Vesti
Politika
Oštri protesti aktivista za građanske slobode
23.08.2006. 16:30
Izvor: Danas
SAD i EU traže nova oruđa za otkrivanje terorističkih zavera
Vašington - Sjedinjene Američke Države i Evropska unija traže nova oruđa za otkrivanje terorističkih zavera. Planirano je proširenje prikupljanja podataka putnika na međunarodnim linijama dubljim prodiranjem u ogromne baze maršruta, ličnih informacija i informacija o plaćanjima.
Predlog sekretara za unutrašnju bezbednost Sjedinjenih Država Majkla Čertofa omogućiće vladi SAD ne samo da traga za poznatim teroristima sa svojih lista, već i da naširoko pretražuje podatke o maršrutama putnika kako bi bile identifikovane osobe koje bi mogle da budu povezane s teroristima. Slično tome, evropski lideri razmatraju da zatraže pristup istim bazama podataka koje sadrže ne samo imena i adrese putnika, već često i podatke s njihovih kreditnih kartica, e-mail adrese, brojeve telefona, hotelske, ili rezervacije za automobile.
"To je deo arsenala koji će, u najmanju ruku, biti na raspolaganju policiji", rekao je Frisko Roskam Abing, portparol Franka Fratinija, potpredsednika Evropske komisije i evropskog komesara odgovornog za resore pravde i bezbednosti. Predlozi, čije je usvajanje ubrzano nedavnim optužbama za terorističku zaveru u Velikoj Britaniji, podstakli su novi krug protesta aktivista za građanske slobode i eksperata. "Predlozi potvrđuju naša upozorenja da kada je jednom zabijen nos u podatke, neće proći ni čas do proširenja ovih programa u svim mogućim pravcima", rekao je Džej Stenli, stručnjak Američke unije za građanske slobode.
U SAD su ovi propisi već na snazi, a evropske države će ih prihvatiti na jesen, što će im omogućiti da dođu do osnovnih informacija o putnicima, poput imena, državljanstva i datuma rođenja koji se obično nalaze u pasošu. Američki zvaničnici pritiskaju EU da im ovi podaci, iz baze podataka pod nazivom Unapređeni informacioni sistem putnika, budu dostupni još pre nego što avioni polete za SAD.
Međutim, drugu sveobuhvatniju bazu podataka Dosije sa imenima putnika napravile su globalne putničke agencije, kao što su "Sabre", "Galileo" i "Amadeus", kompanije koje nude rezervacije za većinu avioprevoznika, i Internet sajtovi kao "Travelocity". Svaki put kada neko uplati rezervaciju, napravi se dosije koji obuhvata ime uplatioca i imena osoba s kojima putuje, detalje vezane za zakup hotelske sobe ili automobila, podatke s kreditnih kartica vezanih za putovanje, kontakt putnika ili najbližeg srodnika, pa čak i lične sklonosti kao što je zahtev za ogromnim krevetom u hotelu.
Evropske vlasti zasad nemaju sistem za lak pristup ovoj bazi podataka. Fratini, prema rečima njegovog portparola, namerava da predloži da vlade širom Evrope ustanove politiku koja bi im omogućila da lako dođu do ovih podataka, što bi im omogućilo brzu proveru razloga iz kojih pojedinci dolaze u Evropu.