Vesti
Politika
Podignuta optužnica za ubistvo braće Bitići
25.08.2006. 08:00
Izvor: Danas
Podignuta optužnica za ubistvo braće Bitići
Beograd - Sreten Popović iz Niša i Miloš Stojanović iz Kruševca, bivši pripadnici Posebnih jedinica policije, optuženi su za učešće u ubistvu američkih državljana braće Bitići jula 1999, saopštilo je juče Specijalno tužilaštvo za ratne zločine. Ilir, Agron i Memet Bitići su jula 1999. pušteni iz zatvora u Prokuplju u kojem su izdržali 11 dana zatvora zbog prekršaja graničnog režima. Bitići, inače pripadnici Atlantske brigade OVK, prema rezultatima porodične istrage ubijeni su pored ograde baze Posebnih jedinica policije u Petrovom Selu.
Optuženi su već šest meseci lišeni slobode, a Danas saznaje da im je Krivično veće Okružnog suda u Beogradu produžilo pritvor koji je isticao. Protiv specijalca MUP Aleksandra Nikolića i bivšeg drugog čoveka MUP Vlastimira Đorđevića vodi se istraga.
- Rešeni smo da se istraga završi do kraja; reč je o slučaju koji traje gotovo od osnivanja Tužilaštva za ratne zločine. Nekada imamo problema da dođemo do podataka važnih za istragu. Pripadnici PJP optuženi su da su braću Bitići protivpravno lišili slobode i predali maskiranim licima. Ima puno saznanja koja će se pokazati u postupku i mi, zbog toga da bi postupak bio valjan, ne možemo da ih otkrivamo. Optužnica se temelji na čvrstim dokazima - rekao je za Danas Bruno Vekarić, portparol Tužilaštva za ratne zločine.
Ambasada SAD u Beogradu pozdravila je podizanje optužnice.
Prema slovu optužnice za ubistvo braće Bitići, kaže za Danas Bruno Vekarić, portparol Tužilaštva za ratne zločine, optuženi Sreten Popović iz Niša i Miloš Stojanović iz Kruševca, bivši pripadnici Posebnih jedinica policije, predali su žrtve maskiranim licima. Povodom nagoveštaja da se Goran Radosavljević Guri, bivši komandant PJP koga porodica ubijenih i njeni zastupnici optužuju za direktno učešće u likvidaciji braće Bitići, nalazi u Kini, Vekarić ističe da Tužilaštvo ne može da se bavi novinskim napisima koji se temelje na neimenovanim izvorima.
Nataša Kandić, izvršni direktor Fonda za humanitarno pravo koji zastupa porodicu žrtava, smatra da je optužnica iznuđena pritiskom Stejt dipartmenta.
- Ono što se sada vidi je da je podignuta protiv dvojice pripadnika PJP, a ostali koji bi trebalo da odgovaraju, verovatno ih ima više od šestorice, ostali su van domašaja zakona. Tok istrage u slučaju Bitići i njeno predugo trajanje ukazuje na to da su u ubistvo braće Bitići umešane nekadašnje najviše starešine Posebnih jedinica policije. Zbog toga se i dogodilo da Goran Radosavljević Guri, u vreme zločina i kasnije komandant PJP čiji je štab bio na mestu zločina, tokom istrage napusti zemlju i da sada čujemo da je u Kini - kaže za Danas Nataša Kandić


ONA ISTIČE DA "UBISTVO BRAĆE BITIĆI NIJE SAMO OBIČAN ZLOČIN - VEĆ POLITIČKA ODLUKA I ODMAZDA":
- Ubijeni su zbog toga što su Albanci, zato što su američki državljani i, konačno, zato što su bili pripadnici OVK. Niko nije vodio računa o tome da su oni učinili plemenito delo kakva su tada bila retka. Oni su romsku porodicu doveli u Srbiju, na bezbednu teritoriju i taj humani čin platili su svojim životima. Istraga će teško utvrditi ko je pucao - tu vlada zavera ćutanja iz policijske solidarnosti.
Advokat Fonda Dragoljub Todorović uveren je da je optužnica zasnovana na čvrstim dokazima, ali i upozorava da su ključni ljudi u ubistvu braće Bitići Vlastimir Rođa Đorđević i Goran Radosavljević Gur, a da su u zatvoru samo neposredni izvršioci.
- Da nije bilo pritiska Ambasade SAD, a ambasador je više puta intervenisao i davao izjave, istraga ne bi bila ni pokrenuta, oni bi to i dalje opstruirali. Ovo je slučaj u kojem se, kao i u većini sličnih, radi pod pritiskom - kaže Dragoljub Todorović.
On ističe da je motivacija bila u međunacionalnoj mržnji.
- Ubijani su Albanci: u Podujevu su to činili škorpioni, Saša Cvjetan; imamo hladnjače, pa stravičan zločin u Suvoj Reci nad porodicom Beriša. Motiv je jasan, deviza: samo mrtav Albanac je dobar Albanac - naglašava Todorović.
U više razgovora za Danas Fatos Bitići, brat ubijenih Albanaca, rekao je da je Radosavljević naredio da ubiju njegovu braću. Te optužbe Radosavljević je demantovao u jednom beogradskom tabloidu.

Vlada SAD pozdravlja optužnicu

Vlada SAD pozdravlja podizanje optužnice Tužilaštva za ratne zločine protiv Sretena Popovića i Miloša Stojanovića, bivših pripadnika Posebnih jedinica policije koji su osumnjičeni za ubistvo Ilija, Mehmeta i Agrona Bitićija, saopšteno je iz Ambasade SAD u Beogradu. Braća Bitići su bili američki građani koji su nelegalno pritvoreni i pogubljeni u Petrovom Selu, Srbija, 1999. godine, podeša Ambasada i dodaje da "ove optužnice predstavljaju značajan korak ka rasvetljavanju slučaja Bitići i signal da srpske vlasti rade na privođenju pravdi odgovornih lica".
Ambasada apostrofira "važan korak Tužilaštva za ratne zločine" i "rad sudskih i policijskih službenika koji je doveo do optužnicaš, očekuje nastavak istrage i "hapšenje i procesuiranje svih lica umešanih u zločin, bez obzira na njihov prethodni ili sadašnji čin ili položaj". Samo u tom slučaju pravda može biti zadovoljena a porodici braće Bitići pružena mogućnost da pronađe trajni mir.