od jednog konsultanta koga je sama Misija izabrala, pa i izradu analize o tako delikatnoj, osetljivoj i značajnoj oblasti kao što je dodela nacionalnih frekvencija za emitovanje TV programa - zatražila od pravnih eksperata u kojima bi bili zajednički predstavnici obe zainteresovane strane - Misije OEBS i RRA. Za pravno mišljenje jedne takve ekspertske grupe nikada se ne bi moglo reći da je pristrasno ili jednostrano", preporučuje Čedomir Golubović.
Golubović i Jakubovič
Čedomir R. Golubović je, kako se navodi u zvaničnoj biografiji, advokat iz Beograda koji je objavio više komentara zakona i autor je brojnih naučnih i stručnih radova i publikacija. Više od tri decenije radio je u novinskim i izdavačkim kućama. Radio je kao novinar i urednik omladinskog lista Mladost, a bio je i glavni i odgovorni urednik stručnih časopisa i publikacija kao što su: Savremena praksa, Savremena škola, Sudska i upravna praksa... Dr Karol Jakubovič je direktor Sektora za strategiju i analizu Nacionalnog radiodifuznog saveta Poljske. On je i predsedavajući Koordinacione komisije za medije i nove komunikacione usluge Saveta Evrope, a u periodu 2001-2002. bio je, kao stručnjak Saveta Evrope, u svojstvu savetnika pri pripremi Nacrta zakona o radiodifuziji u Srbiji.
Ko su bili kandidati
Savet RRA je odluku o nacionalnim TV dozvolama doneo na sednici 19. aprila, a dozvole su dobili Pink, B92, Foks, Avala i Košava/Hepi za jednu mrežu. Javni razgovor obavljen je s predstavnicima još sedam stanica - RTL, TV 5, Sigma, Pro, BK, MTS i ATV - tako da nije jasno čija je još prijava od pobrojanih sedam odbačena u startu, te se glasalo o ukupno 12 kandidata. S predstavnicima TV Politika nije objavljen javni razgovor jer je prijava bila "neblagovremena".
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…
- 17/10 Orlić uručio Vučiću Zlatnu medalju za zasluge…
- 15/10 Sindikat Kontrole letenja SMATSA: Naši zahtevi…
- 14/10 Sastanak ministara odbrane Srbije i Slovačke
- 11/10 Vesić:Novi Zakon o izgradnji omogućiće rešavanje…
- 10/10 Završeno glasanje: Vlast odbila da usvoji…
- 07/10 Vučević: Potpisan memorandum za gradnju zajedničkog…
- 06/10 Ana Brnabić: Litijum važna tema, predlog…
- 05/10 Čadež: Sporazum sa UAE plod dobrih odnosa…
- 04/10 „Otkazao bih sve sastanke da su me zvali…
- 02/10 Opozicija nije za trajnu zabranu istraživanja…
- 01/10 Vučić se u Ženevi sastao sa državnim sekretarom…
- 30/09 Skupština Srbije izglasala rebalans budžeta…
- 28/09 „Stop kopanju litijuma“: Završena jednočasovna…
- 27/09 Vučić iz Njujorka
- 26/09 Mali: U rebalansu veća izdvajanja za nauku
- 25/09 Žiofre: Civilno društvo, mediji i vladavina…
- 24/09 U Njujorku počinje generalna debata u GS…
- 23/09 Dodik: Izuzetno značajno obraćanje predsednika…
- 22/09 Đurić uoči početka Samita o budućnosti: Srbija…
- 20/09 Vučić: Ministri na Vladi podržali predlog…