Vesti
Društvo i ekonomija
Trgovci ne žure sa pojeftinjenjima
04.01.2012. 20:00
Izvor: S Media
Trgovci ne žure sa pojeftinjenjima
Uredba o ograničenju marži stupila je na snagu, ali se još ne primenjuje u srpskim trgovinama. Već prvog dana ove godine prodavci su morali da sprovedu odluku Vlade.
Hitri kada treba povećati cene i spremni da na sto načina opravdaju svako poskupljenje. Sada se, međutim, trgovci ne žure da smanje svoje marže na osnovne namirnice, mada je već prvog dana ove, 2012. godine, stupila na snagu uredba kojom se ograničava zarada trgovaca pri prodaji osnovnih životnih namirnica. U utorak, naime, nije došlo do promene cena mleka, brašna, šećera, zejtina, svežeg svinjskog, junećeg i pilećeg mesa ograničene na maksimalnih deset odsto, iako bi cene ove robe, prema nekim računicama, trebale da budu niže i za 15 odsto, s obzirom na to da su prosečne marže na hranu oko 25 odsto.
U radnjama velikih prehrambenih snabdevača Srbije u utorak se, tako, kilogram šećera i dalje prodavao po ceni od 94 do 100 dinara, dok je u malim dućanima koštao i 110 dinara. Uz smanjenje marže, kilogram šećera bi trebao da košta oko 88 dinara. Ni cena brašna nije pala. Kilogram je od 50 do 62 dinara.
"Pitala sam mesara da li je cena svinjskog buta bez kostiju od 419 dinara sada stalna, a on mi je odgovorio da je to akcijska cena koja će potrajati do Božića", rekla je u utorak Marija S. u supermarketu jedne velike trgovinske kuće. "Ništa nije pojeftinilo, juneći but je, na primer, i dalje 600 dinara. Teško je naterati trgovce da se odreknu dela kolača."
Litar zejtina u utorak se prodavao od 122 do 145 dinara, iako bi maksimalno trebalo da košta 120 dinara. Za dugotrajno mleko i dalje je neophodno izdvojiti od 84 do 92 dinara, a za jogurt od 85 do 99 dinara.
Eksperti se, inače, slažu da je u pitanju mera privremenog karaktera, a da je za rešavanje tog problema na duge staze neophodan dolazak novih trgovinskih lanaca u Srbiju i uspostavljanje pravednog tržišta na kome će delovati konkurencija i zakon ponude i tražnje.