Vesti
Društvo i ekonomija
Studenti stigli ispred Ministarstva
20.10.2011. 20:00
Izvor: B92
Studenti stigli ispred Ministarstva
Beograd -- Oko 1.000 studenata BU okupilo se ispred Ministarstva prosvete i nauke u Nemanjinoj ulici, gde će predati svoje zahteve.
U Ministarstvu treba da razgovaraju s pomoćnikom ministra Slobodanom Jaukovićem.
Zbog protesta je za saobraćaj oko 14 časova zatvoren Trg Slavija i deo Nemanjine ulice u kojoj je Ministarstvo.
U protestnoj koloni studenata, koje podržava Studentska konferencija univerziteta Srbije, istaknuti su transparenti "Mi studiramo, vi profitirate" i "48 bodova jednako je budžet".
Studenti pevaju pesmu sa referenom: "Studentska je tuga pregolema, dadoh uslov, a budžeta nema".
Na Platou ispred Filozofskog fakulteta u 12h okupili se nekoliko stotina studenata. Oni traže rešavanje problema metodologije upisa i visina naknada za upis.
Studentima, koji su nešto ranije krenuli sa platoa Filoškog fakulteta, pridružile su se kolege sa Fakulteta političkih nauka, Fakulteta organizacionih nauka i Više elektrotehničke škole.
Oni su najavili da će Jankoviću predati svoje zahteve, a potom se uputiti do zgrade Vlade Srbije, gde će izraziti nezadovoljstvo zbog problema oko metodologije upisa i visina naknada za upis.
Studenti Filološkog, Filozofskog, Geografskog, Arhitektonskog, Fakulteta bezbednosti, Fakulteta za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju su u šetnju krenuli sa Platoa u Vasinoj ulici.
Studenti, koji već nekolliko dana protestuju, traže odobravanje apsolventskih rokova, oslobadjanje plaćanja školarine za studente koji su sakupili najmanje 48 bodova a nisu na budžetu, kao i izradu strategije za promenu načina finansiranja visokog obrazovanja.
Studenti zvižde, uzvikuju "Lopovi Lopovi" i nose transparente na kojima piše "Imate li sitno 200.000 dinara".
Član Štrajkačkog odbora Miloš Kuvekalović, student FDU, rekao je Tanjugu da očekuje da se ispred Ministarstva prosvete okupi veći broj studenta više beogradskih fakulteta.
On je kazao da grad Beograd duguje pomoć za 530 studenta koji su prošle godine štrajkovali glađu zbog visokih školarina.
Član Štrajkačkog odbora Miloš Kuvekalović, student FDU, rekao je Tanjugu da očekuje da se ispred Ministarstva prosvete okupi veći broj studenta više beogradskih fakulteta.
On je podsetio da grad Beograd duguje pomoć za 530 studenta koji su prošle godine štrajkovali glađu zbog visokih školarina.

Protest i u Nišu
Za danas su inače najavljeni studentski protesti ne samo u Beogradu, nego i u Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu.
U Novom Sadu nije bilo protesta, jer su tamošnji studenti odlučili najpre da počnu s potpisivanjem peticije.
U Nišu je više od hiljadu studenata protestovalo u centru grada zahtevajući bolje uslove studiranja, solidarišući se na taj način sa kolegama iz drugih univerzitetskih centara koji svi zajedno zahtevaju hitne pregovore sa nadležnim ministarstvom. Niški studenti aplauzom su podržali kolege iz Kosovske Mitrovice koji, kako su rekli, "na barikadama brane svoje domove i svoj opstanak".
Niški studenti izneli su zahteve koji su objedinjeni sa zahtevima studenata drugih univerzitetskih centara i tiču se regulisanja apsolventskih rokova, prava apsolvenata na smeštaj i ishranu, smanjenje školarina.
Posebno su istakli problem, kako su naveli, neusaglasenosti Zakona o osnovama vaspitanja i obrazovanja koji predviđa da studenti koji se školuju za nastavnička zanimanja moraju da završe master studije, što je prema njima neodrživo.
Studenti su nosili transparente na kojima je pisalo: "Diploma jednako novac", "Prosimo za školarinu", "Dok mi studiramo, oni profitiraju", "Šta mi plaćamo - maglu", "Prodajem bubreg za školarinu".
Studenti su zahtevali da se cena diploma smanji i napomenuli da je njihova cena na niškim fakultetima viša u odnosu na beogradske.

Blokiran i Filozofski
Nakon nekoliko dana blokade Filološkog fakulteta u Beogradu studentski Plenum je blokirao i Filozofski fakultet.
Studenti Filozofskog fakulteta, međutim, neće blokirati šaltere kako bi kolege koje treba da upišu godinu to nesmetano učinile.
Zahtevi studenata odnose se na smanjenje školarina na iznos od tri minimalne mesečne plate u Srbiji, da uslov za upis godine o trošku budžeta bude 48 bodova, da se ukine rangiranje i ponovo uspostavi i reguliše apsolventski staž.
Pojedini studenti Filozofskog fakulteta su u znak protesta od 17. oktobra provodili i noći na tom fakultetu.
Ranije juče na Filološkom fakultetu održana je konferencija za novinare na kojoj je dekan fakulteta Aleksandra Vraneš saopštila da je fakultet pozitivno odgovorio na sve zahteve studenata i da se nastava u otežanim okolnostima ipak održava.
Studenti koji protestuju navode da nisu dobili nikakav pismeni odgovor o tome da li su prihvaćeni njihovi zahtevi.
Vraneš je na konferenciji za novinare rekla da se nastava održava uz buku, pretnje i neprijatnosti. Studenti i nastavnici isteruju se iz učionica i kabineta, pošto je malobrojna grupa studenata na tom fakultetu pre tri dana proglasila blokadu nastave, navela je ona.
Blokada je proglašena iznošenjem klupa ispred učionica, po hodnicima, izlaganjem parola, puštanjem glasne muzike u vreme nastave i uznemiravanjem studenata, nastavnika i svih zaposlenih ometanjem javnog reda i mira, navela je Vranešova.

Blokada nije rešenje
Blokada rada na Filološkom fakultetu nije adekvatan način za ostvarivanje zahteva studenata i odbranu legitimnih studentskih zahteva i interesa, saopštio je Studentski parlament Univerziteta u Beogradu.
"Izražavamo sumnju u opravdanost potrebe za blokadom fakulteta, posebno uzimajući u obzir činjenicu da u onemogućavanju studenata i profesora Filološkog fakulteta u obavljanju redovnih nastavnih aktivnosti učestvuje veći broj studenata drugih fakulteta i Univerziteta", navedeno je u saopštenju Studentskog parlamenta.
Na vanrednoj sednici Studentskog parlamenta, koja je održana juče, podržano je nekoliko zahteva predstavnika Fakulteta političkih nauka, Fakulteta organizacionih nauka, Geografskog fakulteta, Fakulteta bezbednosti, Poljoprivrednog fakulteta, Matematičkog fakulteta, Veterinarskog fakulteta, Fakulteta za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju i ostalih fakulteta Univerziteta u Beogradu, navedeno je u saopštenju.
Studentski parlament podržao je zahteve za oslobađanje obaveze plaćanja školarine za sve studente koji su u protekloj školskoj godini ostvarili najmanje 48 ESPB i omogućavanje studentima, koji su u produženoj godini (u petoj godini studija), da polažu ispite u apsolventskim rokovima koji se odnose na studente koji studiraju po Zakonu o Univerzitetu iz 2002. godine.