Vesti
Politika
Čeku: Kosovo će imati vojsku
18.08.2006. 15:30
Izvor: B92
Priština -- Kosovski premijer Agim Čeku rekao je da će Kosovo imati svoju vojsku, koja će nastati iz Kosovskog zaštitinog korpusa.
Čeku je to rekao posle izjave šefa nemačke Kancelarije u Prištini Eugena Vololfarta da formiranje vojske Kosova neće biti medju prioritetima medjunarodne zajednice. Vololfart je rekao da Berlin ne podržava formiranje kosovske vojske.

A od 1. septembra na mesto glavnog komandanta Kfora dolazi nemački general-major Roland Kater. Za njega važi da je dobar poznavalac čitavog regiona i posebno Kosova, a on se nada da će, kada bude odlazio sa te funkcije, njegov konačni status biti utvrđen.

Po objavljivanju odluke da će na funkciji komandanta naslediti Italijana Đuzepea Valota, 57-godišnji general je izjavio da će za njega povratak na Kosovo biti kao ponovni dolazak kući. Kater, koji je rođen u Hanoveru, već je jednom služio na Kosovu, 1999-2000. godine, kada je kao brigadni general bio komandant multinacionalne brigade Jug, nemačkog sektora Kfora sa sedištem u Prizrenu.

I ranije je, kao profesionalni vojnik i komandant 13. oklopne pešadijske divizije u Lajpcigu, gde se većina nemačkih vojnika priprema za odlazak u misije u inostranstvu, često posećivao Kosovo i region Balkana. "Za mene, to je kao da se vraćam kući", kazao je Kater za Dojče vele, pokazujuhi na sliku na zidu svoje kancelarije na kojoj je srednjevekovni most u centru Prizrena, sa džamijama na brdu u pozadini.

"Boravak na Kosovu je na mene imao snažan uticaj", kazao je on i objasnio: "To je bio moj drugi angažman u inostranstvu posle Bosne i Hercegovine, gde sam služio od 1996. Bio sam komandant južne multinacionalne brigade i nikada ranije nisam video toliku bedu i patnju. Ali, video sam i kako se može pomoći drugima, sa skromnim sredstvima."

Od 1. septembra, Katerov zadatak biće da spreči svako nasilje poput onog koje je izbilo u martu 2004, kada je ubijeno 20 ljudi, zapaljeno 30-ak srpskih manastira i crkava, uništeno na stotine kuća, a hiljade kosovskih Srba primorane da napuste svoje domove.

Njegovu misiju dodatno otežava činjenica da su u Beču u toku pregovori kojima treba da bude odlučena budućnost Kosova, gde su stavovi Srba i Albanaca apsolutno suprotstavljeni.