Vesti
Društvo i ekonomija
Vozače deru, a putevi loši18.05.2012. 20:00
Izvor: Blic

Prosečna naknada za javne puteve koju vozač plati u toku godine pri registraciji vozila iznosi 2.300 dinara. Samo po ovom osnovu u 2011. za održavanje puteva izdvojeno je 5,3 milijardi dinara.
Vozači se takođe žale na paprene putarine jer se, primera radi, vožnja autoputem od Novog Sada ka Subotici samo u jednom pravcu naplaćuje 330 dinara, dok je od Beograda ka Novom Sadu putarina 240 dinara, pa su i prihodi za održavanje puteva po ovom osnovu daleko veći. U održavanju lokalne mreže, kako za „Blic“ objašnjava Saša Paunović, gradonačelnik Paraćina, opštine nemaju posebna namenska sredstva za sanaciju svoje putne infrastrukture, već budžet raspoređuju prema sopstvenim procenama. Međutim, za održavanje lokalnih puteva, deo sredstava i opštine direktno prihoduju od građana pri registraciji vozila. “Jedan namet je lokalna komunalna taksa u intervalu od 500 do 3.000 dinara. Drugi je naknada u iznosu od par stotina dinara, čiju visinu utvrđuje Vlada, a prihod pripada budžetima opština”, objašnjava Paunović. Dakle, pri registraciji, vozači plaćaju više taksi, i to za održavanje kako republičkih tako i lokalnih puteva.
Dok građani Srbije, dakle, iz svoga džepa za održavanje drumova po raznim osnovama revnosno izmiruju svoje obaveze, nadležni najavljuju da će ne samo državni već i lokalni putevi biti u još većem problemu.
Direktor „Puteva Srbije“ Zoran Drobnjak je rekao da će putevi u narednom periodu biti još gori. Ni u Ministarstvu finansija, kao ni Ministarstvu za infrastrukturu „Blic“ nije došao do odgovora na pitanje koliko se godišnje prihoduje novca po osnovu izmirivanja raznih nameta.
Ostale vestiArhiva
- 31/03 Spoljnotrgovinska razmena u periodu januar-februar…
- 26/03 Dinkić odgovorio na navode Anketne komisije…
- 20/03 Sajam automobila 2025: Najskuplji automobili,…
- 18/03 Poštanska štedionica prva banka u programu…
- 17/03 Šušnjar: Janaf bi mogao da kupi ruski udeo…
- 14/03 Usvojena uredba o podsticajima u poljoprivredi…
- 13/03 NBS ni ovog meseca neće menjati kamatnu stopu
- 12/03 O čemu se raspravlja na sednici Skupštine…
- 11/03 Čadež: Kina lane najveći investitor u Srbiji,…
- 10/03 Čipflacija, gridflacija… Koji sve oblici…
- 09/03 Poskupljenje turističkih aranžmana i za 20-25…
- 07/03 Koliko će spuštanje kamatnih stopa umanjiti…
- 09/01 Budžet Srbije za 11 meseci 2024. imao deficit…
- 26/12 Nema kolapsa, EPS spreman ušao u zimu
- 25/12 Radnici Pošte Srbije najavili protest danas…
- 23/12 Narodna banka Srbije usvojila propise za…
- 19/12 NIS uspešno plasirao korporativne obveznice,…
- 17/12 Od 1. januara velike promene u plaćanju poreza!…
- 12/12 Cene stanova u Srbiji blago porasle u trećem…
- 09/12 Odbor direktora MMF potvrdio novi nefinansijski…
- 07/12 Ežis i Utiber tvrde da nisu prisustvovali…
- 03/12 Direktorka Gimnazije u Leskovcu tvrdi da…
- 29/11 Premijer: Srbija postaje centar poslovanja…
- 27/11 Od 1. januara kamatne stope na stambene kredite…