Vesti
Politika
Nije utvrđen datum dolaska međunarodnih snaga
19.08.2006. 08:00
Izvor: Danas
Nije utvrđen datum dolaska međunarodnih snaga
Libanska armija stigla na južnu granicu zemlje sa Izraelom
Kfar Kila - Libanska armija stigla je na južnu granicu zemlje sa Izraelom i poslala motorizovanu patrolu u selo koje ima veliki značaj kao mesto odakle su se izraelske snage povukle 2004. i okončale 18-godišnju okupaciju. Armijski džip sa libanskom zastavom i dvojicom vojnika prošao je kroz selo Fatima Gejt na samoj granici u Kfar Kilu, ali se nije zaustavljao. Seljani su bacali pirinač, a pristalice Hezbolaha mahali zastavama u znak dobrodošlice armiji koja se pojavila na jugu zemlje nakon 40 godina odsustva.
Planirano je da se u ovom regionu rasporedi 15.000 pripadnika libanske armije u skladu sa mirovnim planom koji ima za cilj da obezbedi prekid vatre u jednomesečnom sukobu Izraela i Hezbolaha. Libanske trupe su dosad zauzele samo položaje u gradovima gde preovlađuje hrišćansko stanovništvo, uključujući Kleijeu i Mardžajoun. Tokom noći libanske trupe stigle su i u šiitsko selo Hiam u istoj oblast, rekao je libanski brigadni general Čarls Šeikhani.
Reporter Asošijeted presa koji je posetio u petak grad Kfar Kilu rekao je da nije video tamo izraelske vojnike, a stanovnici su mu potvrdili da su se Izraelci već povukli..
Deseta brigada libanske armije postavila je kampove na udaljenosti od oko kilometar od izraelske granice, a to je ključni korak u preuzimanju kontrole nad čitavom zemljom prvi put od 1968. godine, što je bio i glavni zahtev rezolucije UN kojom su okončane borbe. Raspoređivanje trupe označilo je da je linbanska armija prvi put ušla u region koji su držali palestinski gerilci tokom 1970-ih i Hezbolah nakon povlačenja Izraela iz te oblasti 2000.
Petog dana prekida vatre između Izraela i Hezbolaha još nema čvrsto dogovorenog datuma raspoređivanja međunarodnih snaga koje treba da se pridruže libanskim trupama u jačini od 15.000 vojnika.
Ujedinjene nacije su u četvrtak obećale da će poslati 3.500 vojnika , a od toga oko 2.000 iz Bangladeša. Francuska je, međutim, ponudila samo 400, dok je Nemačka zbog nacističke prošlosti i mogućeg sukoba sa izraelskim vojnicima saopštila da neće slati svoje vojnike. U Rimu, italijanski premijer Romano Prodi saopštio je juče da će Italija poslati trupe čiji će broj biti naknadno utvrđen..
Očekivalo se da će Francuska predovoditi međunarodne snage, ali Pariz sada insistira na mnogo eksplicitnijem mandatu, uključujući i upotrebu vatrene moći, što bi moglo da utiče na doprinos drugih zemalja. Iako se izraelsko povlačenje i predaja teritorija snagama UN odvija bez problema, neki potencijalni učesnici nevoljni su da pošalju svoje vojnike jer bi hteli da izbegnu sukobe sa Hezbolahom ili da budu uhavćeni u unakrsnu paljbu.
Rezolucija UN poziva vojne snage da održe mir i da razoružaju borce Hezbolaha južno od Litani reke. Libanska vlada je, međutim, usvojila mandat koji zahteva konfiskaciju oružja gerilaca Hezbolaha samo ako se nosi javno. Tom prilikom nije pomenuta mreža Hezbolahovih bukbekera za rakete koja se prostire u dužini od 25 kilometara duž izraelske granice.
Juče je otvoren i međunarodni aerodrom u Bejrutu za komercijalne letove. Aerodroim je bio zatvoren 13. jula nakan napada izraelskih aviona.