Vesti
Društvo i ekonomija
Usaglašen dugoročan ugovor za gas za Rusijom
21.12.2011. 20:00
Izvor: Mondo
Usaglašen dugoročan ugovor za gas za Rusijom
Generalni direktor "Srbijagasa" Dušan Bajatović izjavio je danas da je usaglašen dugoročan ugovor sa Rusijom o nabavci jeftinijeg gasa za Srbiju, koji bi važio 10 godina.
On međutim nije želeo da kaže za koliko će biti niža cena gasa koji Srbija nabavlja iz Rusije, pošto pregovori o tome još traju.
To znači da će Srbija kao država smanjiti troškove uvoza gasa, "a da li će se to i na koji način odraziti na cenu gasa koju plaćaju građani, zavisiće od kretanja cena gasa na tržištu" koja je sada oko 525 dolara za 1.000 kubika, rekao je Bajatović novinarima u Pančevu i podsetio da cena gasa zavisi od kretanja cena nafte na svetskom tržištu.
"Ukoliko cena nafte bude padala, a to nije realno očekivati u toku sledeće godine, tek onda bi mogli da razmatramo pojeftinejnje gasa," rekao je Bajatović i dodao da potrošači i sada plaćaju oko 20 odsto nižu cenu gasa u odnosu na realnu cenu.
Dogovoreno je da se, u okviru dugoročnog ugovora koji će važiti od 2012, Srbiji isporučuje pet milijardi metara kubnih gasa godišnje, rekao je Bajatović i podsetio da Srbija sada uzvozi oko dve milijarde kubika gasa godišnje.
On je kazao da će novi ugovor biti fleksibilniji od sadašnjeg, da će Srbija imati obavezu da povlači 85 odsto a ne 100 odsto dogovorenih količina gasa i da ni ubuduće neće plaćati penale na nepovučene količine tog energenta.
Ugovor će važiti 10 godina uz mogućnost da svake dve godine ponovo bude razmatran njegov komercijalni aspekt, istakao je Bajatović.
Dugoročan sporazum između Srbije i Rusije koji treba da bude ratifikovan u Skupštini Srbije je osnova za zaključenje komercijalnog ugovora o isporukama gasa za Srbiju, kazao je Bjatović i dodao da će za prvi kvartal 2012. godine biti aneksiran sadašnji ugovor o isporukama gasa dok novi međudržavni sporazum između Srbije i Rusije ne bude usvojen u Skupštini.
Sa postojećim potrošačima i potrebama industrije u Srbiji nije moguće iskoristiti svih pet milijardi kubika gasa, ali zato planiramo niz razgovora sa ruskim partnerima o ulaganju ruskog privatnog kapitala u hemijsko-procesnu industriju u Srbiji i izgradnju gasnih centrala u partnerstvu Srbijagasa i Gasproma, najavio je Bajatović.
On je ukazao da su realno moguće ruske investicije u energetiku Srbije od oko pet milijardi evra u narednih tri do pet godina, istakavši da bi te investicije uključile i izgradnju gasnih elektrana i gasovoda "Južni tok" kroz Srbiju.