Vesti
Politika
Goati: Više se priča o korupciji nego što se radi25.10.2011. 20:00
Izvor: Blic
Beograd - Predsednik Transparentnosti Srbija Vladimir Goati ocenio je danas da borba protiv korupcije u Srbiji i dalje stagnira, da se o tome više priča nego što se radi a da "impozantno koncipirani" vladin sektor koji se bavi tom problematikom "i dalje tapka u mestu".
Na konferenciji za novinare, Goati je rekao da se u Srbiji nikada više nije pričalo o korupciji a da su rezultati veoma slabi, odnosno da se društvo u tom smislu jako malo menja. Goati je rekao da policija izuzetno efikasno hapsi osumnjičene za korupciju ali da to nije dovoljno jer se, zbog problema u pravosudju, te afere veoma sporo i veoma retko rasvetljavaju.
Prema njegovoj oceni, nije potrebno neprestano donositi i usvajati nove zakone i strategije za borbu protiv korupcije već primenjivati postojeće a, pre svega, potrebno je da ljudi u institucijama počnu efikasno da deluju.
- Impozantno koncipirani vladin sektor za borbu protiv korupcije tapka u mestu i tu nema vanrednih proboja - rekao je Goati i dodao da je potrebno da se država koncentriše na borbu protiv visoke korupcije.
Govoreći o stanju u pravosuđu, on je ocenio da je pravosudni sistem slab i kao primer naveo činjenicu da je komisija koja razmatra žalbe neizabranih sudija usvojila čak 27,7 odsto žalbi.
- Tu se radi o sudijama koje su sudile drugim sudijama. Možete da mislite kako sudije sude tek nama, običnim smrtnicima. Procenat grešaka je teško prihvatljiv i zabrinjavajuć - rekao je on.
Goati je ponovio da će problem korupcije biti najteži problem koji će Srbija morati da reši na putu ka Evropskoj uniji, naročito zbog toga što njegovo rešavanje zahteva upornu, dugotrajnu i sistemsku borbu.
Programski direktor Transparentnosti Nemanja Nenadić ponovio je da je Zakon o finansiranju političkih aktivnosti prekasno donet da bi ove godine partije mogle da budu podvrgnute efikasnoj kontroli poslovanja.
On je dodao da, osim toga, izazovi primene tog zakona, veoma bitnog za borbu protiv korupcije u politici, mogu da budu i prikrivene zloupotrebe javnih resursa ali i to što zakonodavac nije obratio pažnju na regulisanje prava i obaveza drugih učesnika političkog života, koji ne moraju obavezno biti registrovani kao partije.
Administrator projekata u Transparentnosti Bojana Medenica podsetila je na sve delove izveštaja Evropske komisije (EK) o Srbiji koji se bave pitanjem korupcije i ocenila da taj problem, u ovom trenutku, neće biti prepreka za dobijanje statusa kandidata ali da će EK ubuduće mnogo bliže pratiti stanje u toj oblasti.
Ostale vestiArhiva
- 09/01 Marta Kos razgovarala sa Tanjom Miščević:…
- 26/12 Sanjajte velike snove, čestitam vam na izvrsnosti:…
- 25/12 Odbornici Skupštine Beograda usvojili budžet…
- 23/12 Hil: Nema najava da će biti uvedene sankcije…
- 19/12 Građevinski fakultet: Nedostaje ključna dokumentacija…
- 17/12 Rekonstrukcija vlade na proleće Vučić: "Za…
- 12/12 Vučić mladima: Za kupovinu stana od 75.000…
- 09/12 Vučić: 2024. godina najbolja godina za Srbiju…
- 07/12 Tužilaštvo predložilo pritvor vozaču koji…
- 03/12 Vučić: U februaru se očekuje poseta Kaje…
- 29/11 Ana Brnabić izbrojala sve učesnike protesta…
- 27/11 Vujović: Usvojeni zakoni o zaštiti životne…
- 25/11 Skupština završila raspravu o budžetu, opozicija…
- 21/11 VJT: Zadržano još jedno lice povodom obrušavanja…
- 19/11 Ana Brnabić: Zakazaću sednicu o predlogu…
- 18/11 Predsednik Kazahstana Tokajev stigao u Beograd,…
- 17/11 Rektor Beogradskog univerziteta uputio otvoreno…
- 15/11 Emanuele Žiofre: Godina pred nama je ključna,…
- 10/11 Grbović (PSG): Krivična i politička odgovornost…
- 10/11 Projekcije: Tramp dobio i Arizonu, osvojio…
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…