Vesti
Društvo i ekonomija
Poreznici češljaju firmu koja je opljačkala Srbiju19.01.2012. 12:00
Izvor: Blic

Poreska uprava treći dan radi na raščešljavanju slučaja firme “Kempten” koja za poreze i doprinose duguje 1,5 milijardi dinara iako ima relativno male prihode i pozitivno posluje. Kako saznajemo, ova firma koja je registrovana na Kipru, ima poslovne podružnice na više mesta u Srbiji, pa poreska centrala u Beogradu čeka podatke iz svojih filijala.
- Proveravamo koje tačno poreske obaveze nisu plaćane, da li je to PDV, porez na dobit, porez na dohodak ili akcize. Znaćemo i koliki je realan dug, a koliko je kamata. Analiziramo svaku poresku karticu dužnika - kaže izvor “Blica”.Ukoliko se utvrdi mogućnost naplate duga, Poreska uprava dužniku prvo šalje opomenu, a ukoliko se ne postupi po opomeni u roku od pet dana, ide se na rešenje o prinudnoj naplati. Račun “Kemptena” je u blokadi tri meseca, a poreski dug moguće je naplatiti samo ukoliko firma na računu ima sredstava.
Poreska uprava u tom slučaju ima mogućnost i oduzimanja nekretnina, ali pod uslovom da ih “Kempten” ima u Srbiji.
„Kempten“ je kupio firmu „Tabako“ od biznismena Mika Brašnjovića, koji je pre nekoliko godina bio u bliskim vezama sa tadašnjim direktorom „C marketa“ Slobodanom Radulovićem.
Navodno je novac „C marketa“, više od 20 miliona evra, prebacivan u Brašnjovićeve firme. Brašnjović je kasnije i uhapšen. Prethodno je „Tabako“ kupio BIM „Slavija“ za 2,2 miliona evra umesto procenjenih 5,1 milion.
Direktor “Kemptena”, koji je u 2010. ostvario dobit od oko sedam miliona dinara, jeste grčki advokat Vorkas Mihails koji se inače vodi i kao sekretar i vlasnik “Kemptena”.
Ostale vestiArhiva
- 31/03 Spoljnotrgovinska razmena u periodu januar-februar…
- 26/03 Dinkić odgovorio na navode Anketne komisije…
- 20/03 Sajam automobila 2025: Najskuplji automobili,…
- 18/03 Poštanska štedionica prva banka u programu…
- 17/03 Šušnjar: Janaf bi mogao da kupi ruski udeo…
- 14/03 Usvojena uredba o podsticajima u poljoprivredi…
- 13/03 NBS ni ovog meseca neće menjati kamatnu stopu
- 12/03 O čemu se raspravlja na sednici Skupštine…
- 11/03 Čadež: Kina lane najveći investitor u Srbiji,…
- 10/03 Čipflacija, gridflacija… Koji sve oblici…
- 09/03 Poskupljenje turističkih aranžmana i za 20-25…
- 07/03 Koliko će spuštanje kamatnih stopa umanjiti…
- 09/01 Budžet Srbije za 11 meseci 2024. imao deficit…
- 26/12 Nema kolapsa, EPS spreman ušao u zimu
- 25/12 Radnici Pošte Srbije najavili protest danas…
- 23/12 Narodna banka Srbije usvojila propise za…
- 19/12 NIS uspešno plasirao korporativne obveznice,…
- 17/12 Od 1. januara velike promene u plaćanju poreza!…
- 12/12 Cene stanova u Srbiji blago porasle u trećem…
- 09/12 Odbor direktora MMF potvrdio novi nefinansijski…
- 07/12 Ežis i Utiber tvrde da nisu prisustvovali…
- 03/12 Direktorka Gimnazije u Leskovcu tvrdi da…
- 29/11 Premijer: Srbija postaje centar poslovanja…
- 27/11 Od 1. januara kamatne stope na stambene kredite…