Vesti
Politika
EU spremna da pogura Srbiju
19.08.2006. 08:00
Izvor: Blic
EU spremna da pogura Srbiju
Koliko je ostvarljiv „Paket plus“
Srbiji bi trebalo da bude otpisan deo duga prema Pariskom klubu koji se procenjuje na milijardu dolara. U tu svrhu srpske vlasti očekuju pomoć i lobiranje Evropske unije, koja bi svojim uticajem značajno mogla da pomogne da do otpisa i dođe, predviđa se u „Paketu plus“ koji su članovi Vlade Srbije iz G17 plus predstavili Oliju Renu, komesaru EU za proširenje zajednice, tvrde izvori „Blica“.

Ministar finansija Mlađan Dinkić, vidno zadovoljan razgovorima sa Renom (koji nije propustio priliku da podvuče značaj potrage za Ratkom Mladićem), izjavio je da je „Srbija u gol-šansi i da je na nama da postignemo taj gol“.

Gol bi predstavljao otpis milijardu evra duga, a taj novac bi kasnije bio uložen u popravku i jačanje infrastrukture, prvenstveno u rad na Koridoru 10.

Kada je reč o ublažavanju viznog režima, srpske vlasti očekuju što skoriju odluku EU u olakšanju viznog režima za neke kategorije stanovništva. U tu svrhu Vlada Srbije bi, prema planu, u narednih mesec dana izradila dokument u kojem bi bilo navedeno šta će sve i u kom roku uraditi da bi naši granični prelazi bili u rangu evropskih. Potpuno ukidanje viznog režima predviđeno je za 2008.

U Kancelariji za pridruživanje EU Vlade Srbije očekuju da pregovori o viznim olakšicama započnu najkasnije u oktobru, a da određene grupe građana lakše dobijaju vize već početkom naredne godine. Studenti i naučni radnici do šengenskih viza dolaziće brže i uz manje potrebnih dokumenata, dok će vize biti na duži period i sa više ulazaka i, što je još važnije, besplatne. Ipak, ukoliko srpska strana ubedi evropske partnere, do viznih olakšica moći će da dođu i zaposleni u administraciji i nevladinim organizacijama, biznismeni, novinari, sportisti i osobe kojima je potrebno lečenje u inostranstvu.

Milica Delević-Đilas, profesorka na Fakultetu političkih nauka, smatra da je Vlada Srbije izabrala dobar trenutak za plasiranje ideja iz „Plana plus“.

- Ovaj plan je usledio u trenutku kada EU šalje signale da nešto treba da se učini kako bi se pomoglo Srbiji da savlada izazove koji joj predstoje u ovoj godini - kaže Delević-Đilas i ističe da zahtevi srpske strane „nisu nerealni“. Ipak, kako ističe, najvažnije je da naša strana ispuni svoje obaveze i pokaže da sarađuje sa EU.

Ona je ocenila da kandidatura Srbije za članstvo u EU 2008. nije nerealna, jer su Srbiju do sada kočile samo političke prepreke.

- Ako se takve prepreke uklone, poput saradnje sa Hagom, EU je spremna da nas pogura, ali se ne treba nadati da će to biti mimo postojećih pravila - rekla je Delević-Đilas.