Vesti
Politika
Rafalima po Hezbolahu
20.08.2006. 08:00
Izvor: Politika
Rafalima po Hezbolahu
Narušen mir u Libanu
Potvrđujući predviđanja o ranjivosti primirja, izraelski komandosi danas su napali uporište Hezbolaha duboko unutar libanske teritorije, što je najteži incident otkako su UN u ponedeljak isposlovale prekid vatre posle 34-dnevnog rata.

Tokom izraelskog helikopterskog desanta i borbi sa Hezbolasima na terenu libanskog istoka poginula su trojica pripadnika šiitske milicije i jedan izraelski vojnik, dok je u Jerusalimu potvrđeno da su još dvojica komandosa ranjena, jedan teško.

Do okršaja pred zoru došlo je u planinskoj oblasti Afka, nekih 30 kilometara zapadno od istorijskog grada Balbeka u dolini Beka, području nastanka Hezbolaha i njihovim najjačim uporištem.

Naleti izraelskih borbenih aviona odvlačili su pažnju dok su helikopteri spustili dva vozila „hamvi” kojim su se specijalci uputili ka bazi Hezbolaha u selu Bodaj.

Hezbolahova televizija Al Manar tvrdi da su komandosi pokušali da se predstave kao pripadnici libanske armije, ali u tome nisu uspeli pa je odmah došlo do žestokog jednočasovnog sukoba posle koga su helikopteri raketama štitili evakuaciju Izraelaca.

Kršenje rezolucije UN

Libanski premijer Fuad Siniora je izraelski upad nazvao „ogoljenim kršenjem” rezolucije Saveta bezbednosti i saopštio da je protest preneo dvojici izaslanika UN koji su u Bejrutu, zahtevajući od njih da ga proslede generalnom sekretaru Kofi Ananu.

Današnji incident dodatno otežava „veoma lomljivu i napetu situaciju”, kako je ocenjuju predstavnici Unifila, mirovnih snaga UN koje su od 1978. na libanskom jugu.

Iako složenija i riskantnija, akcija izraelskih komandosa izvedena je po matrici obračuna sa liderima Hamasa i drugih radikalnih palestinskih organizacija u pojasu Gaze i po Zapadnoj obali.

Izraelska armija saopštava da je cilj operacije bio sprečavanje terorističkih aktivnosti u Izraelu i onemogućavanje tajnog prebacivanja sirijskog i iranskog oružja Hezbolasima. Napad se vremenski poklapa sa raspoređivanjem hiljada vojnika regularne libanske armije koji ojačavaju kontrolu prema granici sa Sirijom.

Ovde se ne isključuje mogućnost da su izraelski komandosi pokušali da pronađu i oslobode dvojicu svojih vojnika koje su tokom upada na izraelsku teritoriju Hozbolasi oteli 12. jula povlačeći okidač jednomesečnog rata.

Realna je i pretpostavka da je cilj operacije bio da se zarobi i kasnije za otetu dvojicu razmeni šeik Mohamed Jazbek, jedan od visokih zvaničnika Hezbolaha u oblasti Beka koji je rodom iz sela Bodaj. U svakom slučaju, današnja akcija je nagoveštaj da će Izrael nastaviti da na osnovu obaveštajnih podataka „ciljno gađa” vođe šiitske organizacije i njihova uporišta po Libanu.

Predstavnik izraelske armije izjavio je da će ovakvih operacija biti sve dok snage libanske armije i vojnici mirovnih snaga UN ne uspostave „efektivnu kontrolu”. „Ukoliko Izrael nastavi (sa kršenjem rezolucije UN) onda je odgovornost Saveta bezbednosti da preduzme akciju i zahteva od Izraela da sa time prekine”, izjavio je libanski ministar inostranih poslova Favzi Saluk.

Poziv Evropljanima

Rezolucija 1701 poziva Hezbolahe na prekid svih napada, a Izraelce na trenutnu obustavu „svih ofanzivnih operacija”. UN takođe zahtevaju da se izraelske snage povuku sa libanskog juga dok traje raspoređivanje trupa regularne libanske armije i vojnika iz sastava „plavih šlemova”. Predviđeno je da oba kontingenta imaju po 15.000 vojnika.

I dok je libanska armija juče prvi put izbila na granicu sa Izraelom, preuzimajući teritoriju koja je dve decenije bila pod isključivom kontrolom Hezbolaha, UN apeluju na Evropljane da ubrzaju slanje prethodnice koja bi brojala oko 3.500 ljudi. Oni bi se, zajedno sa trupama koje je ponudilo više muslimanskih zemalja, pridružili snagama Unifila čijih 2.000 vojnika patrolira libanskim jugom još od 1978. godine. „Veoma je važno da Evropljani sada uskoče”, rekao je zamenik generalnog sekretara UN Mark Malok Braun.

Francuska je prihvatila rukovođenje snagama UN, ali – prisećajući se pogibije svojih padobranaca tokom samoubilačkog napada u Bejrutu 1983 – i dalje zahteva veoma precizna pravila angažmana.

Pariz je prvobitno nagovestio da će za Liban uputiti 3.500 vojnika pa je sada dospeo pod pritiske i kritike jer je odlučio da u misiju pošalje samo 200 ljudi, koliko ih se već nalazi u sastavu Unifila. Jedan bataljon francuskih inženjeraca – prvo pojačanje ovdašnjim „plavim šlemovima” – danas se iskrcao u Nakuri, južnom libanskom gradu blizu granice sa Izraelom.
Agencije za pomoć UN u međuvremenu saopštavaju da se 400.000 izbeglica vratilo u južna područja, a da se iz Sirije vratilo još 107.000 Libanaca.