Vesti
Politika
Sumnje o finansijskim malverzacijama
18.08.2006. 15:30
Izvor: Danas
Nakon pritvaranja Miloša Radenkovića i njegovih saradnika u užičkoj Raketi-MR
Užice - Istražni sudija Okružnog suda u Užicu Zoran Milinković potvrdio je Danasu da je Milošu Radenkoviću(56), biznismenu iz Kraljeva i većinskom vlasniku užičke Rakete-MR, odredio pritvor do trideset dana, zbog sumnje da je počinio krivično delo zloupotrebe službenog položaja. Iz istih razloga, pritvor u istom trajanju, odredio je i Bošku Dikoviću(51) iz Požege, bivšem direktoru Rakete-Putnički saobraćaj, Željku Šišiću (38) iz Užica, članu Upravnog odbora i Nadi Đurović (49) iz Užica, bivšem finansijskom rukovodiocu u ovom preduzeću.
Kako Danas nezvanično saznaje, Radenković se tereti da je fiktivno prikazivao da je ispunjavao obaveze iz ugovora o kupoprodaji Rakete sa Agencijom za privatizaciju. Inače, Radenković je pre skoro tri godine postao većinski vlasnik Rakete-putnički saobraćaj, a potom i ostalih radnih jedinica (Teretni saobraćaj, Remont i Promet) koje čine sistem Raketa MR. On se tereti da je umesto svojim sredstvima, kupio šest autobusa za užičku Raketu prihodima ovog preduzeća, a to prikazao kao svoju investiciju u iznosu od 40 miliona dinara.
Takođe, Radenković i troje rukovodilaca Rakete terete se da su neosnovano utrošili oko 20 miliona dinara Rakete-Putnički saobraćaj, tako što su novcem od prihoda ovog preduzeća plaćali obaveze firme Građevinar iz Kraljeva, čiji je vlasnik takođe Radenković. Zamenik okružnog tužioca trebalo bi da možda već danas podnese zahtev za sprovođenje istrage protiv njih četvoro.
Radenković je uz policijsku krivičnu prijavu priveden prekjuče u užički SUP, nakon čega je saslušan i određen mu je pritvor. Niko od Radenkovićevih saradnika u Kraljevu i Užicu nije želeo da za Danas komentariše detalje njegovog prekjučerašnjeg privođenja i saslušanja.
Kraljevački biznismen, pored užičke Rakete, vlasnik i nekoliko kraljevačkih firmi, poznat je kao donator SPC, a bio je proglašavan i za menadžera godine. Kupovina užičke Rakete pre nekoliko godina isticana je kao jedan od primera dobre privatizacije, da bi pre nekoliko meseci firma dostigla vrhunac finansijske krize. Radnici su za takvo stanje i ogromne gubitke, zaplenu autobusa zbog neizmirenih obaveza po lizingu, optuživali Radenkovića, pa su organizovali štrajkove i blokade saobraćajnica, zahtevajući isplate zaostalih plata i uplatu doprinosa, ali i konsolidaciju firme. Radenković je na proleće dolazio u Užice i pretrpeo oštre kritike radnika, a atmosfera je bila na ivici incidenta. Zbog stanja u preduzeću, poslovodstvo je obavestilo užičku opštinu da od 8. juna ove godine Raketa neće obavljati gradski javni prevoz, pa je lokalna samouprava pozvala ostale prevoznike da obavljaju tu delatnost. U međuvremenu, radnici su od Agencije za privatizaciju tražili poništenje kupoprodajnog ugovora sa Radenkovićem, a u jeku štrajka, dve sedmice je u pritvoru bio tadašnji direktor Putničkog saobraćaja Boško Diković, zbog sumnje da je sa računa ovog preduzeća na račun Raketa -Prometa nenamenski prebacio 375 miliona dinara, ali i da nije uplaćivao doprinose i poreze u iznosu od 132 miliona dinara.
S druge strane, Radenković je sa jednom nemačko-izraelskom firmom vodio pregovore o prodaji svog paketa većinskih akcija, ali oni nisu uspeli, navodno, zbog niske ponuđene cene. Radnici su tražili pomoć od nadležnih ministarstava i lokalne samouprave da se privatizacija poništi i prizivali stečaj. U međuvremenu preduzeće je izgubilo pravo da učestvuje na tenderu koji je opština raspisala za obavljanje javnog prevoza. Ipak, pre mesec dana na zboru radnika odlučili su da pokrenu autobuse, pa trenutno javni prevoz u gradu obavljaju Zlatan Rajzen, privatni prevoznik kome je opština dodelila to pravo, ali i Raketa, koja je to pravo, po tumačenju čelnika opštine, izgubila u junu ove godine. Sindikat i oko 700 zaposlenih i dalje zahtevaju poništenje privatizacije ovog preduzeća.